Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarki
poniedziałek, 3 października 2022 19:07
Reklama
Reklama
Reklama
ReklamaCentrum Drewna Gryfów - Profesjonalny skład drewna

Na co poszły miliardy złotych przeznaczone na zieloną energię?

Rząd miał do dyspozycji potężne środki do zainwestowania w proekologiczne rozwiązania energetyczne. Wydał je m.in. na polski samochód elektryczny, rządową mrzonkę, za którą podatnicy płacą gigantyczne pieniądze.
Na co poszły miliardy złotych przeznaczone na zieloną energię?
Autor: iStock
Oceń

Wyjaśnijmy ten mechanizm. Otóż Unia Europejska ustala limity emisji CO2 dla każdego z krajów. Zachęca w ten sposób do inwestowania w proekologiczne rozwiązania, bo jeżeli w danym kraju emisja zanieczyszczeń powietrza będzie mniejsza, to nadwyżkę certyfikatów można sprzedać innym państwom. I są to duże pieniądze.

– W ubiegłym roku budżet zarobił 25,3 mld zł na sprzedaży uprawnień, które przysługują każdemu państwu członkowskiemu. Zgodnie z unijną dyrektywą EU ETS połowa pieniędzy ze sprzedaży uprawnień (lub ich równowartość) powinna zostać wykorzystana na cele środowiskowe. Co do zasady, pieniądze te powinny oliwić transformację polskiej energetyki – zaznacza w swoim najnowszym raporcie „Rzeczpospolita”.

I tu mamy problem, bo okazuje się, że niewiele z tych pieniędzy zostało wydano zgodnie z przeznaczeniem. A można je spożytkować na:

  • wytwarzanie energii pochodzącej z OZE (odnawialne źródła energii),
  • efektywność energetyczną,
  • magazynowanie energii,
  • modernizacje sieci,
  • transformację sektorów dotkniętych odchodzeniem od paliw kopalnych.

Tymczasem Polska zastosowała „kreatywną księgowość” i część pieniędzy wydała na wsparcie polskiego programu atomowego czy na spółkę, która ma wyprodukować pierwszy polski samochód elektryczny pod nazwą Izera, ale na razie nikt nie wie kiedy. 

– (…) najwięcej, bo 4,8 mld zł w ramach rozliczeń wydano na wsparcie wytwarzania energii ze źródeł odnawialnych. Jest to kwota odpowiadająca wartości rynkowej umorzonych zielonych certyfikatów. Chodzi m.in. o system wsparcia rozwoju OZE jak obowiązek, który muszą spełniać firmy energochłonne, oraz system aukcyjny. Drugą pozycją jest dofinansowanie kolejowych pasażerskich przewozów międzywojewódzkich i międzynarodowych w formie dotacji z budżetu państwa rzędu 1,6 mld zł. Na kolei jednak rozliczono znacznie więcej środków z EU ETS. Na wsparcie Krajowego Programu Kolejowego na infrastrukturalne inwestycje kolejowe przeznaczono 662 mln zł. Nawet rządowy program budowy lub modernizacji przystanków kolejowych na lata 2021-2025 w kwocie 2,5 mln zł znalazł tu swoje finansowanie – wylicza „Rzeczpospolita”.

Kolejne miliony to pieniądze na obniżenie stawki VAT na bilety komunikacji zbiorowej, dofinansowania w programie „Mój prąd”. Uwagę jednak przykuwają pieniądze na atom, bo przecież nie rozpoczęliśmy budowy elektrowni jądrowej. 250 mln zł to wypłaty z Funduszu Reprywatyzacji na rzecz spółki ElectroMobility Poland. Zatrzymajmy się przy niej na chwilę.

Spółka zatrudnia 60 osób i jej zadaniem jest postawienie fabryki i wyprodukowanie w niej wspominanej Izery. Jak na razie spółka wydała około 69 mln zł, ale planowany zakład w Jaworznie nie powstaje, chociaż symboliczne wbicie łopaty, które miało rozpocząć budowę fabryki, planowano na jesień 2021.

Izera to gorący temat i ostatnio w Sejmie pytał o to auto poseł Paweł Szramka. Odpowiedzi udzielił Jarosław Wenderlich, podsekretarz stanu w kancelarii premiera. Tłumaczy, że to nie rząd jest odpowiedzialny za kupowanie ziemi pod fabrykę. Ta – zaznaczmy – ma powstać na terenach Lasów Państwowych. Żeby było to możliwe parlament przyjął specjalną ustawę, ale na razie ziemi pod fabrykę nie ma.

– Ostateczna data realizacji projektu uzależniona jest od ustaleń z dostawcą platformy, procesu pozyskiwania finansowania i pozyskania praw do terenu w Jaworznie, na którym planowana jest budowa fabryki – dodał  minister. I zaznaczył, że termin 2024 na uruchomienie fabryki jest aktualny.


Napisz komentarz
Komentarze
Jeleniogórzanin 19.08.2022 19:28
Słyszałem huk przy przekraczaniu bariery dźwięku niejednokrotnie i to nie był taki huk. Huk samolotu przekraczającego barierę dźwięku jest słyszalny lokalnie a nie byłby słyszalny w Jeleniej Górze i Zielonej Górze a tym bardziej w Wielkopolsce jednocześnie.

