Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarki
poniedziałek, 3 października 2022 19:33
Reklama
ReklamaNeoPunkt Lubań sprawdź na Allegro
Reklama
ReklamaCentrum Drewna Gryfów - Profesjonalny skład drewna

Strajk, HIT, WF. Jakie zmiany czekają szkoły w roku szkolnym 2022/2023?

Polską szkołę czekają poważne zmiany. I to już za kilka dni. Dotkną zarówno uczniów, jak i nauczycieli i rodziców. A na horyzoncie widać już strajk.
Strajk, HIT, WF. Jakie zmiany czekają szkoły w roku szkolnym 2022/2023?
Autor: iStock
Oceń

29 sierpnia Związek Nauczycielstwa Polskiego (ZNP) ma podjąć decyzję, czy dojdzie do protestu w szkołach. Powodem są oczywiście płace i niezadowolenie z polityki prowadzonej przez ministra edukacji Przemysława Czarnka.

– Przygotowanie protestu trwa co najmniej 2-2,5 miesiąca. Jeżeli nic się zmieni, jeżeli w dalszym ciągu będziemy mieć do czynienia z pauperyzacją tego środowiska, zawirowaniami organizacyjnymi, prawnymi czy podręcznikowymi, to trudno będzie powiedzieć, że protestu nie należy się spodziewać – powiedział Sławomir Broniarz, szef ZNP.

HIT

Najgłośniejszą zmianą, jaka czeka polską szkołę, jest wprowadzenie do programu szkolnego nowego przedmiotu. Mowa o wymyślonej przez Czarnka historii i teraźniejszości. Sam przedmiot nie wzbudza kontrowersji, ale już zaakceptowany przez resort podręcznik (na razie jedyny!) już tak. Gromy spadają na prof. Wojciecha Roszkowskiego. To przez brutalną krytykę in vitro czy antykoncepcji.

Doszło do tego, że szkoły nie chcą używać tej książki. Są miasta, w których po HIT Roszkowskiego zamierza sięgnąć tylko jedna placówka.

Ważna informacja: szkoła nie musi używać żadnego podręcznika. Prawo wymaga realizacji podstawy programowej, a nauczyciel nie musi przy tym korzystać z podręcznika zaakceptowanego przez resort edukacji.

Jest wyrok sądu

Ośrodek Monitorowania Zachowań Rasistowskich i Ksenofobicznych poinformował właśnie, że na jego wniosek Sąd Rejonowy dla Warszawy Mokotowa domaga się uchylenia immunitetu Przemysława Czarnka. Minister edukacji i nauki ma odpowiadać za zniesławianie osób nieheteronormatywnych w zaakceptowanym przez jego resort podręczniku do przedmiotu historia i teraźniejszość.

Brak nauczycieli

Dyrektorzy szkół już alarmują, że wielu zajęć nie uda się zrealizować, bo brakuje nauczycieli. Braki kadrowe są – jak podkreślają – znaczące. Minister Czarnek bagatelizuje problem i uspokaja, że dramatu nie ma.

Z danych MEiN wynika, że tuż przed początkiem roku szkolnego w szkołach jest ponad 17 tysięcy wakatów, w tym około 4 tysiące wakatów dla nauczycieli specjalistów.

– To jest mniej więcej tak, jakby brakowało jednego nauczyciela w szkole, która zatrudnia 50 nauczycieli. Czy to jest dramat kadrowy? To jest normalny ruch kadrowy – mówił ostatnio minister.

1 września zobaczymy, czy ma rację.

Podwyżki

Znowelizowana Karta Nauczyciela sprawia, że nauczycieli będzie obowiązywała inna ścieżka awansu zawodowego. Zlikwidowane zostają dwa stopnie: nauczyciel stażysta i kontraktowy. Osoba, która rozpoczyna pracę w zawodzie, nie będzie miała żadnego stopnia awansu. Mogłaby się o niego ubiegać po 4 latach pracy. W tym czasie nauczyciel ma odbywać tzw. przygotowanie do zawodu i podlegać obowiązkowej ocenie pracy.

