Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarki
piątek, 30 września 2022 10:49
Reklama
Reklama
ReklamaProAdventure - Sklep górski
ReklamaCentrum Drewna Gryfów - Profesjonalny skład drewna

Uważajmy na drodze

Polska złota jesień, a w jej trakcie święto Wszystkich Świętych, mimo ciepłej palety barw dla użytkowników dróg jest porą roku niebezpieczną. Warunki na drodze stają się zmienne i trudne zarówno dla kierujących, jak i dla pieszych. - Bądźmy ostrożni i zachowajmy zdrowy rozsądek - apelują mundurowi.
  • Źródło: KPP Lubań
Uważajmy na drodze
Autor: Pixabay
Oceń

Wcześnie zapadający zmrok, opady deszczu, mgła, mokra i śliska nawierzchnia, często leżące na jezdni liście mogą powodować utrudniania dla kierujących. Niekorzystne warunki atmosferyczne i krótszy dzień sprawiają, że piesi na drodze są słabo widoczni dla kierujących. Korzystanie z drogi, w zmieniających się warunkach drogowych, wymaga zwiększonej uwagi jej użytkowników. Szczególną uwagę powinniśmy zachować w nadchodzący weekend, a także poniedziałkowe święto - nie tylko w pobliżu cmentarzy.

Kolejny raz, w trosce o bezpieczeństwo użytkowników dróg, policjanci apelują o przestrzeganie przepisów ruchu drogowego, rozwagę, życzliwość i empatię na drodze.

- Kierowco samochodu, jednośladu przestrzegaj przepisów ruchu drogowego. Dostosuj prędkość do warunków na drodze, dopuszczalna prędkość na danym odcinku drogi, nie zawsze jest prędkością bezpieczną. Jedź z prędkością zapewniającą panowanie nad pojazdem, z uwzględnieniem warunków na drodze, a w szczególności: rzeźby terenu, stanu i widoczności drogi, stanu i ładunku pojazdu, warunków atmosferycznych i natężenia ruchu, zachowaj bezpieczny odstęp od poprzedzającego pojazdu, utrzymuj odstęp niezbędny do uniknięcia zderzenia w razie hamowania lub zatrzymania się poprzedzającego pojazdu, zbliżając się do przejścia dla pieszych zachowaj szczególną ostrożność i ustąp pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się na przejściu - apelują funkcjonariusze.

Policjanci swój apel kierują także do pieszych.

- Myśl i żyj! Korzystaj z chodnika lub drogi dla pieszych, a w razie ich braku - z pobocza. Jeżeli nie ma pobocza lub czasowo nie można z niego korzystać, możesz korzystać z jezdni, idź najbliżej jej krawędzi i ustępuj miejsca nadjeżdżającemu pojazdowi. Korzystając z pobocza lub jezdni, chodź lewą stroną drogi, świeć przykładem - noś odblaski - bądź widoczny, noś odblaski w takim miejscu, by znalazły się w polu działania świateł samochodowych i były zauważalne dla kierujących nadjeżdżających z obu kierunków (z tyłu i z przodu), dbaj o bezpieczeństwo swoje i innych uczestników ruchu drogowego. Nie wchodź na jezdnię bezpośrednio przed jadący pojazd, w tym również na przejściu dla pieszych - podkreślają mundurowi.


Napisz komentarz
Komentarze
Lewaczek 01.11.2021 15:30
To co mamy obecnie na stacjach paliw i w sklepach to splata tych 500+, 13-tych emerytur i innego radosnego rozdawnictwa PiS-dzielców ostatnimi laty.

Cezary Cezary 30.10.2021 11:48
Bądź mądry, cmentarz otwarty cały rok.

ReklamaPunk Pobrań COVID-19 i badania laboratoryjne
ReklamaOlivex Auto Części - Dynamiczna wymiana oleju w automatycznej skrzyni biegów
ReklamaZakład pogrzebowy ZGiUK Lubań
Reklama
Reklama
Reklama
ReklamaPowiat Lubań
Reklama
Reklama
Reklama