Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarki
środa, 8 maja 2024 09:19
Reklama
ReklamaCentrum Drewna Gryfów - Profesjonalny skład drewna
Reklama
Reklama

Ścieki w Kwisie. Lubański samorząd zaapelował do Świeradowa-Zdroju

Lubańska Rada Miasta, podobnie do innych samorządów, zwróciła się do Burmistrza Świeradowa-Zdroju w sprawie zanieczyszczania Kwisy. Rzeka to wspólne dobro wszystkich mieszkańców, dlatego radni zaapelowali o natychmiastowe podjęcie działań i zatrzymanie zatruwania rzeki.
Ścieki w Kwisie. Lubański samorząd zaapelował do Świeradowa-Zdroju

Autor: eluban.pl

Gmina Świeradów-Zdrój działa na podstawie pozwoleń i uzgodnień z Państwowym Gospodarstwem Wodnym Wody Polskie, które wydało pozwolenie na zrzut ścieków bezpośrednio do rzeki Kwisy poprzez przelew burzowy na ul. Bocznej w Świeradowie-Zdroju. 
Problemy z gospodarką ściekową w kurorcie znane są nie od dziś, a temat wraca jak bumerang. Jednak zrzuty nieczystości wykonane w tym roku wywołały ogromne oburzenie społeczne wśród mieszkańców gmin położonych wzdłuż biegu rzeki. Dlatego samorządy wystosowały do burmistrza Świeradowa-Zdroju apele o zaprzestanie zanieczyszczania rzeki. Jako pierwsi taki apel wystosowali radni i burmistrz Gminy Mirsk, później Gryfowa Śląskiego, Leśnej i Rada Powiatu Lwóweckiego. 

Na dzisiejszej sesji również Rada Miasta Lubań zaapelowała do Świeradowa-Zdroju o podjęcie efektywnych i szybkich działań prowadzących do całkowitego wyeliminowania zanieczyszczania rzeki Kwisy. Rada kierowała się dobrem środowiska, jakością i czystością rzeki oraz dbałością o zdrowie mieszkańców. 
Kwisa jest dla Lubania bardzo ważnym elementem, o który samorząd stara się dbać od wielu lat. W Polsce rzeka znana jest jako siedlisko lipienia i pstrąga, co stanowi wędkarską atrakcję. Mało kto wie, że zarybianie rzeki jest finansowane z miejskiego budżetu od blisko dwóch dekad. 
Miasto w swoich wieloletnich planach "wróciło" też do wykorzystania potencjału Kwisy, czego efektem jest obecnie realizowana budowa plaży miejskiej bezpośrednio przy Kwisie, czy planowana na ten rok budowa przenoski dla kajakarzy i rozbudowa infrastruktury wypoczynkowej. 
Lubań cały czas inwestuje też w ochronę wód poprzez rozbudowę sieci i modernizacje oczyszczalni ścieków. Fakt, że to właśnie górska, uzdrowiskowa gmina wprowadza do rzeki zanieczyszczenia jest w opinii Rady bardzo niepokojące i jest podstawą do wystosowania apelu.

 

APEL Nr 1/2023 

RADY MIASTA LUBAŃ

z dnia 25 kwietnia 2023 r.

w sprawie podjęcia działań zmierzających do całkowitego wyeliminowania wprowadzania ścieków z terenu miasta Świeradów-Zdrój do rzeki Kwisy

 Mając na uwadze dobro środowiska, jakość wody rzeki Kwisy, zdrowia Mieszkańców korzystających z dobrodziejstw rzeki i wizerunku gmin położonych wzdłuż biegu rzeki Kwisy, Rada Miasta Lubań apeluje do Burmistrza Miasta Świeradowa - Zdroju Pana Rolanda Marciniaka, o podjęcie efektywnych i szybkich działań zmierzających do całkowitego wyeliminowania wprowadzania ścieków z terenu miasta Świeradów - Zdrój do rzeki Kwisy.

Stwierdzony w lutym bieżącego roku zrzut ścieków do rzeki Kwisy wzbudził nasze zaniepokojenie oraz mieszkańców Lubania, wędkarzy i turystów.