KaKa 15.08.2022 20:18
"Boże, uchroń Polskę przed moimi synami narwańcami" - Rajmund Kaczyński.

Obsrywatorpolitsceny 14.08.2022 20:56
A elektrownia w Ostrołęce? A kary za Turów o którym coś tak ostatnio cicho? To wszystko niestety kosztuje...

B 14.08.2022 17:14
Jak na co? Połowa u Rydzyka, reszta u złodzieji z PiS

Luban 14.08.2022 13:46
Zielona polską a syf z Niemiec przywożony do Mirska gdzie ci radni kto ich wybiera .ekolodzy

? 16.08.2022 05:11
No widocznie odpowiedni nominat ma na tym zarobek i podzieli się z carem?

Tom 7 14.08.2022 10:26
A co nasi samorządowcy zrobili dla Lubania, konkretnie, przykłady. Lewactwem trąca ten portal.

Grazia z Olszyn 14.08.2022 10:25
W UE jeździ mnóstwo samochodów elektrycznych(nie widzicie tego, a pleciecie). Polska od zawsze brana jest, jako podległa i to widać w powiecie lubańskim. Tu nic, nikomu nie pasuje. Podatki wszędzie się płaci, ale tylko w Polsce się płaci. Oczekuję, aż Pan Tusk dokona landyzacji Polski i zostanie szefem komisji europejskiej, wtedy otworzycie oczy, jak koryto się rozleje.....na swoich. Lubań nie dostanie nic, bo i po co?

? 16.08.2022 05:14
Boją się tak tuska bo wiedzą że wtedy między innymi Lubański pan Wojciech Z poleci ze spółki w której skarb państwa ma udziały ? A lista tłustych kotów była długa dlatego jest ten skowyt przed tuskiem bo donek zrobi czystki .

Pan Herakliusz 14.08.2022 10:06
Rząd PIS – największy, najdroższy i najbardziej niekompetentny i zakłamany w dziejach Polski od 1918 roku, już prawie nie działa, tylko dryfuje i tworzy coraz to nowe problemy, zamiast je rozwiązywać. Właśnie głownie dzięki jemu mamy dramatyczną sytuacje społeczną z powodu galopującej inflacji i drożyzny oraz niedoboru opału i gazu. Ale te sprawy to tylko wierzchołek góry lodowej kiepskiej obecnie sytuacji Polski. Jak widać i słychać, w ostatnim czasie prawie wszystkie ważne sprawy dla Polski i Polaków szły lub idą w złym lub szkodliwym społecznie kierunku. Polska teraz na prawdę popada w głęboką ruinę!. Wymienię jeszcze w skrócie pozostałe nie mniej ważne problemy: TK - zawłaszczony, sądownictwo – zawłaszczone, media – zawłaszczone, NBP – zawłaszczony, służby specjalne – upolitycznione, edukacja – upolityczniona, dyplomacja – ruina, finanse – ruina, służba zdrowia – ruina, ochrona środowiska – katastrofa, pozyskiwanie funduszy UE – ruina itd.. Na osłodę dodam słodko – gorzkie sukcesy tego rządu: bardzo sprawna produkcja pustego pieniądza, skuteczna propaganda, zwłaszcza TVP-IS, dobry kit i pic! Skłioceni ze wszystkimi sąsiadami i całym Zachodem. Polacy-Rodacy – po co nam taki rząd!!!

Logik 15.08.2022 08:56
Co to się stało Herakliuszowi?, nic na temat Kościoła Katolickiego. Dziwne. A to że stek bredni napisał to normalka.

pan heraklysz 15.08.2022 19:03
Jesteś osobowością antyspołeczna ,posiadasz problemy natury rodzinnej ,seksualność to dla ciebie problem chciałbyś choć raz sprobowac

Obserwator internetowy 14.08.2022 10:01
Jak zwykle eLuban bardzo "obiektywny" i "apolityczny" w doborze tematów.

? 16.08.2022 05:17
Prawdę pisze. Tu apolityczność nie ma znaczenia bo pis ma większość i przez ich decyzje tracimy kase mamy drużynę i rozpierdzielający się kraj .

? 14.08.2022 08:10
Dlatego tak się rwą wywłaszczyć ludzi i robić CPK bo duża inwestycja a pieniążki kuszą. Chcą wywłaszczyć ludzi którzy tam się budowali, którzy mają gospodarstwa i w telewizji TVP cisza. Ale jak w Warszawie platformersi czyścili kamienice to TVP na okrągło. A tu ludzi chcą pozbawić majątku dorobku ich życia dając nieadekwatne odszkodowania i wyrzucając na bruk, nawet ustawę pod to chcą przyjąć i tvp milczy. Aby tylko nadawać swoim bo wiedzą że wiecznie rządzić nie będą. Gorsi od sowietów

