Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarki
środa, 8 maja 2024 23:55
Reklama
Reklama
Reklama
ReklamaNeoPunkt Lubań sprawdź na Allegro

Pacjenci wystawią ocenę swoim lekarzom. Bo minister chce wiedzieć, jak są leczeni

Narodowy Fundusz Zdrowia i Ministerstwo Zdrowia chcą się dowiedzieć, jak Polacy oceniają jakość usług medycznych. Dlatego startują z projektem, w którym lekarze będą dostawali oceny.

– Opinia pacjenta jest kluczowa do udoskonalania systemu ochrony zdrowia. On ma być budowany właśnie wokół potrzeb pacjenta – powiedział minister zdrowia Adam Niedzielski, cytowany przez serwis poradnikzdrowie.pl.

5 pytań w skali od 1 do 10

Pomogą w tym Internetowe Konta Pacjenta lub telefony do pacjentów, którzy będą oceniali zaangażowanie lekarzy. Resort zdrowia – jak podaje bezprawnik.pl –  chce też wiedzieć, jak Polacy oceniają sprawność rejestracji czy zachowania jej pracowników.

„Poznanie opinii pacjentów pomoże zdiagnozować najczęstsze problemy, na jakie natrafiają. W efekcie poprawi to usługi, żeby były one lepiej dostosowane do potrzeb pacjentów” – czytamy w komunikacie Centrum e-Zdrowia (CeZ).

Żeby poznać opinie pacjentów na te tematy, organizatorzy badania zadadzą im 5 pytań. Pacjenci ocenią (w skali od 1 do 10) sprawność w zapisaniu się na wizytę, zachowanie pracowników rejestracji, zaangażowanie lekarzy oraz stopień zrozumiałości przekazywanych przez nich informacji. Wskażą także prawdopodobieństwo polecenia danej placówki w przyszłości.

Ankiety będzie można wypełnić przez Internetowe Konto Pacjenta (w zakładce: historia leczenia) lub podczas rozmowy telefonicznej. Do pacjentów korzystających w ostatnim czasie z usług specjalistycznych zadzwonią ankieterzy.

– Dzięki ankiecie chcemy poznać zdanie pacjentów o funkcjonowaniu placówek, w których się leczą, i wskazać obszary, które wymagają poprawy. Zachęcam do podzielenia się swoją opinią. Każdy głos jest dla nas bardzo ważny – zachęca Filip Nowak, prezes NFZ, na stronie pordnikzdrowie.pl.

Co na to pacjenci?

Zdaniem internauty o nicku Żaba, który zamieścił swój komentarz w serwisie bezprawnik.pl, takie badanie to nic innego jak…

– Karkołomna próba scedowania społecznego niezadowolenia z siebie (rządzących) na (wszelkich) innych. Nietrudno się domyślić, jakimi wynikami zakończy się próba, z pozoru w dobrych intencjach, budowania „systemu wokół pacjenta”. Wydaje się bowiem, że wyniki zaskakujące nie będą. Dobrzy fachowcy będą zapewne oceniani wysoko, ci nieco gorsi słabiej.

Tylko… – Na jakiej podstawie takie Janusze jak my mogą ocenić fachowość takiego czy innego lekarza? Zaangażowanie? Kolejny etap to wystawianie ocen brodatym profesorom z Oksfordu przez twitterowych „geniuszy” o nieprzekraczalnym potencjale intelektualnym mieszczącym się w 160 znakach – ocenia Żaba.

I dodaje: – Przykład z życia wzięty. 90 dni temu zerwałem sobie więzadła. Okropna kontuzja. Prywatnie chirurg, zdjęcie, jakiś tam zastrzyk, recepta na Ketonal, którego nawet jednego nie zjadłem. Jak dla mnie było spoko. Lekarz konkretny, na poczekalni od razu widać było, kto rządzi i rozdaje karty. Żonie nie przypadł do gustu.

