Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarki
piątek, 30 września 2022 17:23
Reklama
Reklama
Reklama
ReklamaCentrum Drewna Gryfów - Profesjonalny skład drewna

Wideo. Lubań czyta Konopnicką

Biblioteka Publiczna w Lubaniu zainicjowała cykl publicznego czytania utworów Marii Konopnickiej. Pierwszy wiersz z cyklu przeczytał Łukasz Tekiela, kolejne przeczytają działacze, poeci, a także ochotnicy.
  • Źródło: MiPBP w Lubaniu
Drogi użytkowniku! Wykryliśmy, że korzystasz z programu blokującego reklamy w przeglądarce (AdBlock lub inny). Dzięki reklamom oglądasz nasz serwis za darmo. Prosimy, wyłącz ten program i odśwież stronę.
Oceń

Maria Konopnicka jest patronką roku 2022, a od 1968 patronką naszej Biblioteki. W tym roku odchodzić będziemy 75 -lecie funkcjonowania Biblioteki Publicznej w Lubaniu, z tej okazji postanowiliśmy stworzyć serię "Lubań czyta Konopnicką" -  zachęca MiPBP w Lubaniu.

Co tydzień, w poniedziałek o godzinie 19.00, na bibliotecznym kanale na YouTube pojawiać się będą wiersze Marii Konopnickiej czytane przez lubańskie władze, działaczy, poetów i każdego chętnego, który się zgłosi. Premierowy odcinek serii otworzył Łukasz Tekiela, dyrektor Muzeum Regionalne w Lubaniu i przeczytał wiersz  "Na cmentarzu w Montmorency".

Zachęcamy słuchania cotygodniowej, małej dawki literatury. 


Napisz komentarz
Komentarze
hebel 16.03.2022 00:05
Uff! dobrze że nie Tetmajera.

Pan Herakliusz 15.03.2022 15:52
A czy ten cykl zatwierdził pan minister od edukacji narodowej? Przecież patronka Maryja K. należała do grona najbardziej znanych a jednocześnie znienawidzonych przez kler i katolicką świecką bigoterię literatów polskich. Była działaczką na rzecz praw i równouprawnienia kobiet. Walczyła o wolność myśli i sumienia. Pisała wbrew cenzurze, zaborcom, krytyce i mimo braku pieniędzy... Nie mogła się "pogodzić z pojęciem Boga - dobrego stwórcy świata, opiekuna ludzi, który dopuszczał jednocześnie do nieznośnych cierpień, w niczym przez ludzi niezawinionych. O ile w sprawach wiary miała wahania, o tyle konsekwentnie przyjmowała postawę antyklerykalną, piętnując Kościół za jego zbrodnie, skrajne zmaterializowanie i przymierze z wrogami wolności narodów. Czy w repertuarze Biblioteki są jej utwory objęte kościelną cenzurą? Na przykład: "Jan Hus", "Imagina", "Do ojców Zmartwychwstańców"... i kilka innych.(?) Ostatnie 20 lat życia upłynęło Konopnickiej pod znakiem nieustannej tułaczki po Europie. Najważniejszą osobą w jej życiu stała się młodsza o 19 lat (lesbijka) malarka Maria Dulębianka. Jest to najbardziej przemilczana postać w biografii Konopnickiej. Obydwie poświęcały się przede wszystkim działalności feministycznej, walce o prawa kobiet do głosowania i studiowania. Dulębianka towarzyszyła pisarce do ostatnich chwil. Była też organizatorką gigantycznego pogrzebu Konopnickiej we Lwowie w 1910 r. Nie obyło się bez skandalu. Ponieważ kręgi klerykalne uważały Konopnicka za nieprawowierną, odwołano udział duchowieństwa i mowę biskupa Bandurskiego w czasie ostatniej drogi pisarki.

Reklama
ReklamaLaser ICOON 2
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama