Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarki
czwartek, 9 maja 2024 14:55
Reklama
ReklamaCentrum Drewna Gryfów - Profesjonalny skład drewna
Reklama
Reklama

Odszkodowanie po szczepieniu. Należy ci się? Wystarczy złożyć wniosek

Dobra wiadomość dla poszkodowanych pacjentów. Znowu można składać wnioski o odszkodowanie za powikłania po szczepieniu jedną ze szczepionek przeciw COVID-19.

Chodzi o osoby, u których po szczepieniu doszło do choroby żylnej. Dlatego rzecznik praw pacjenta Bartłomiej Chmielowiec zapowiedział, że wszystkie sprawy o odszkodowania zostały wznowione z urzędu. 

Można także składać nowe wnioski. Zainteresowani mają czas do 21 września 2024 roku.

Jeszcze jedno powikłanie na liście

To niepożądane działanie dotyczy szczepionki pod nazwą Vaxzevria, znanego wcześniej jako AstraZeneca. Do znanych już wcześniej niepożądanych działań – zakrzepica naczyń żylnych mózgu, poprzeczne zapalenie rdzenia kręgowego, parestezje, niedoczulica, szumy uszne oraz zapalenie naczyń skóry doszło jeszcze jedno. 

Zaobserwowano je podczas badań klinicznych odczynów poszczepiennych. To żylna choroba zakrzepowo-zatorowa. Dlatego właśnie rzecznik wznowił postępowania w sprawach o odszkodowanie z Funduszu Kompensacyjnego Szczepień Ochronnych.

Zachęcamy wszystkich, którzy po szczepieniu szczepionką Vaxzevria AstraZeneca doznali żylnej choroby zakrzepowo-zatorowej, co skutkowało pobytem w szpitalu przez co najmniej 14 dni, żeby złożyli do nas wniosek o przyznanie odszkodowania  zaapelował Bartłomiej Chmielowiec. 

W Polsce podano blisko 5,3 mln dawek tej szczepionki.

Miliony złotych trafiły już do pacjentów 

Nieco wcześniej podobne czynności zostały podjęte w sprawie innej szczepionki –  Jcovden (Janssen / „Johnson & Johnson”). W tym przypadku badania potwierdziły inne niepożądane skutki szczepienia: zapalenie mięśnia sercowego i zapalenie osierdzia. 

I w tym przypadku rzecznik wznowił prowadzone postępowania i wydał decyzję o przyznaniu odszkodowania pacjentom. Osoby zaszczepione Jcovdenem („Johnson & Johnson”), które trafiły do szpitala, nadal mogą składać wnioski o odszkodowanie do rzecznik. Mają na to czas do 4 lipca 2024 roku.

W 2022 roku i pierwszym półroczu 2023 roku rzecznik praw pacjenta wydał 223 decyzje i przyznał łącznie 4,5 mln zł odszkodowań w związku z wykonanymi szczepieniami przeciw COVID-19. 

 

 

 

 

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Sceptyk 27.11.2023 10:51
Gratuluję wszystkim zagorzałym fanom szczepionek. Teraz zamiast zdrowia dostaniecie kilka groszy, które i tak zdrowia nie przywrócą. Radujcie się. Od grudnia nowa szczepionka na nowy covid. Tylko brać!

ABC 26.11.2023 21:26
Ale kolejna dawkę redakcja jakoś niedawno tak promowała że będzie... Daliście się zrobić z tymi preparatami... Piękny eksperyment zrobili a każdy się podpisał że się zgadza... Brawo wy... P. S. Wolność słowa redakcjo....

Obserwator 26.11.2023 14:16
Mówiłem że zrobili z nas króliki doświadczalne, liczyła się tylko kasa a nie życie ludzkie . Nie mogę pojąc, dlaczego odważyli się szczepić dzieci ,tak bardzo niesprawdzoną szczepionką Kto wie jak to odbije się w przyszłości.

Tak to jest 26.11.2023 13:22
Niedługo będą sie sądzić o odszkodowania po szczepionce za to ze przeżyli covid. Teraz jak ktoś zachoruje na cokolwiek, to będzie wina szczepionki. A może to wcześniejsze szczepionki z czasów dzieciństwa powodują komplikacje zdrowotne. Trzeba zbadać i żądać odszkodowań. Oskarżyć rodzicow, ktorzy zaprowadzili dziecię do szczpienia p/ospie, gruźlicy, durowi brzusznemu wzw itp. Bo może teraz przez te szczepionki ktoś choruje, ma zaburzenia psychiczne, popadł w nałogi albo nie został milionerem.

Y 26.11.2023 08:47
Przecież miała tylko rączka poboleć.

Reklama
Reklama
ReklamaZakład pogrzebowy ZGiUK Lubań
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
ReklamaPowiat Lubań
Reklama