Kolejny przykład. Żona jakiś czas temu była prywatnie, bo kaszlała. Dostała tyle recept, że gdyby je położyć jedna na drugiej, to polski złomiarz – gdyby na nich stanął – mógłby już śmiało próbować rozebrać na części Starlinka od Elona. Może to jest ta miara?

Z kolei internauta Kierowca 2022 uważa, że potrzebne jest zaangażowanie i lekarza, i rodziców, a i tak nie musi się udać.

– Gdy okazało się, że konieczna jest operacja, zrobiliśmy dokładny research tego lekarza. I co? Albo miał opinie, że to doskonały lekarz, albo że nieznający się na niczym konował, który marnuje czas i wyciąga kasę. Co najpewniej wynika z tego, że w zależności od tego, czy cały proces leczenia (u nas 1,5 roku) przyniesie skutek oczekiwany czy nie, taką opinię da rodzic – podkreśla.

I dodaje: – No bo w jaki sposób mający chore dziecko rodzic ma ocenić, czy powodem nieudania się całej procedury jest błąd lekarza, za małe zaangażowanie rodzica czy też po prostu pech (obecnie nie każde dziecko da się z tego wyprowadzić). Dodatkowo na ocenę może wpłynąć, choć nie powinno, to, czy np. są kolejki, bo to już nie jest wina lekarza.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Baśka 28.12.2022 09:01
prym w tym najgorszych medyków rejestrze prowadzi szpital.Banda nieudaczników uważająca sie za cud świata.Żeby w szpitalu był zepsuty sprzęt do TK ,żeby pacjentowi z urazem głowy nie zrobic nawet prześwietlenia,nawet neurolog nie zbadał ?.Ten szpital to rzeźnia ,a personel to ......nie ma takich słów w słowniku

Klaudia 28.12.2022 00:16
Lekarz przyjmuje od do i w tym czasie powinien przyjąć pacjentów, którzy przyjdą do przychodni. Tak było kiedy, jeszcze w służbie zdrowia było normalnie. Raz przyjął więcej osób raz mniej. I nikt się nie czepiał. A stawka była z góry określona. Teraz to tylko stosy papierów. A to z czym pacjent przychodzi to służbę zdrowia nie obchodzi. U nas wszystko jest postawione na głowie. Tam gdzie przydałoby się planowanie to działa się bez planu. Za to jest gospodarka planowa chorób.

Krystyna 27.12.2022 18:27
Smieszne jest umawianie wizyty na godz. 9,00 lekarz przychodzi o 8,30 i robi np. USG przez 2 godziny . To siedzenie niepotrzebne na poczekalni i łapanie wirusów jest celowe ????

Pacjentka 27.12.2022 17:16
NFZ powinien zwracać nam pieniądze za nasze chodzenie po gabinetach prywatnych i bulenie grubej kasy za leczenie. Co to jest? Biorą składki miesiąc w miesiąc, a ja przez 2022 rok nie byłam u żadnego specjalisty na NFZ!!!! Do endokrynologa prywatnie, bo kolejka rok, do ginekologa prywatnie bo kolejka 3 miesiące, do kardiologa prywatnie bo kolejka ponad rok, do ortopedy prywatnie, bo na nogę nie stanę, ale nie jestem z wypadku, to wizyta za 4 miesiace. Oddać mi pieniądze, a nie oczekiwać że będę ocenę wystawiać lekarzom. Którym lekarzom, jak nie mogę się do nich dostać? Mogę wystawić ocenę rządzacym za stan służby zdrowia: w skali od 1 do 10 wystawiam 0. I tyle.

Niunia 27.12.2022 17:14
A kiedy będzie ocena pielęgniarów - szczególnie z Przychodni "Twój Lekarz" na Okrzei>?

wypełnij ankietę na IKP 27.12.2022 19:04
Niunia 27.12.2022 17:14
A kiedy będzie ocena pielęgniarów - szczególnie z Przychodni "Twój Lekarz" na Okrzei>?
No to właśnie są w tej ankiecie/ocenie zapytania o pracę tych pracowników w konkretnej przychodni. Trzeba tylko zaglądnąć do IKP i swoją opinię wyrazić.