Wydana 2 stycznia 2023 roku, przez Dyrektora Zarządu Zlewni Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie w Lwówku Śląskim, decyzja zezwalająca na wprowadzenie ścieków z kanalizacji ogólnospławnej pochodzących z istniejącego przelewu burzowego przepompowni ścieków ogólnospławnych przy ul. Bocznej  w Świeradowie - Zdroju do rzeki Kwisy w km 120+995, została przez naszych Mieszkańców przyjęta z oburzeniem.

Walka gmin leżących nad Kwisą o ochronę tej rzeki, jakość jej wody, ochronę fauny i flory, zdrowie Mieszkańców, okazuje się przysłowiową walką z wiatrakami. Kwisa znana jest w Polsce jako rzeka lipienia i pstrąga, stanowi wędkarską atrakcję turystyczną, która od 20 lat zarybiana jest z naszego miejskiego budżetu. 

Jako Miasto inwestujemy ciągle w ochronę wód poprzez rozbudowę istniejącej kanalizacji sanitarnej na nowych terenach inwestycyjnych, jak również                        w modernizację oczyszczalni ścieków, aby zapewniała najlepsze parametry oczyszczania ścieków. Inwestujemy obecnie w infrastrukturę wypoczynkową dla naszych Mieszkańców usytuowaną bezpośrednio przy Kwisie. Budujemy miejską plażę z boiskami do siatkówki plażowej, wiatę rekreacyjną oraz przenoskę kajakową nad stopniem wodnym. Nasze Regionalne Centrum Edukacji Ekologicznej, w minionym roku, tuż przy Kwisie usytuowało tablice informacyjne o faunie i florze rzeki, które wykorzystuje podczas zajęć z dziećmi i młodzieżą. 

Kwisa jest bardzo ważnym elementem dla naszej całej społeczności, tym bardziej wzbudza zaniepokojenie, że gmina górska, będąca największym w powiecie lubańskim turystycznym ośrodkiem, dopuszcza do zanieczyszczenia naszej wspólnej Kwisy. 

Mając na uwadze art. 7 ust. 1 pkt. 3 i 5 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (Dz.U. z 2023 r., poz 40 ze zm.) wskazującym zadania własne gminy, a także art. 74 ust. 1 i 2 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 2 kwietnia 1997 r. nakazujący władzom publicznym zapewnienie bezpieczeństwa ekologicznego oraz art. 4 ust. 1 i 2 ustawy z dnia 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody (Dz.U. z 2022r., poz. 916 ze zm.) zobowiązujący organy administracji publicznej do dbałości o przyrodę, Rada Miasta Lubań zwraca się z apelem do Burmistrza Miasta Świeradowa – Zdroju o natychmiastowe podjęcie działań zmierzających do całkowitego wyeliminowania wprowadzania ścieków z terenu miasta Świeradów - Zdrój do rzeki Kwisy.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Patologia trwa 27.04.2023 13:54
Gdzie jest Oczyszczalnia ścieków gdzie ekolodzy i kary dla gminy

Eko. 27.04.2023 09:05
Apele nic nie dają burmistrz ma je gdzieś czas na protesty i blokady dróg dojazdowych do miasta turystów nie będzie a kasa na oczyszczalnie szybko.się znajdzie

avanti 27.04.2023 01:48
Rownie dobrze takie apele mozna pisac na Berdyczow. Facet ma o sobie takie wyobrazenie,ze na pewno zadnymi sie nie przejmie, a podziekowac mozemy tym, ktorzy na niego glosuja. Zawsze znajda sie tacy, ktorych burmistrz kupi za ̶p̶a̶r̶e̶ ̶s̶r̶e̶b̶r̶n̶i̶k̶o̶w̶ kilka darmowych autobusow komunikacji miejskiej i obietnice mniej lub bardziej niedorzecznych inwestycji. Wiekszosc telewizji juz w Swieradowie byla i robila reportaze o smierdzacym problemie. Niewiele to niestety pomoglo. Ekipy telewizyjne wyjechaly, a smrod pozostal...

Guano 26.04.2023 15:13
......trzeba narobić burmistrzowi na wycieraczkę i pokazać certyfikat z laboratorium, że nie mamy pasożytów.....więc nie ma problemu.....

