Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarki
Reklama
Reklama
Reklama
ReklamaNeoPunkt Lubań sprawdź na Allegro

Saksonia od wczoraj wprowadziła nowe zasady ochrony przed koronawirusem

Nowe zasady dotyczą zmiany warunków osiągnięcia stopnia ostrzegawczego i przeciążenia oraz te dotyczące szkół i przedszkoli. Wprowadzono również wyjątki dla zbliżających się jarmarków świątecznych i parad górniczych.
Saksonia od wczoraj wprowadziła nowe zasady ochrony przed koronawirusem

Stopień ostrzegawczy i stopień przeciążenia będą nadal powiązane z liczbą zajętych łóżek szpitalnych i 7-dniowym wskaźnikiem hospitalizacji pacjentów covidowych. Nastąpi jednak zmiana  warunków osiągnięcia stopnia ostrzegawczego i stopnia przeciążenia. Wystarczy, jeśli zostaną osiągnięte wartości graniczne przyjęte dla danego stopnia. W przypadku stopnia ostrzegawczego jest to 615 pacjentów covidowych na oddziałach zwykłych lub 180 pacjentów covidowych na oddziałach intensywnej opieki medycznej, w przypadku stopnia przeciążenia – 1300 pacjentów covidowych na oddziałach zwykłych lub 420 pacjentów covidowych na oddziałach intensywnej opieki medycznej

Wyjątki dla jarmarków świątecznych i parad górniczych

Jarmarki świąteczne i podobne wydarzenia związane z tradycjami regionu z udziałem ponad 1000 osób jednocześnie mogą odbyć się w tym roku. Wydziały zdrowia mogą dopuścić wyjątki od zbierania danych kontaktowych, zasady 3G (zaszczepienie, status ozdrowieńca, negatywny test) i obowiązku noszenia maseczek ochronnych przed osiągnięciem stopnia ostrzegawczego w ramach zatwierdzonych koncepcji higenicznych. Wydarzenia te będą mogły być organizowane również w przypadku osiągnięcia stopnia ostrzegawczego lub przeciążenia. Jeśli teren imprezy zostanie podzielony na strefy spacerowe i strefy rekreacji, można będzie zrezygnować z danych kontaktowych, zasady 3G i obowiązku noszenia maseczek w strefach spacerowych. W strefach rekreacji te trzy ograniczenia będą zniesione, jeśli będzie w nich przebywać mniej niż 1000 osób jednocześnie. W przeciwnym razie organizatorzy będą zobowiązani do zbierania danych kontaktowych, stosowania zasady 3G i obowiązywać będą maseczki ochronne.

Zmiana w opcji modelu 2G (osoby w pełni zaszczepione i ozdrowieńcy)

Jeśli organizator zdecyduje się  – niezależnie od tego, czy liczba przebywających jednocześnie osób będzie mniejsza lub większa niż 1000 – na opcję modelu 2G, zniesione zostanie dotychczasowe ograniczenie liczby odwiedzających do 5 tys. osób i obowiązek zbierania danych kontaktowych. Ponadto w takim wydarzeniu będą mogły uczestniczyć osoby niezaszczepione, które nie przekroczyły 16 roku życia lub dla których nie ma oficjalnego zalecenia zaszczepienia się. Wstęp dla tych osób będzie możliwy z negatywnym testem lub zaświadczeniem lekarskim.

Zmiany w szkołach i przedszkolach

Rząd Saksonii zmienił również zapisy dot. ochrony przed koronawirusem dla szkół i przedszkoli. Nowością w nim jest zapis, że od 8 listopada we wszystkich klasach nie będzie obowiązku noszenia maseczek przez uczniów i nauczycieli na lekcjach. „Prawie żadna inna grupa ludności nie musi tak długo nosić maseczek jak uczniowie szkół ponadpodstawowych. Nie możemy  wymagać od dzieci i uczniów więcej niż od dorosłych. Pozostajemy przy obowiązku testowania jako ochronie przed infekcjami. Dzięki temu będziemy mieli dobry obraz sytuacji infekcyjnej w szkołach i będziemy odpowiednio do niej mogli reagowaći” – mówi sakosński minister oświaty Piwarz.

