Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarki
poniedziałek, 3 października 2022 13:23
Reklama
Reklama
Reklama
ReklamaCentrum Drewna Gryfów - Profesjonalny skład drewna

Leśna. Ścieżka pieszo-rowerowa łącząca Grabiszyce, Miłoszów i Świecie

Pomysł połączenia drogą rowerową Miłoszowa i Świecia nie jest nowy, jednak wszystko wskazuje na to, że jeszcze w tym roku zostanie zrealizowany.
Leśna. Ścieżka pieszo-rowerowa łącząca Grabiszyce, Miłoszów i Świecie
Autor: Obraz Rudy and Peter Skitterians z Pixabay
Oceń

O pomyśle ścieżki rowerowej łączącej Miłoszów ze Świeciem w leśniańskim magistracie mówił jeszcze Mirosław Markiewicz, zmarły w ubiegłej kadencji burmistrz Leśnej. Okazuje się, że pomysł nie przepadł i jest wdrażany w życie, a nawet go rozszerzono. Z początkiem kwietnia pojawiła się informacja, że leśniański magistrat znalazł wykonawcę, który za kwotę 1,5 mln zł wykona ponad dwukilometrowy odcinek drogi między Świeciem a Miłoszowem, w ramach zadania „Budowa drogi łączącej miejscowości Grabiszyce, Miłoszów, Świecie jako droga pieszo rowerowa z możliwością dojazdu do pól rolnych na odcinku Miłoszów-Świecie”.

Na dziś zadanie faktycznie dotyczy budowy 2 km odcinka drogi dojazdowej do pól, który zepnie sieć istniejących już dróg między Miłoszowem a Świeciem. Wyremontowane zostanie 2105 m drogi gruntowej, która od wielu lat nie była użytkowana i w części porosła krzewami i drzewami. W ogłoszonym zadaniu zaplanowano wykonanie drogi o nawierzchni mineralno-bitumicznej o szerokości od 3 do 4 m z miejscowymi poszerzeniami. Oczyszczone zostaną przydrożne rowy, a istniejące przepusty wyremontowane. Niestety wiązało będzie się to z wycinką blisko 200 drzew w tym 7 pokaźnych dębów i 5 klonów, pozostałe to w większości olchy i brzozy. Zakończenie tej części inwestycji zaplanowano na 31 października 2022 r.

Jak się dowiedzieliśmy w leśniańskim magistracie, to dopiero pierwszy etap zadania, a pozostała jego część będzie wykonywana w późniejszym terminie. Budowa tego odcinka pozwoli spiąć istniejącą sieć dróg, dzięki czemu możliwe będzie pokonanie pieszo bądź rowerem drogi między Grabiszycami a Świeciem. Zależnie od miejsca w którym droga pieszo-rowerowa będzie się rozpoczynała w Grabiszycach, cały odcinek będzie miał około 8-9 km długości.

Na grafice poniżej jedno z możliwych połączeń drogowych między Grabiszycami a Świeciem z uwzględnieniem opisywanego odcinka drogi zaznaczonego linią ciągłą od Świecia w kierunku Miłoszowa.Napisz komentarz
Komentarze
Zainteresowana 10.04.2022 12:15
Niech gmina nie śpieszy sie tak z ta wycinką czas na wycinkę juz się zakończył i nie wszystkie drzewa należą do gminy. Prawnicy juz stoja w blokach startowych i czekają na ruch ze strony urzędu

Anka 07.04.2022 17:58
Ha ha kolejny artykuł o Leśnej i znów plucie.... Świetnie. Brawo mieszkańcy! Nie zawiedliście i tym razem, chociaż przez chwilę pomyślałam że kolejne 2 km ścieżki rowerowej to coś fajnego tylko że w każdej innej gminie i owszem ale nie w naszej.

Legr 06.04.2022 09:46
Fajnie w koncu bedzie gdzie smieci wywozić bo do kosza wrzucac to za drogo stac tylko elyty

Ww 05.04.2022 21:21
Ludzie czekaja na drogi do domów na kilka latarni to nie ma. Kiedy te wybory bo patrzeć nie mogę jak ten człowiek marnuje nasze pieniądze a radni w tym pomagają.

kartograf 05.04.2022 19:49
To będzie piękna droga dojazdowa do pensjonatu pana P. od strony Świeradowa. Wiecej w tym temacie mówić już nie trzeba.