Doti 26.04.2023 13:03
Wszyscy Burmistrzowie tylko apelujecie,weźcie się do roboty ,ściągnijcie telewizję i nagłośnijcie sprawę.Gdzie są Zieloni i Minister Środowiska?

Kierowca wywrotki 26.04.2023 10:01
Rebiszow największy truciciel wód gruntowych i ich sponsor francuski eurowi

Mieszkanka gminy 26.04.2023 20:06
Nie wiadomo co możnaby było zrobić żeby się tego pozbyć. Były protesty, było nagłaśniane to w tv , wyszło na to że burmistrz, starosta i ochrona środowiska nawzajem się obrzucają winą i nic z tego nie wynika. Były jakieś badania tego do przywozicie i były tylko jakieś lekkie odchyły od normy i nadal jest to wożone. Pamiętam jak był umieszczony znak na drodze że od 08.02. 2021 miał być zakaz jazdy dla pojazdów powyzej iluś ton. Wywiesili ten znak koło krzyżówki w Rębiszowie w piątek wieczorem a w niedzielę (07.02) rano go już nie było.. mieszkam od tego miejsca 1,5 km.

Kolo 26.04.2023 09:29
Zwykłego człowieka zamęczą karami, tam można. Ochrona środowiska działa super jednostronnie!!!!

Taka prawda 26.04.2023 09:15
Tylko TV, nikt inny nie pomoże. Niby mamy rozbudowaną Ochronę Środowiska, ale to tak dziala, jakby jej nie było.

Mietek 26.04.2023 06:35
Jeden Nam *** leje a drugi robi kurort.

Waluś 26.04.2023 06:29
Za mało mają na niemiaszkach siana , nie stać ich na oczyszczalnię, to trzeba truć sąsiadów.

Zapytanie 26.04.2023 06:09
Skoro apele nie przynoszą skutków, może warto zainteresować w sprawie telewizję publiczne?

tomek 26.04.2023 05:43
tylko apelowac możecie... nic wiecej, wygląda na zaslonę niby cos robimy ale nic nie możemy

Hebel 26.04.2023 01:05
A skąd oni na to wezmą? Świeradów bidny... wystarczy popatrzeć na te pustostany. Ktoś by musiał, no tego, za'inwestować! O! Albo Tusk, albo Ka'czyński, albo inny Guzowaty czy... ktoś taki. Ale długi czas zwrotu inwestycji, ryzyko. Cienko widzę.

Januszek 26.04.2023 00:17
No i co z tych wszystkich apeli wyszło? G*wno. Dosłownie. A sezon dopiero zaczyna. Ciekawe ile ścieków będzie w Kwisie po długim, majowym weekendzie

radek 25.04.2023 21:57
Brak merytorycznej kontroli WIOŚ prowadzi do systematycznej zagłady życia w rzece Kwisie. Kto truje: prawie wszyscy. Kto za ten fakt odpowiada: nikt Obecnie jedynym winnym jest Świeradów Zdrój, ale to jest dopiero czubek góry lodowej. Dla przykładu zapraszam na wycieczkę szlakiem turystycznym wzdłuż rzeki Kwisy na wysokości Fabryki BAWOROWO SA. Nie trzeba być specjalistą, aby stwierdzić, że Fabryka ta to prawdziwa bomba ekologiczna. Kto dopuszcza do prowadzenia działalności gospodarczej z tak szkodliwym oddziaływanie na środowisko? W przypadku dużych opadów deszczy lub powodzi trujące odpady poprodukcyjne ( żużle, szlamy i inne ) płyną prosto rzeką Kwisą do Lubania i dalej. Kto zareaguje na ten stan rzeczy? Narady, posiedzenia, oświadczenia nic nie zmienią. Tu trzeba zdecydowanych i radykalnych działań. W przeciwnym wypadku rzeka Kwisa umrze, a mieszkańcy......

Reklama
Reklama
ReklamaZakład Pogrzebowy Hades S.C. 24/h 600451593, 781791731
ReklamaPunk Pobrań COVID-19 i badania laboratoryjne
Reklama
Reklama
Reklama
ReklamaPizzeria Marezo Lubań
Reklama