Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarki
wtorek, 4 października 2022 12:47
Reklama
ReklamaNeoPunkt Lubań sprawdź na Allegro
Reklama
ReklamaCentrum Drewna Gryfów - Profesjonalny skład drewna

Jak założyć spółdzielnię energetyczną?” Warsztaty z energetyki obywatelskiej w Łużyckim Centrum Rozwoju

Wszystko pięknie, ale czy to się opłaca? To jedno z pytań, które często pojawia się w głowach ludzi chcących założyć spółdzielnię energetyczną. Otóż własny, tańszy prąd to tylko jeden z powodów dlaczego warto się zaangażować w budowanie energetyki obywatelskiej. Polska Zielona Sieć serdecznie zaprasza na warsztaty, których tematem będą spółdzielnie energetyczne. Odbędą się w czwartek, 22 września w Łużyckim Centrum Rozwoju.
Jak założyć spółdzielnię energetyczną?” Warsztaty z energetyki obywatelskiej w Łużyckim Centrum Rozwoju
Autor: AdobeStock
Oceń

Spółdzielnie energetyczne i energetyka obywatelska to temat niezwykle ważny i na czasie. W Europie trwa transformacja energetyczna. Szybko rozwija się sektor odnawialnych źródeł energii. Rosyjska inwazja na Ukrainę pogłębiła światowy kryzys energetyczny i uzmysłowiła nam jak zgubnym jest uzależnienie od paliw kopalnych, zwłaszcza tych importowanych. W obliczu tego kryzysu wzrasta rola spółdzielni energetycznych. W czasach szybujących pod niebo rachunków mogą one zapewnić swoim członkom energię odnawialną po niższych kosztach, bo nie muszą korzystać z drożejącej oferty rynkowej.

W Unii Europejskiej działa już ponad 3,5 tys. lokalnych, obywatelskich wspólnot energetycznych, produkujących energię odnawialną (OZE). Wspólnoty energetyczne zajmują się nie tylko wytwarzaniem energii na potrzeby swoich członków, ale też sprzedają ewentualne jej nadwyżki. Pozwala to nie tylko zmniejszyć rachunki za prąd, zadbać o środowisko, ale też poprawić bezpieczeństwo energetyczne, bo rozproszone, lokalne wspólnoty cechują się dużą odpornością na potencjalne kryzysy. To tym bardziej istotne w kontekście wojny w Ukrainie i neoimperialnej polityki Rosji.

Przez lata wspólnoty energetyczne stały się symbolem nowego europejskiego podejścia do wytwarzania energii. Bardziej demokratycznego, obywatelskiego i sprawiedliwego. Wspólnoty energetyczne zwykle cechuje prospołeczny charakter. Oznacza to, że są otwarte dla osób zagrożonych wykluczeniem ekonomicznym i ubóstwem energetycznym. Ważną zasadą jest również demokratyczne zarządzanie. Każdy członek ma wpływ na rozwoju spółdzielni i ceny wytworzonej energii. To zupełne przeciwieństwo działań często stosowanych przez wielkie firmy energetyczne, nastawione raczej na jak największy zysk niż interesy zwykłych konsumentów.

Dlatego Polska Zielona Sieć chce przybliżyć podczas warsztatów zarówno sposób funkcjonowania jak i zagadnienia związane z zakładaniem wspólnot energetycznych

Podczas warsztatów będzie można się dowiedzieć m.in.:

  • czym są społeczności energetyczne,
  • jak wygląda współczesny kontekst klimatyczny i społeczny ich zakładania
  • jakie jest obowiązujące prawo i jakie są realia zakładania spółdzielni energetycznej w Polsce.
  • jak to zrobić w praktyce.

Spotkanie jest bezpłatne i otwarte dla wszystkich zainteresowanych tym tematem. Szczególnie gorąco zapraszamy samorządowców i organizacje społeczne.

Warsztaty odbędą się w czwartek 22 września 2022 roku w godzinach 10.00 – 15:00, w Łużyckim Centrum Rozwoju w Lubaniu.

Spotkanie będzie prowadzone przez Zuzannę Sasiak, koordynatorkę kampanii “Więcej niż Energia” w Polskiej Zielonej Sieci oraz Tymoteusza Mądrego z Aspiratio Consulting.

Aby wziąć udział w warsztatach należy wypełnić FORMULARZReklama
ReklamaLaser ICOON 2
Reklama
Reklama
Reklama
ReklamaPUP w Lubaniu
Reklama
Reklama
Reklama