Zbyt ograniczony projekt 05.04.2022 19:29
Cała inwestycja jest i zasadna i wskazana. Tylko, że nikt nie myśli przyszłościowo, bo za jednym razem jest możliwość zrobienia również rozwidlenia w okolicy byłego silosu w Świecie Dolnym w kierunku Leśnej, w kierunku Świecia Górnego i do Czech i do Pobiednej. Piękna ścieżka by powstała. Zarazem mogą zostać zagospodarowane obiekty inżynieryjne i budowlane po drodze dla celów rekreacyjnych i uporządkowanie całości sieci dróg polnych. A zasób wyciętych krzaków i tych wspomnianych drzew(niby o dużej wartości), należałoby przekazać mieszkańcom potrzebującym i biednym z tych terenów(sołtysi wiedzą komu). Coś z tą kreatywnością na tym poziomie zbyt mocne ograniczenie, tych którzy tylko tyle zaprojektowali.

? 05.04.2022 18:06
I bez zabieganych można, a istnieją oni jeszcze ??

Weganski boczek z soji 06.04.2022 20:48
Niestety jeszcze te swiete krowy czasami gdzies laza i sie lansuja pseudo sportowcy od siedmiu bolesci wioskowi celebryci .

granda 05.04.2022 17:27
Budują za ciężkie pieniądze drogę donikąd. Do tego dla rowerów (turystów). A ludzie nie mogą się doprosić o połatanie dziur na drogach dojazdowych do swojego domu. To równie przemyślana inwestycja jak remont dachu nad pustostanem w Dolwisie, gdy ludziom w domach woda na głowy się leje.

??? 05.04.2022 17:20
Czyli planuje się wydać 1,5 mln złotych i wyciąć dwieście drzew, w tym starodrzew, żeby zrobić 2 km ścieżki tylko dla rowerów kończącej się w polach na trasie, po której rowery i tak już jeżdżą od dawna drogami polnymi? WTF?!

Maja 05.04.2022 16:25
Czyli po wycięciu tych wspomnianych 200 drzew ścieżkę będą zwać zapewne ekologiczną. ***yzm i bezmózgowie naszych czasów. Polska stepowieje, ale tnijmy, tnijmy...Po nas choćby potop....

Reklama
ReklamaOlivex Auto Części - Dynamiczna wymiana oleju w automatycznej skrzyni biegów
ReklamaZakład pogrzebowy ZGiUK Lubań
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: KlawerTreść komentarza: Jaro Kaczyński na cyklicznym spotkaniu wyraził opinię - i ma chłop rację. Co to za demokracja i wolność słowa w państwie PiS skoro media obce rządowej ekipie podają wiadomości inne niż oficjalne media TVP - TVP Info i Polskie Radio 24. Czas się tymi mediami zająć. Nie wyszło z TVN - może tym razem się uda.Data dodania komentarza: 02.10.2022, 17:13Źródło komentarza: 500 plus, zasiłki, świadczenia. Ile kosztowały podatników w 2021 roku?Autor komentarza: olkjTreść komentarza: Nie chcę bliżej nieokreślonych dodatków o nie pewnym pochodzeniu , a chcę powrotu cen istotnych dla kontynuacji i stabilizacji sprzed drożyzny ,gdzie były warunki do życia w Polsce były stabilne . Chcę rządu Polskiego budującego a nie niszczącego swój kraj i ludzi . Jakieś zmowy cenowe akceptowalne przez rząd i olbrzymie płace członków partii pis to już nieakceptowana przesada .Data dodania komentarza: 02.10.2022, 16:04Źródło komentarza: 13 i 14 emerytura w 2023 roku. Emeryci i renciści mogą spać spokojnieAutor komentarza: AfroTreść komentarza: Tyle ile wykorzystamyData dodania komentarza: 02.10.2022, 12:17Źródło komentarza: Ile zapłacimy za ogrzewanie i czy PEC ma czym ogrzać lubańskie mieszkania?Autor komentarza: RurkTreść komentarza: Nie zatrzymali prawo jazdy a w Polsce zakaz kierowania.sobowymiautamiData dodania komentarza: 02.10.2022, 12:15Źródło komentarza: Nowogrodziec. Drogówka zatrzymała prawo jazdy za zbyt szybką jazdę
Reklama
ReklamaPowiat Lubań
Reklama
Reklama
Reklama