Do Niunia 28.12.2022 09:08
Tam tylko dla jednej należy się 1. Każdego pacjenta traktuje jak zło konieczne. Mam radę: proszę zmienić pracę i trzymać się z daleka od służby zdrowia. Nie pracować z ludźmi !

Dlb 27.12.2022 12:40
Jacy lekarze na kardiologa ile miesiecy trzeba czekać niech oddaja ZUS zlodzieje. Masz kase, a jeszcze lepiej kase i znajomosci to i od razu i inaczej podchodzą do ciebie,i jeszcze jedna sprawa skąd taki konował ma wiedzieć jak wysyla ciebie na wyniki a tam maksymalnie 8, 10 badań to po co te wyniki lepiej prywatnie niech gitary nie zawracają.

Liwka 27.12.2022 16:37
Lekarz wie więcej od nas, nawet to jak wielu pacjentów kłamie, a w komputerze co innego ma wpisane. ZUS nie jest dysponentem zaliczek na ochronę zdrowia.

Ignac 27.12.2022 21:38
Liwka opanuj się, co ty majaczysz.

X 27.12.2022 12:29
To z góry wiadomo jaką ocenę dostaną szanowne "damy" z Medyka w Lubaniu.

Grażka 27.12.2022 12:26
Taki system oceny pracy medyków nie jest nowością w medycynie prywatnej, w szczególności w realizacji usług zdrowotnych wykupionych dla pracowników przez firmy. Nikt nie ma zarzutu do tego, co zarzuca artykuł wobec NFZ, który taki system oceny "dopiero" wprowadza. W wyniku analiz w systemie prywatnym analizy wykazały, że również istnieją problemy, o których my przecież jak zawsze machniemy ręką, a realizatorzy usług medycznych mają wiedzę, aby podnosić jakość usług. Narzekamy, że w systemie NFZowskich są problemy, a skoro już się taka ocena pojawiła, to podnosi się krytyka, bo to niby.....jakieś przypuszczenia. Tak, więc kto broni realizatorów słabo wykonywanej jakości usług medycznych w całym powiecie lubańskim(bo tego też ocena dotyczy)? Na IKP jest ankieta i trzeba ją wypełnić i wysyłać. Jak ktoś ma ochotę, to może czekać na telefon z infolinii i tam też to może zrobić.

Karolina 27.12.2022 11:17
Byłam zarejestrować się w środe do lekarza to pani powiedziała że na wtorek mnie zarejestruje ponieważ nie ma miejsc . Kolejek nie widziałam . A że będę chora mam sobie planować tydzień szybciej . Paranoja

Madziucha 27.12.2022 13:37
To jest właśnie nieodwoływanie wizyt, które się nie odbędą i blokowanie innym. Pomoże rozważane wprowadzenie opłat za nieodwołane wizyty w prywatnych gabinetach, a na NFZ powinni wprowadzić karę za nie odwołanie i nieprzybycie. Taka ankieta, to też pokaże, gdzie celowo recepcjonistki nie ujawniają wolnych miejsc(bo tak się dzieje po przychodniach), a do NFZ wykazują, że to wina pacjentów. Bo takie analizy przychodnie wysyłają do NFZ. Zcentralizowanie systemu pomoże, to tak jak na zachodzie- "nie odwołasz, nie powiadomisz, nie przyjdziesz", kolejny raz lekarz ma to na uwadze, finansowo też.

Reklama
Reklama
ReklamaZakład pogrzebowy ZGiUK Lubań
ReklamaPunk Pobrań COVID-19 i badania laboratoryjne
Reklama
Reklama
Reklama
ReklamaPizzeria Marezo Lubań
Reklama