Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarki
poniedziałek, 3 października 2022 12:56
Reklama
ReklamaNeoPunkt Lubań sprawdź na Allegro
ReklamaProAdventure - Sklep górski
ReklamaCentrum Drewna Gryfów - Profesjonalny skład drewna

32 tys. wniosków o wypłatę 500+ dla dzieci uchodźców

Już ponad 21 tysięcy wniosków o wypłatę 500+ na 32 tys. dzieci złożyli uchodźcy z Ukrainy w placówkach ZUS na Dolnym Śląsku. W całym kraju wpłynęło do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych 230,3 tys. wniosków na 355,8 tys. dzieci. Wniosek o wypłatę można złożyć tylko online. Potrzebny jest do tego numer pesel, konto w polskim banku, polska komórka oraz adres email.
32 tys. wniosków o wypłatę 500+ dla dzieci uchodźców
Autor: Zdjęcie: TT Straż Graniczna
Oceń

21 236 wniosków na 32 155 dzieci wpłynęło już do dolnośląskich placówek ZUS. Są to wnioski o wypłatę 500+ w nowym, obowiązującym od 1 czerwca 2022 do 31 maja 2023 r. okresie rozliczeniowym.

Obywatele Ukrainy mogą przy składaniu wniosku skorzystać z ukraińskiej wersji językowej strony www.zus.pl oraz wniosków w języku ukraińskim.

Uruchomiliśmy także możliwość konsultacji on-line w języku ukraińskim. W e-wizycie po stronie Zakładu Ubezpieczeń Społecznych uczestniczy ekspert z ZUS oraz tłumacz języka ukraińskiego - mówi Iwona Kowalska-Matis regionalny rzecznik prasowy ZUS na Dolnym Śląsku.

Podczas e-wizyty obywatele Ukrainy otrzymają pomoc w założeniu profilu na Platformie Usług Elektronicznych ZUS i złożeniu wniosków o wypłatę z programów 500+, RKO czy żłobkowe.

Według rzeczniczki, e-wizyta w języku ukraińskim to szansa na samodzielne załatwienie sprawy z ekspertem ZUS bez konieczności przychodzenia do placówki ZUS.

Żeby skorzystać z e-wizyty, wystarczy mieć komputer z kamerą i mikrofonem lub smartfon z dostępem do Internetu – dodaje Iwona Kowalska-Matis.

Aby zarezerwować e-wizytę, należy wejść na stronę https://e-wizyta.zus.pl/ua

W kolejnym kroku należy wskazać temat e-wizyty „Świadczenia dla rodzin” oraz wybrać jej termin. Jeśli klient będzie chciał uzyskać informacje w konkretnej, indywidualnej sprawie, powinien przygotować dokument tożsamości. Należy go pokazać do kamery podczas e-wizyty.

Z e-wizyty obywatel Ukrainy może skorzystać także w obecności swojego tłumacza. Taką informacje należy podać podczas rezerwacji e-wizyty. Aby uzyskać dane w swojej indywidulanej sprawie należy podać numer PESEL.

Infolinia dla obywateli Ukrainy

Od 21 marca tego roku działa w ZUS specjalna linia telefoniczna w języku ukraińskim i polskim w sprawie świadczeń rodzinnych dla obywateli Ukrainy. Chodzi o osoby, które przybyły do Polski po 23 lutego tego roku w wyniku konfliktu zbrojnego.

Infolinia jest dostępna w dni robocze - od poniedziałku do piątku - w godzinach od 8:00 do 18:00 pod numerem 22 444 02 55 (opłata według stawek operatorów). Pytania dotyczące świadczeń rodzinnych dla obywateli Ukrainy można też przesyłać mailem na adres [email protected]


Napisz komentarz
Komentarze
Robespier"e 09.04.2022 21:27
Szef MSWiA na polecenie Koczkodana zarządził, że w niedzielę 10 kwietnia 2022 o godzinie 08:41 w całej Polsce zawyją syreny alarmowe. W ten sposób władze polskiego państwa chcą uczcić 12. rocznicę katastrofy smoleńskiej. Co to za ***yczny pomysł – w czasie kiedy mamy exodus ukraińskich uchodźców – kobiet i dzieci – wprowadzać im taka traumę? Im te syreny śnią się nadal po nocach, a w dzień wywołują ogromny stres. Wojna w Ukrainie zaktualizowała różne traumy pokoleniowe. U starszego pokolenia ogromne lęki przed Rosjanami, powracają opowieści rodziców o doświadczeniach barbarzyństwa, okrucieństwa. Dzieci bardzo boją się wojny. Bardzo się boją, że ten świat zginie. Nie możemy robić takich rzeczy. Co ma znaczyć ten alarm? Jakie ma mieć znaczenie? Ma kogoś przestraszyć? To już jest trudne do wytrzymania dla nich – a szczególnie dzieci.

Anastazy 09.04.2022 20:34
Rząd w popłochu szuka pieniędzy. Na już potrzeba miliardów ++++++++++++++ Rząd nie doszacował środków, które są niezbędne na przyjęcie uchodźców z Ukrainy. Nie ma też pomysłu, co robić dalej. Tymczasem samorządom kończą się pieniądze. ========= https://www.money.pl/gospodarka/rzad-zaspal-i-w-poplochu-szuka-pieniedzy-pojawil-sie-nowy-pomysl-6755786047543936a.html

ReklamaPunk Pobrań COVID-19 i badania laboratoryjne
ReklamaSiekierczyn. Punkt konsultacyjny Czyste Powietrze
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: KlawerTreść komentarza: Jaro Kaczyński na cyklicznym spotkaniu wyraził opinię - i ma chłop rację. Co to za demokracja i wolność słowa w państwie PiS skoro media obce rządowej ekipie podają wiadomości inne niż oficjalne media TVP - TVP Info i Polskie Radio 24. Czas się tymi mediami zająć. Nie wyszło z TVN - może tym razem się uda.Data dodania komentarza: 02.10.2022, 17:13Źródło komentarza: 500 plus, zasiłki, świadczenia. Ile kosztowały podatników w 2021 roku?Autor komentarza: olkjTreść komentarza: Nie chcę bliżej nieokreślonych dodatków o nie pewnym pochodzeniu , a chcę powrotu cen istotnych dla kontynuacji i stabilizacji sprzed drożyzny ,gdzie były warunki do życia w Polsce były stabilne . Chcę rządu Polskiego budującego a nie niszczącego swój kraj i ludzi . Jakieś zmowy cenowe akceptowalne przez rząd i olbrzymie płace członków partii pis to już nieakceptowana przesada .Data dodania komentarza: 02.10.2022, 16:04Źródło komentarza: 13 i 14 emerytura w 2023 roku. Emeryci i renciści mogą spać spokojnieAutor komentarza: AfroTreść komentarza: Tyle ile wykorzystamyData dodania komentarza: 02.10.2022, 12:17Źródło komentarza: Ile zapłacimy za ogrzewanie i czy PEC ma czym ogrzać lubańskie mieszkania?Autor komentarza: RurkTreść komentarza: Nie zatrzymali prawo jazdy a w Polsce zakaz kierowania.sobowymiautamiData dodania komentarza: 02.10.2022, 12:15Źródło komentarza: Nowogrodziec. Drogówka zatrzymała prawo jazdy za zbyt szybką jazdę
Reklama
ReklamaPUP w Lubaniu
Reklama
Reklama
Reklama