Dziadek 14.08.2022 00:02
Ta Izera to taki przedwojenny Francopol(c czytamy jako c) Spółka powstała celem drenowania budżetu. Poczytajcie o tym Francopolu sobie bo to to samo prawie. Tyla że tam samoloty były dla armii, francuskie.

d;b 13.08.2022 22:23
brawo rodzina na swoim, byle do wyborów, wtedy kaszanka i inne kiełbasy wyborcze i ... no właśnie czy ktoś rozliczy pisiorów z wydanej kasy na rodzinę

Odszkodowanie powinniśmy dostać od rebiszowa 13.08.2022 20:59
Miliardy zarabia rebiszow a my będziemy mieć skażona wodę metalami ciężkimi bo przywożą syf z niemiec.gdzie są ci ekolodzy

Z lubania 14.08.2022 21:40
Prędzej przez wody gruntowe do Kwisy ,czysta ekologia brawo dla ekologów.W Lubaniu ksieginki przeciwstawili się przeciwko ochronie środowiska i zielonym wspieranym przez Eurowie i co można

? 16.08.2022 05:20
A gdzie PiS? Nie mają tłustego kota tam e zarządzie spółki że nie przyjęli jeszcze ustawy która tego zabrania?

? 13.08.2022 19:16
Wydali bo w spółkach pewnie ich tłuste ??

Tygrysek 13.08.2022 16:00
Wpajają ludziom ciemnote ,a w szkole nie uczą tylko bzdur i co artysta poeta mial na myśli. Zielona energia juz to widze ,do produkcji baterii kobalt i lit by wyplukac skladniki potrzeba np.na tone tysiace litrów wody.Afryka ,Ukraina potezne poklady surowców ,,,,aleeeee czy wody maja dostatecznie otoz nieee Ukraina w zasoby wody słabiutko.Zieloni to szkodnicy tak ja Niemcy oni chca elektryki czyste powietrze ale u siebie i sąsiadów byyyy w drugim końcu świata przez wydobycie surowców byla katastrofa ekologiczna bo kogo to obchodzi.A tak na marginesie naukowcy z Chin po przez głównie zdjecia satelitarne stwierdzili ,z od lat 60 tych do dziś ludziska wycieli około 80 procent lasów to bez komentarza.Jeszcze 10 lat i będą rurociągi zamiast gazowych to z wodą z daleka Rosji ,ci wlasnie rządzący tym światem to prymitywy do potegi entej ,nic nie robią deszcze nie padają bo nic nie odparowuje ,zbiorniki retecyjne gdzie są tyle bylo krzyku ,rzeki wysychają degrengolada ,a w szkołach dalej kto to byl krol Jagiełło w którym roku sie urodził itp inne bzdury.Zobaczcie ile kosztuje panstwo np.instytut IMGW ,3 lata temu 120 mln zl z tego 8 mln na pensje i te pogodynki ręce opadają.

Jan 14.08.2022 11:35
2 mln litrow wody do wyplukania 1 tony Litu, zieloni niech się wypowiedzą cwaniaki bedziecie mieli elektryki, az wam bokiem wyjdą, Zieloni co to k.......jest zwlaszcza ci z dredami.

Reklama
ReklamaOlivex Auto Części - Dynamiczna wymiana oleju w automatycznej skrzyni biegów
ReklamaZakład Pogrzebowy Hades S.C. 24/h 600451593, 781791731
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: KlawerTreść komentarza: Jaro Kaczyński na cyklicznym spotkaniu wyraził opinię - i ma chłop rację. Co to za demokracja i wolność słowa w państwie PiS skoro media obce rządowej ekipie podają wiadomości inne niż oficjalne media TVP - TVP Info i Polskie Radio 24. Czas się tymi mediami zająć. Nie wyszło z TVN - może tym razem się uda.Data dodania komentarza: 02.10.2022, 17:13Źródło komentarza: 500 plus, zasiłki, świadczenia. Ile kosztowały podatników w 2021 roku?Autor komentarza: olkjTreść komentarza: Nie chcę bliżej nieokreślonych dodatków o nie pewnym pochodzeniu , a chcę powrotu cen istotnych dla kontynuacji i stabilizacji sprzed drożyzny ,gdzie były warunki do życia w Polsce były stabilne . Chcę rządu Polskiego budującego a nie niszczącego swój kraj i ludzi . Jakieś zmowy cenowe akceptowalne przez rząd i olbrzymie płace członków partii pis to już nieakceptowana przesada .Data dodania komentarza: 02.10.2022, 16:04Źródło komentarza: 13 i 14 emerytura w 2023 roku. Emeryci i renciści mogą spać spokojnieAutor komentarza: AfroTreść komentarza: Tyle ile wykorzystamyData dodania komentarza: 02.10.2022, 12:17Źródło komentarza: Ile zapłacimy za ogrzewanie i czy PEC ma czym ogrzać lubańskie mieszkania?Autor komentarza: RurkTreść komentarza: Nie zatrzymali prawo jazdy a w Polsce zakaz kierowania.sobowymiautamiData dodania komentarza: 02.10.2022, 12:15Źródło komentarza: Nowogrodziec. Drogówka zatrzymała prawo jazdy za zbyt szybką jazdę
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama