Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarki
czwartek, 9 maja 2024 18:18
Reklama
ReklamaCentrum Drewna Gryfów - Profesjonalny skład drewna
Reklama
Reklama

Lubań. Odkryto zbiorowy grób żołnierzy radzieckich

To pierwszy taki pochówek odkryty w trakcie prac archeologicznych na terenie starego Lubania. Po ułożeniu szkieletów widać, że dokonywano go pośpiesznie. Okazało się również, że działka gdzie trafiono na mogiłę kryła wiele innych ciekawych przedmiotów
Lubań. Odkryto zbiorowy grób żołnierzy radzieckich

Autor: ATTYKA Pracownia Archeologiczno-Konserwatorska

Udało się nam odkryć coś bardzo ciekawego dla Lubania, jest to grób zbiorowy w jamie 180 na 80 cm. Wewnątrz jest 4 żołnierzy radzieckich pochowanych w czasie bitwy o Lubań. - dowiadujemy się od Grzegorza Jaworskiego, archeologa i właściciela pracowni archeologiczno-konserwatorskiej Attyka, który we współpracy z Muzeum Regionalnym prowadzi wykop na działce przy lubańskich murach obronnych.

Działka zlokalizowana jest między ulicami Starą a Podwale przy schodach prowadzących w kierunku miejskiego targowiska. Miejsce to przez lata było zarośnięte krzakami i nic się tam nie działo. Wiosną tego roku na parcelę wjechał ciężki sprzęt, który usunął krzaki i wierzchnią warstwę ziemi, a z końcem kwietnia zjawiła się firma zajmująca się archeologicznymi pracami wykopaliskowymi.

W trakcie prac wykopaliskowych oprócz samego znaleziska niezwykle ważne jest jego otoczenie, które tworzy kontekst dający obraz sytuacji i opowiadający historię z przeszłości. Właśnie o nim, w odniesieniu do mogiły, opowiedział nam Paweł Zawadzki, archeolog Muzeum Regionalnego w Lubaniu.

W jamie grobowej znajdowały się szczątki czterech mężczyzn ułożone w sposób chaotyczny. Dwa ciała były rzucone głowami w kierunku południowym, dwa w kierunku północnym i zachodziły na siebie. Ten układ wskazuje na to, że ciała były po prostu wrzucane do grobu, nikt nie zadbał o to by w jakikolwiek sposób je ułożyć. To ułożenie i przedmioty, które znaleźliśmy przy szkieletach, wskazywały na to, że pochówek odbył się w sposób pośpieszny, najprawdopodobniej był związany albo z chwilową przerwą w walkach, albo tuż po zakończeniu walk o Lubań, kiedy po prostu był porządkowany teren i ciała postanowiono jak najszybciej pochować. Znalezione przy szkieletach przedmioty jednoznacznie wskazują, że mieliśmy do czynienia z żołnierzami radzieckimi. Są to elementy umundurowania, guziki, buty oficerskie, wyposażenie oraz jedno odznaczenie. Jest ono w bardzo złym stanie, ale tu nie ma wątpliwości, że jest to odznaczenie radzieckie. Były też fajki, papierośnica i grzebienie. - tłumaczy Paweł Zawadzki.

Ostatnia bitwa pancerna II wojny światowej, której areną był Lubań i jego okolice mocno odcisnęły się w historii miasta, dlatego temat ten wciąż budzi zainteresowanie pasjonatów historii.

To odkrycie jest materialnym przejawem bitwy o Lubań. Pierwszy raz mamy na terenie starego miasta fizycznie groby ludzi, którzy nie zostali pochowani normalnie na cmentarzu i z obrzędem. Na przykładzie tego chaotycznego ułożenia, twarzą do dołu, jeden na drugim mamy obraz tego jaka była dramaturgia tamtych czasów. - opowiada Grzegorz Jaworski.

Przy okazji dowiadujemy się również, że na prowadzonym w wykopie stanowisku odkryto dwie studnie, które będą eksplorowane oraz szereg zabytków w tym spory depozyt medali i odznaczeń niemieckich.

Powiązane galerie zdjęć:

Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
T
marianna 25.05.2022 07:33
ciekawe znalezisko

Reklama
Reklama
ReklamaZakład Pogrzebowy Hades S.C. 24/h 600451593, 781791731
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
ReklamaPowiat Lubań
Reklama