Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarki
środa, 5 października 2022 04:50
Reklama
ReklamaNeoPunkt Lubań sprawdź na Allegro
Reklama
ReklamaCentrum Drewna Gryfów - Profesjonalny skład drewna

Narodowy Bank Polski zaczyna skup hrywien. PKO podało listę placówek

Od piątku 25 marca uchodźcy będą mogli wymieniać ukraińską walutę na złotówki. Najbliżej zrobicie to w Jeleniej Górze.
Narodowy Bank Polski zaczyna skup hrywien. PKO podało listę placówek
Autor: iStock
Oceń

To problem, który pojawił się niemal zaraz po wybuchu wojny w Ukrainie. Uciekający do Polski brali ze sobą najpotrzebniejsze rzeczy i gotówkę. Sądzili, że uda im się wymienić ukraińskie hrywny na złotówki. Szybko się rozczarowali. Oficjalny kurs Narodowego Banku Polskiego (notowanie z 24 lutego) wynosił około 14 złotych za 100 hrywien, ale z dnia na dzień kantory przestały wymieniać walutę.

Potem coś się zmieniło, ale za hrywnępłacono bardzo mało – od 2 do 4 złotych za 100 hrywien. O ile w ogóle jakiś kantor chciał je wymienić. Ukraińcy zostali z pieniędzmi, za które nic w Polsce nie mogli kupić. Dlatego z pomocą ruszyło im wielu Polaków i sami zaczęli odkupować walutę.

Obecnie sytuacja jest już trochę lepsza. Stawki w kantorach urosły do 12 zł za 100 hrywien w skupie (oficjalny kurs to 13,81 zł).

Teraz, po kilkutygodniowych apelach do akcji wkracza NBP. W piątek rozpocznie skup hrywien.

„Od dnia 25 marca br. w wybranych oddziałach bankowych w Polsce możliwa będzie wymiana w gotówce hrywien ukraińskich na polskie złote” – poinformował NBP.

I dodał: „Dorośli obywatele Ukrainy będą mogli wymienić maksymalnie do 10 tys. hrywien na osobę. Banki będą przyjmowały do wymiany banknoty o nominałach od 100 do 1000 hrywien”.

Jak wymienić

Nie został jeszcze podany kurs wymiany, ale ma być zbliżony do oficjalnego. Jak będzie wyglądała ta operacja? Zajmie się tym PKO BP. Walutę od banku kupi NBP, a następnie wymieni je w Narodowym Banku Ukrainy. Ma to być w sumie 10 mld hrywien.

– Od pierwszego dnia wojny pracowaliśmy w NBP razem z naszymi przyjaciółmi z Narodowego Banku Ukrainy nad rozwiązaniem tego problemu. Ważne, aeby bohaterscy obrońcy Ukrainy wiedzieli, że dbamy o ich rodziny. Bardzo się cieszę z uregulowania tej ważnej dla uchodźców kwestii – mówi Adam Glapiński, prezes NBP.

Gdzie wymienić

PKO BP podało już listę 52 placówek, w których możliwa będzie wymiana. Walutę będzie można wymienić w jednym z 52 oddziałów PKO BP, a wkrótce ma być to możliwe w 48 kolejnych. Na dziś najbliżej hrywny wymienicie w oddziałach PKO w Jeleniej Górze Pl. Ks. Kard. Wyszyńskiego 56, Lubinie ul. Niepodległości 29 i Legnicy ul. Wrocławska 25.

Lista placówek znajduje się w tym miejscu.

W każdej placówce zostało wyznaczone konkretne stanowisko, żeby nie utrudniać obsługi innych klientów. Ukraińcy otrzymają złotówki w gotówce lub przelewem na konto.

„Dokumentem uprawniającym do transakcji jest ukraiński dowód osobisty wydany po 2016 roku, w wersji plastikowej – paszport wewnętrzny albo ukraiński paszport zagraniczny” – zastrzega PKO BP.


Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
ReklamaLaser ICOON 2
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: Dobra radaTreść komentarza: Kup sobie płyn lugola. Będziesz mieć nie jedną tabletkę, a całą butelkę.Data dodania komentarza: 04.10.2022, 20:57Źródło komentarza: Do Lubania trafiły tabletki z jodkiem potasu, ile ich mamy?Autor komentarza: IMAKONKATreść komentarza: Nie zauważyłam, nikogo odważnego, oprócz Tereski i Anny. Ja też do odważnych nie należę. Firma miała różne etapy od tyrani, poprzez rodzinną atmosferę (te słynne poziomki 😘),aż do robienia sobie na wzajem pod górę. Duże grono pracowników pracuje po 20 i więcej lat (też jestem, prawie byłam długoletnim pracownikiem). Niektórzy byli jak firma zaczynała swoją działalność i są również teraz, gdy kończy... Już tak nie narzekajcie, bywało różnie, ale nie było źle. Jest mi jednak żal rozstawać się z załogą i patrzeć jak IMAKON powoli gaśnie... Jest to przykre ii łza się kręci w oku 😪 Dziekuje za miłe chwile i życzę wszystkim Imakonkom super pracy, więcej życzliwości i wszystkiego dobrego🙂Data dodania komentarza: 04.10.2022, 20:02Źródło komentarza: Lubań. 70 osób z dnia na dzień straciło pracęAutor komentarza: Kapral_LWPTreść komentarza: Tak sobie myślę w swojej łepecie - jak to jest że jeszcze walczą na Ukrainie? Jak podaje TVP Info: przecież ta armia rosyjska to kompletne dno, morale tam nie ma, sprzęt stary, wojsko niewyszkolone, dowódcy skorumpowani, chuligani, złodzieje, pijacy i dezercja nagminna.... Tymczasem ponad 7 miesięcy już ta wojna trwa...Data dodania komentarza: 04.10.2022, 19:45Źródło komentarza: Utrudnienia na A4. Zderzenie amerykańskich pojazdów wojskowych przewożących amunicjęAutor komentarza: ApolinaryTreść komentarza: Ja-ro-sław! Ja-ro-sław! Tak trzymaj! Jak wydrzesz z Niemiec za zbrodnie wojenne - to każdy Polak dostanie po 168 000 zł. Glosujemy na PiS! Po III wojnie przywrócimy ich ponownie do rządów.Data dodania komentarza: 04.10.2022, 19:40Źródło komentarza: Ropa tanieje, ale kierowcy zapłacą więcej
Reklama
ReklamaPUP w Lubaniu
Reklama
Reklama
Reklama