Gdy wskaźnik zachorowań osiągnie wartość 35, noszenie maseczek będzie obowiązkowe w budynku szkolnym, nie będzie obowiązkowe, a jedynie zalecane w klasie w ławce i na lekcjach od 8 listopada. Maseczki na lekcjach będą obowiązkowe w momencie osiągnięcia stopnia ostrzegawczego określonego w saksońskim rozporządzeniu o ochronie przed koronawirusem.

Aby zapewnić naukę w szkołach po feriach jesiennych, przez pierwsze dwa tygodnie listopada będą obowiązywały specjalne środki ochronne. W pierwszym tygodniu listopada w szkołach ponadpodstawowych uczniowie i nauczyciele będą mieli obowiązek noszenia maseczek. Ponadto od 1 do 14 listopada obowiązkowe będą testy trzy razy w tygodniu. Osoby w pełni zaszczepione i ozdrowieńcy będą z nich zwoleni. Po tym dwutygodniowym okresie testy w szkołach będą wykonywane dwa razy tygodniu, jeśli 7-dniowy wskaźnik  zachorowań w powiecie lub mieście na prawach powiatu przekroczy 10. Poniżej tej wartości testy będą wykonywane raz w tygodniu. Pozwoli to na kontrolowanie sytuacji w szkołach i podejmowanie decyzji o nauce hybrydowej lub czasowym zamykaniu pojedynczych szkół w przypadku lokalnych ognisk infekcji. Stacjonarna nauka szkolna w całej Saksonii  będzie ograniczana w przypadku osiągnięcia stopnia przeciążenia w saksońskich szpitalach. Dopiero w takim przypadku przedszkola, szkoły podstawowe i szkoły specjalne przejdą w tryb ograniczonego nauczania w stałych grupach lub klasach ze stałym personelem i w wyznaczonych pomieszczeniach. Dla pozostałych uczniów nauka będzie się odbywać w trybie hybrydowym. W zarządzeniu nie przewiduje się zamykania szkół w na terenie całej Saksonii.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
ReklamaZakład Pogrzebowy Hades S.C. 24/h 600451593, 781791731
Zajęcia korekcyjne
Rolki
owd
Wystawa Magdalenki
Szkrab
noc muzeów
LAWA
Koncert plenerowy
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: XyzTreść komentarza: Jak zagłosują na rafałka albo drugiego z popisu, na mentzena, to już dawno jesteśmy sprzedani... Taka prawda..Data dodania komentarza: 30.04.2025, 13:29Źródło komentarza: Wybory 2025. Na kogo zagłosują młodzi? I czy w ogóle chcą iść na wybory?Autor komentarza: Gryf IzerskiTreść komentarza: Pijemy coli coli , Glin I inne dodatki w wodzie pitnej. Rolek nas truł latami i Edzia robi to samo. Złotówki nie wydała na poprawę jakości wody pitnej przez ro swojego urzedowania . Pani burmistrz nie informuje nas o niezdatnosci wody pitnej do spożycia. I to jest jej największe przewinienie. Może eluban zapyta w lubańskim sanepidzie o tegoroczne mandaty dla gminy ? To jest temat , o którym warto napisać .Data dodania komentarza: 30.04.2025, 13:21Źródło komentarza: Mieszkańcy zdecydują o przyszłości burmistrz. Referendum 15 czerwcaAutor komentarza: Masz duże mieszkanieTreść komentarza: Czy to prawda, że trzaskająca radna Marlena ma zamiar wziąść pod swój dach migrantów i innych inżynierów, których jej kandydat w ramach solidarności z UE wprowadzi masowo do Polski?Data dodania komentarza: 30.04.2025, 13:03Źródło komentarza: W Lubaniu drożej, bo krócej. W Zgorzelcu kwadrans za darmoAutor komentarza: SłowianieTreść komentarza: Może dość ogłupiania ludzi my mamy oczy uszy i widzimy co się dzieje w Polsce i w Europie.STOP umowie merkosur niszczącej nasze rolnictwo, STOP zielonej propagandzie, STOP imigrantom obcych kulturowo wwożonym przez niemcow do Polski, STOP ośrodkom dla imigrantów obcych kulturowo. STOP przyzwoleniu mordowania nienarodzonych dzieci.Data dodania komentarza: 30.04.2025, 12:54Źródło komentarza: Mieszkańcy zdecydują o przyszłości burmistrz. Referendum 15 czerwca
ReklamaPowiat Lubań
Reklama