Zwiększona zostanie pensja nauczycieli rozpoczynających pracę w zawodzie.

Jak podaje resort edukacji, początkujący nauczyciel ma otrzymywać 4432,15 zł brutto. Nauczyciel mianowany – 5318,58 zł brutto, a nauczyciel dyplomowany – 6795,97 zł brutto. To jednak zmiana nie po myśli ZNP, który od dawna domaga się całościowej podwyżki dla wszystkich pedagogów o 20 procent.

Zwolnienia z WF-u

To z koeli pomysł ministra sportu, który zapowiada, że od 1 wrześnie nie tak łatwo będzie uczniom unikać zajęć fizycznych. Zgodnie z tą koncepcją dłuższe zwolnienia z WF-u będą respektowane jedynie wtedy, gdy wystawi je lekarz specjalista, a nie lekarz rodzinny.

Pedagog specjalny w każdej szkole

Każda szkoła musi mieć pedagoga specjalnego i zapewnić uczniom pomoc psychologiczno-pedagogiczną. Musi to być nauczyciel ze specjalnymi kwalifikacjami.

Wraca przysposobienie obronne

Choć nie tak będzie się nazywał ten przedmiot. Elementy związane z obronnością zostają włączone do przedmiotu nazywającego się edukacja dla bezpieczeństwa.

Czego mają się uczyć dzieci i młodzież? Obsługi broni czy zachowań na wypadek działań wojennych. W podstawówkach strzelania z broni nie będzie. Takie zajęcia mają mieć tylko starsi uczniowie. I to tylko ci, którzy mają w swojej okolicy dostęp do strzelnicy.

Matura 2023

Już się ją nazywa nową maturą. Ma być więcej czasu na rozwiązanie zadań, ale będzie też ich więcej.

  • Czas na rozwiązanie zadań zostanie wydłużony ze 170 do 240 minut.

  • Uczeń otrzyma nie jeden, a dwa arkusze.

  • Arkusz 1 będzie zawierał test "Język w użyciu", który ma sprawdzić umiejętność czytania ze zrozumieniem, argumentowania, znajomości zasad i posługiwania się poprawną polszczyzną oraz test sprawdzający znajomość problematyki lektur obowiązkowych.

  • Arkusz 2 będzie zawierał temat wypracowania, które będzie musiał napisać uczeń.

  • Matematyka – na rozwiązanie zadań będzie 180 minut. Zadań otwartych może być nawet 13. Dotychczas było maksymalnie 7. Wracają też egzaminy ustne.


Napisz komentarz
Komentarze
Teo 25.08.2022 19:08
Hipokryzja ZNP !!! Jak likwidowali gimnazja to krzyczeli ,że setki nauczycieli nie będzie miało gdzie pracować i będą zmuszeni zmienić pracę!! Teraz krzyczą że za mało nauczycieli !!! Co za naród??? Widzę że najwięksi maruderzy i krzykacze to właśnie : nauczyciele, pielęgniarki z lekarzami i górnicy!!

Jerema 24.08.2022 21:16
Jak Czarek chce pogonić nauczycieli ,roszczeniowcow do roboty to jest krzyk i lament i mamienie społeczeństwa przez opozycję głupotami.Matematyka i sport to podstawa dla młodego człeka.

Redemptor 24.08.2022 14:10
Nie udało się z Lex Czarnek, może uda się z HiTem? PiS cały czas próbuje wyprać dzieciom i nastolatkom mózgi, choć robi to coraz bardziej nieudolnie. Czego niezwykle wyrazistym przykładem jest wydany właśnie podręcznik do Historii i Teraźniejszości. To nowy przedmiot, którym Przemysław Czarnek chce wbić uczniom do głowy swoje pisowskie postrzeganie świata. Największe perełki „Historii i Teraźniejszości” – oczywiście na okładce facet z karabinem, poniżej wybuch bomby atomowej a jeszcze niżej Wieli Heros Cnót Wszelakich czyli JaPa2 w bieli. No parodia! Nie udało się z Lex Czarnek, może uda się z HiTem? PiS cały czas próbuje wyprać dzieciom i nastolatkom mózgi, choć robi to coraz bardziej nieudolnie. Czego niezwykle wyrazistym przykładem jest wydany właśnie podręcznik do Historii i Teraźniejszości. To nowy przedmiot, którym Przemysław Czarnek chce wbić uczniom do głowy swoje pisowskie postrzeganie świata. Największe perełki „Historii i Teraźniejszości” – oczywiście na okładce facet z karabinem, poniżej wybuch bomby atomowej a jeszcze niżej Wieli Heros Cnót Wszelakich czyli JaPa2 w bieli. No parodia! Pewnie nie zdziwi was, że Przemysław Czarnek jest fanem podręcznika i jedyne co zrobił, to nakazał nieco zmienić pedofilski cytat w wątku o liderze Zielonych (łaskawca!). Wszystko inne dla szefa resortu oświaty jest OK. Zresztą trudno się dziwić – podręcznik Roszkowskiego wygląda trochę jak podróż po dziwnych umysłach czarnków i jemu podobnych kaczyńskich. Nie mam złudzeń, że za pomocą tak beznadziejnego narzędzia mózgów młodym Polakom nie wypiorą, w końcu mają oni swój rozum. Ale oburza mnie to, że w ogóle próbują to robić. I tego PiSowi nigdy nie powinniśmy wybaczyć. Portal „Bezprawnik” Maciej Bąk i Ja https://bezprawnik.pl/podrecznik-do-historii-i-terazniejszosci/;

Wikary 25.08.2022 11:10
Drogi Panie, moze juz dosyc tego ukrywania sie i dawania po cichu. LGBT to nie grzech, i tak juz wszyscy wiemy, takze mozesz sie ujawnic i zyc bezstresowo.

Grażka 24.08.2022 13:18
Znowu jątrzy.

Ciekawski 25.08.2022 21:28
Masz na myśli eLuban?.

Reklama
ReklamaSiekierczyn. Punkt konsultacyjny Czyste Powietrze
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: Anty PisTreść komentarza: Panie Redaktorze ciekawszy temat jest, że polskie służby, czy tez ich sluzby bez napletów ców jak zwał tak zwał, w Warszawie na lotnisku ćwiczą szybką ucieczke w razie zagrożenia, ciekawe jakiego zagrożenia, i kto sie załapie bo napewno nie biedota..Data dodania komentarza: 03.10.2022, 18:59Źródło komentarza: Utrudnienia na A4. Zderzenie amerykańskich pojazdów wojskowych przewożących amunicjęAutor komentarza: BenzTreść komentarza: Nie dziwota,,,,w zeszłą niedzielę jechałem na grzyby w okolice Świętoszowa 6 ciężarówek goniło ponad 120 km ,/h skoro nasze mogą jeździć max 90 to amerykanom całkiem się w głowach po przewracałoData dodania komentarza: 03.10.2022, 18:32Źródło komentarza: Utrudnienia na A4. Zderzenie amerykańskich pojazdów wojskowych przewożących amunicjęAutor komentarza: Ta prawdziwaTreść komentarza: Do Tereska o ile dobrze pamiętam to w zakładzie nie było emerytki Tereski przyjętej ponownie po odejściu na emeryturę do pracy .Myślę więc, że osoba która napisała ten komentarz podszyła się pod inna osobę. Co boi się podpisać swoim imieniem?Data dodania komentarza: 03.10.2022, 18:26Źródło komentarza: Lubań. 70 osób z dnia na dzień straciło pracęAutor komentarza: XxxTreść komentarza: Emerytka Tereska, jakoś nie przypominam sobie takiej.Zamiast szkalować kogoś lepiej podpisz się kim jesteś,a nie Tereska.Zabrakło Ci odwagi?Data dodania komentarza: 03.10.2022, 18:14Źródło komentarza: Lubań. 70 osób z dnia na dzień straciło pracę
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama