Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarki
poniedziałek, 20 maja 2024 08:44
Reklama
ReklamaCentrum Drewna Gryfów - Profesjonalny skład drewna
Reklama
ReklamaNeoPunkt Lubań sprawdź na Allegro

Zobaczymy czym oddychamy. W centrum Lubania stanęły mobilne płuca

Przez najbliższe dwa tygodnie mieszkańcy będą mogli oglądać, jak z dnia na dzień zmienia się biel włókniny zamontowanej na mobilnych płucach, które w środę stanęły w centrum Lubania. W tym roku po raz pierwszy do Lubania dotarły mobilne płuca Polskiego Alarmu Smogowego.
Zobaczymy czym oddychamy. W centrum Lubania stanęły mobilne płuca

Instalacja składa się z dwumetrowych „płuc” pokrytych grubą włókniną, przez którą zasysane jest powietrze. Na białym materiale zobaczymy wszystko to, co osadza się i na naszych płucach. Oprócz sugestywnej wizualizacji, projekt przez dwa tygodnie zapewni również pomiar pyłów PM 2,5 i PM 10 w centrum miasta. Wyniki w czasie rzeczywistym zobaczymy na wyświetlaczu. 

Na początku płuca są czyściutkie, białe, potem – zależnie od poziomu zanieczyszczenia powietrza – potrafią być brązowe, potrafią być wręcz czarne. Co prawda z każdym rokiem sytuacja się poprawia, ale jeszcze bardzo dużo jest do zrobienia. Dlatego wciąż pojawiamy się w miastach, aby przypomnieć o obowiązku wymiany pieców, a także o możliwościach dofinasowania wymiany instalacji grzewczych – powiedział Mariusz Szykasiuk z Fundacji EkoRozwoju. 

Akcja, organizowana przez Polski Alarm Smogowy ma zmusić do refleksji oraz zachęcić do działań na rzecz ograniczenia niskiej emisji. 

Przez parę lat, do roku 2021 do takiej refleksji mieszkańców Lubania zmuszały wyniki pomiarów stacji pomiarów jakości powietrza, którą zainstalował w mieście Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska. Stacja najpierw stała w parku przy ul. Armii Krajowej w kolejnych latach została przeniesiona na Osiedle Piastów. W 2021 roku stacja pomiarowa w związku z przebudową parkingu, została z Lubania wywieziona i do dnia dzisiejszego nie powróciła. Jej powrót uzależniano wówczas od znalezienia reprezentatywnego miejsca, gdzie stacja mogłaby zostać ustawiona. 

Przypominamy, że od 1 lipca 2024 roku w województwie dolnośląskim nie będzie można już użytkować bezklasowych kotłów na paliwo stałe, tzw. kopciuchów. Od 2028 roku legalne będzie użytkowanie jedynie kotłów na paliwa stałe minimum piątej klasy. 

Czy Lubań jest gotowy na tę zmianę?

Od 2019, w ramach grantowego projektu „Wymiana źródeł ciepła w indywidualnych gospodarstwach domowych na terenie miasta Lubań”, zmodernizowano 145 kotłowni, w tym 10 kotłów na biomasę, 15 podłączeń do sieci ciepłowniczej, 7 pomp ciepła, w tym 2 z panelami fotowoltaicznymi oraz 113 instalacji gazowych, w tym 7 z panelami fotowoltaicznymi. 

Każdy z grantobiorców otrzymał już zwrot kwoty, o jaką wnioskował i może korzystać z nowych źródeł ciepła. Dodatkowo 11 gospodarstw domowych uzyskało dofinansowanie wymiany źródła ciepła w ramach gminnego programu "Wymiana źródeł ogrzewania opartych na paliwie stałym na inne źródła ciepła ograniczające emisję na terenie miasta Lubań w 2023 roku".

Lubański magistrat przypomina, że wciąż można ubiegać się o dofinansowania z ogólnopolskiego programu „Czyste Powietrze”, skierowanego do właścicieli domów jednorodzinnych (miejski punkt konsultacyjny programu „Czyste Powietrze”). Dotychczas o tę formę wsparcia wnioskowało prawie 120 mieszkańców Gminy Miejskiej Lubań. 

My, jako samorząd, zauważamy problem i staramy się reagować na potrzeby naszych mieszkańców. Czyste powietrze jest niezwykle ważne tak w mikro skali miasta, jak i całego globu. Mamy nadzieję, że nasze działania przyniosły oczekiwane skutki i stan mobilnych płuc nie przerazi nas po tych dwóch tygodniach – podsumował Burmistrz Miasta Lubań Arkadiusz Słowiński.

 



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
zulu 27.11.2023 09:33
Eko oszołomy w natarciu.Cały ten ekoterroryzm ma wydoić Polaków z resztek pieniędzy i uzależnić od UE.Ciekawe czy Grecy i Włosi na potęgę ocieplają swoje lepianki.

Polak z rodowodem. 24.11.2023 19:32
To są ecoz... y. Próbują tylko zasiąść zamieszanie wśród mieszkańców. Przecież nie ma w Lubaniu żadnego przemysłu zero kominów, samochody są bardzardzo mało emisyjnej, nie to co kiedyś jak przejchało kilka startów. Teraz nic nie kopci i nie dymi, a według ecoz.... w brakuje czystego powietrza. Jeszcze parę lat i trzeba będzie mieć zezwolenie na wyjście do toalety bo z****** niemiecki czy francuski eurokrata tak chce. Świat zszedł na psy.

Janusz 24.11.2023 18:09
Już unia pożyczyła 5.5 mld. Euro na zielony ład.To jest pożyczka ,która trzeba oddać ,załatwił morawiecki .Lepiej ich nie brać bo to może być pułapka ,bo tam są już prologatywy ,które mamy wykonać ,a że jesteśmy biedni to mamy dostać po tyłku.A gdzie te 35 mld z kpo darowizny bezwrotnej ,które obiecali Tuskowi i co ,pojechał i nic nie dostał ,kopa i nakazy co ma robić .Już powołał Sikorskiego na ministra spraw zagranicznych,który pił z Lawrowem .Co to ztego będzie?

aro 24.11.2023 09:40
No i co to nam da że będziemy wiedzieli czym oddychamy.

Artur 24.11.2023 08:47
Zapraszam w okolice składu węgla przy ulicy Torowej. Gwarantuję, że po jednej nocy będą czarne.

Stefan 24.11.2023 06:54
Zapraszamy Polski Alarm Smogowy do Leśnej. Te dwu metrowe płuca powinno się ustawić w centrum Leśnej przy ratuszu włodarza. Gość mieszka na wsi i wisi mu zdrowie mieszkańców Leśnej. Oczywiście włodarz nic nie zrobi w tym zakresie. Może radni i ten wygadany wiceprzewodniczący zrobią wszystko, aby taka instalacja się tu pojawiła. Również radni powiatowi niech coś podziałają.

Obserwator 23.11.2023 21:31
Trzeba ganiać ich stąd! Tych ecoterrorystów! Ta organizacja nic dobrego nie wnosi tylko pierdoły! Gadają bzdety totalne! Ciekawe kto tych lewaków u wpuścił!? Porażka!

23.11.2023 16:41
Oj, będą czarne po 2 dniach.

Reklama
Reklama
ReklamaZakład Pogrzebowy Hades S.C. 24/h 600451593, 781791731
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
ReklamaPizzeria Marezo Lubań
Reklama