Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarki
czwartek, 9 maja 2024 08:32
Reklama
ReklamaCentrum Drewna Gryfów - Profesjonalny skład drewna
Reklama
ReklamaNeoPunkt Lubań sprawdź na Allegro

Wybory 2023. Jak zagłosować, żeby nasz głos był ważny [PORADNIK 1]

W niedzielę wybory parlamentarne. W sieci można natknąć się na nieprawdziwe informacje dotyczące głosowania. Wyjaśniamy, jakie są zasady.

„W związku z nieprawdziwymi informacjami rozpowszechnianymi w mediach społecznościowych informujemy, że karty do głosowania nie będą spięte. Nieprawdą jest, że trzy karty do głosowania będą zszyte lub w inny sposób złączone” – wyjaśnia Państwowa Komisja Wyborcza, prostując fałszywe informacje, że 15 października w komisjach wyborczych będą wydawane spięte karty.

Takie podejrzenie mogło się zrodzić, bo faktycznie kart będzie kilka: referendalna, do sejmu i do senatu. Nie trzeba pobierać wszystkich. Można odmówić i nie brać udziału w referendum. Można także głosować np. tylko w wyborach do senatu, a do sejmu już nie.

Zasady

Żeby wziąć udział w głosowaniu, trzeba w niedzielę 15 października stawić się przed komisją wyborczą z dokumentem tożsamości. Może to być dowód osobisty, paszport lub dowód zapisany w aplikacji mObywatel.

Odbiór kart trzeba poświadczyć własnoręcznym podpisem. Jeżeli mówimy o wyborach parlamentarnych, to karty będą dwie. Ich wielkość i układ będzie różny w zależności od tego, ilu jest kandydatów w danym okręgu wyborczym. Czasami karta do sejmu będzie wręcz płachtą papieru.

Należy zwrócić uwagę, czy karty są ostemplowane. Musi być na nich pieczęć Obwodowej Komisji Wyborczej oraz wydrukowany odcisk Okręgowej Komisji Wyborczej.

Listy na karcie wyborczej do Sejmu zostaną umieszczone zgodnie z wcześniej wylosowanymi numerami. O miejscu kandydatów na listach decyduja komitety wyborcze.

Znak „X”

Ważny głos to wpisanie przy nazwisku konkretnego kandydata znaku „X”. Nie może to być żaden inny symbol czy oznaczenie. Nie może to być ptaszek czy zamazanie całej kratki. Muszą to być dwie linie przecinające się w obrębie kratki. „X” poza kratką to głos nieważny. Tak samo jest w przypadku głosowania do Senatu.

Jeżeli nie będzie to „X”, to znaczy, że wyborca nie oddał głosu. A jeżeli takich znaków będzie więcej? Wyjaśnia to PKW, wskazując, że jeżeli ktoś zagłosuje na więcej niż jednego kandydata, to „głos taki traktuje się jako oddany na tego kandydata spośród tych, przy których postawiono znak „x”, którego nazwisko jest umieszczone wyżej na tej liście”.

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
zulu 12.10.2023 12:01
Referendum jest najważniejsze i jego wynik będzie obserwowany przez wszystkie stolice europejskie.Polacy muszą dać przykład całej Europie i wypowiedzieć się w kwestii najważniejszych spraw.Dlatego tak ważny jest udział i frekwencja.Ujadanie opozycji ma na celu wprowadzenie Polaków w błąd jakoby referendum i jego wynik nic nie znaczyły a to właśnie jego wynik wyznaczy przyszłość Polski i UE.

John Kremówka 2 12.10.2023 06:44
Jesteś pełnoletni i masz swój rozum, to weź dupę w kroki i staw się 15.10.2023 na wyborach. Jeśli twierdzisz, że Ciebie to nie dotyczy, nie masz na nic wpływu, nic się nie zmieni, ... to znaczy, że pełnoletność wynika tylko z Twojej metryki. Resztę dopowiedz sobie sam.

Anna 11.10.2023 19:42
Tylko Szymon ! 😊

??? 11.10.2023 13:12
A co z referendum?

Gość 11.10.2023 19:40
Nie musisz brać udziału

zulu 12.10.2023 12:07
Trzeba wziąć udział i oddać ważny głos.To jest nasze PRAWO.O wyniku zdecyduje większość .

Wyborca 12.10.2023 14:27
Odmawiamy pobrania karty do referendum

Reklama
Reklama
ReklamaZakład Pogrzebowy Hades S.C. 24/h 600451593, 781791731
ReklamaPunk Pobrań COVID-19 i badania laboratoryjne
Reklama
Reklama
Reklama
ReklamaPowiat Lubań
Reklama