Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarki
Reklama
Reklama
Reklama
ReklamaCentrum Drewna Gryfów - Profesjonalny skład drewna

Ruch bezwizowy z Ukrainą

11 czerwca 2017 r. zniesiony zostanie obowiązek posiadania wizy przez obywateli Ukrainy podróżujących do UE. Warunkiem będzie posiadanie paszportu biometrycznego i spełnienie pozostałych warunków wjazdu określonych w przepisach, a pobyt w ramach ruchu bezwizowego nie będzie mógł trwać dłużej niż 90 dni w ciągu 180-dniowego okresu. Liberalizacja przepisów nie dotyczy wjazdu do Wielkiej Brytanii i Irlandii.
Ruch bezwizowy z Ukrainą

Zniesienie obowiązku wizowego nie oznacza zwolnienia z konieczności spełnienia pozostałych warunków wjazdu określonych w Kodeksie Granicznym Schengen. Obywatele Ukrainy będą musieli nie tylko posiadać ważny paszport biometryczny, ale również uzasadnić cel i warunki planowanego pobytu oraz posiadać wymagane środki finansowe i ubezpieczenie. Nie mogą również widnieć w bazach danych jako osoby, wobec których dokonano wpisu do celów odmowy wjazdu i stanowić zagrożenia dla porządku publicznego i bezpieczeństwa wewnętrznego.

WAŻNE! Pobyt bez obowiązku posiadania wizy nie może trwać dłużej niż 90 dni w ciągu każdego 180-dniowego okresu. Do 90 dni wliczane będą również poprzednie pobyty krótkoterminowe  cudzoziemca np. na podstawie uprzednio posiadanej wizy Schengen (również sprzed 11 czerwca!). Zgodnie z regulacjami unijnymi wszystkie pobyty krótkoterminowe są sumowane.

Obywatele Ukrainy przekraczający granicę w ruchu bezwizowym będą mogli wykonywać pracę na terytorium Polski, pod warunkiem posiadania odpowiednich dokumentów do realizacji tego celu, np. oświadczenia o zamiarze powierzenia wykonywania pracy lub odpowiedniego zezwolenia na pracę.

Ważną kwestią jest pobyt na terytorium RP cudzoziemców w trakcie toczącego się przed wojewodą postępowania o udzielenie zezwolenia na pobyt czasowy, pobyt stały lub pobyt rezydenta długoterminowego UE. W przypadku, gdy wniosek został złożony w terminie oraz nie zawiera braków formalnych (lub braki formalne zostały uzupełnione w terminie) wówczas w dokumencie podróży wnioskodawcy zostaje umieszczana stosowna stampila.

Posiadanie w paszporcie stampili potwierdzającej złożenie w terminie wniosku o udzielenie zezwolenia na pobyt, nie jest podstawą do przekroczenia granicy państwowej na wjazd do RP. W przypadku, gdy cudzoziemiec posiada w dokumencie podróży ww. stampilę jest uprawniony do wjazdu na terytorium Polski w ruchu bezwizowym wyłącznie, jeżeli nie wykorzystał, w okresie przed procedurą i w jej trakcie, 90 dni pobytu w okresie 180-dniowym. Jeżeli okres pobytu w ruchu bezwizowym został wykorzystany, ponowny wjazd do RP może nastąpić na podstawie wizy długoterminowej.

Do obliczenia dozwolonego okresu pobytu w ramach ruchu bezwizowego nie wlicza się okresu pobytu na samej stampili, natomiast należy mieć na uwadze, że okres pobytu na stampili rozpoczyna się nie z dniem jej otrzymania, lecz z dniem wyczerpania okresu pobytu, do którego cudzoziemiec był uprawniony w ramach ruchu bezwizowego. To oznacza, że dopiero po wykorzystaniu całego okresu pobytu przysługującego w ramach ruchu bezwizowego, następuje płynne przejście na uprawnienia wynikające ze złożenia w terminie wniosku na pobyt czasowy, pobyt stały lub pobyt rezydenta długoterminowego UE.

Obowiązek wizowy dla obywateli Ukrainy jest konsekwencją wejścia w życie rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2017/850 z dnia 17 maja 2017 r. zmieniającego rozporządzenie (WE) nr 539/2001 wymieniające państwa trzecie, których obywatele muszą posiadać wizy podczas przekraczania granic zewnętrznych, oraz te, których obywatele są zwolnieni z tego wymogu (Dz. U. UE L 133 z dnia 22 maja 2017 r.)


Ruch bezwizowy z Ukrainą

Ruch bezwizowy z Ukrainą

Ruch bezwizowy z Ukrainą

Ruch bezwizowy z Ukrainą


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

elben 05.06.2017 19:09
SIO DO NIEMIEC! DO PRACY !

Reklama
ReklamaZakład Pogrzebowy Hades S.C. 24/h 600451593, 781791731
Zajęcia korekcyjne
Rolki
owd
Wystawa Magdalenki
Szkrab
noc muzeów
LAWA
Koncert plenerowy
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: XyzTreść komentarza: Jak zagłosują na rafałka albo drugiego z popisu, na mentzena, to już dawno jesteśmy sprzedani... Taka prawda..Data dodania komentarza: 30.04.2025, 13:29Źródło komentarza: Wybory 2025. Na kogo zagłosują młodzi? I czy w ogóle chcą iść na wybory?Autor komentarza: Gryf IzerskiTreść komentarza: Pijemy coli coli , Glin I inne dodatki w wodzie pitnej. Rolek nas truł latami i Edzia robi to samo. Złotówki nie wydała na poprawę jakości wody pitnej przez ro swojego urzedowania . Pani burmistrz nie informuje nas o niezdatnosci wody pitnej do spożycia. I to jest jej największe przewinienie. Może eluban zapyta w lubańskim sanepidzie o tegoroczne mandaty dla gminy ? To jest temat , o którym warto napisać .Data dodania komentarza: 30.04.2025, 13:21Źródło komentarza: Mieszkańcy zdecydują o przyszłości burmistrz. Referendum 15 czerwcaAutor komentarza: Masz duże mieszkanieTreść komentarza: Czy to prawda, że trzaskająca radna Marlena ma zamiar wziąść pod swój dach migrantów i innych inżynierów, których jej kandydat w ramach solidarności z UE wprowadzi masowo do Polski?Data dodania komentarza: 30.04.2025, 13:03Źródło komentarza: W Lubaniu drożej, bo krócej. W Zgorzelcu kwadrans za darmoAutor komentarza: SłowianieTreść komentarza: Może dość ogłupiania ludzi my mamy oczy uszy i widzimy co się dzieje w Polsce i w Europie.STOP umowie merkosur niszczącej nasze rolnictwo, STOP zielonej propagandzie, STOP imigrantom obcych kulturowo wwożonym przez niemcow do Polski, STOP ośrodkom dla imigrantów obcych kulturowo. STOP przyzwoleniu mordowania nienarodzonych dzieci.Data dodania komentarza: 30.04.2025, 12:54Źródło komentarza: Mieszkańcy zdecydują o przyszłości burmistrz. Referendum 15 czerwca
ReklamaPowiat Lubań
Reklama