Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarki
czwartek, 2 maja 2024 01:12
Reklama
ReklamaCentrum Drewna Gryfów - Profesjonalny skład drewna
Reklama
ReklamaNeoPunkt Lubań sprawdź na Allegro

Zmiana czasu. Czy to już ostatni raz?

Zbliża się ta noc, podczas której przestawimy zegarki. Naukowcy i ekonomiści od lat powtarzają, że trzeba odejść od tej praktyki. Właśnie padły nowe informacje w tej sprawie.
Zmiana czasu. Czy to już ostatni raz?

Autor: iStock

Wskazówki zegarków przestawiamy dwa razy w roku. Dzieje się tak w ostatni weekend marca (przejście na czas letni) i pod koniec października (na czas zimowy). Właśnie zbliża się ten moment, w którym kolejny raz doświadczymy zmiany. W nocy z 30 na 31 października przestawimy zegarki z godziny 3 na 2.

Zmiana czasu to pewnego rodzaju tradycja gospodarcza sięgająca 1916 roku, mająca wydłużyć dzień pracy i pomóc zaoszczędzić energię elektryczną. Chodziło o m.in. robotników w fabrykach, którzy mogli wykonywać swoje zadania dłużej przy świetle dziennymi. Jednak już od lat ekonomiści podkreślają, że ten powód się współcześnie wyczerpał. Także naukowcy i lekarze twierdzą, że zmiana czasu jest szkodliwa dla ludzkiego organizmu. Przez krótki okres po przestawieniu zegarów można odczuwać szereg dolegliwości. Od zmęczenia, znużenia przez brak koncentracji po rozdrażnienie. Mowa jest także o częściej występujących zawałach serca.

Dlatego Unia Europejska chce odejść od tej praktyki. Parlament Europejski zgodził się na to już w 2019 roku. Jednak wspólnotowe przepisy wskazują, że zanim nowe rozwiązania wejdą w życie, muszą je zaakceptować wszystkie kraje członkowskie. W UE liczono, że uda się wszelkie procedury zakończyć szybko, aby zmiana w marcu tego roku była tą ostatnią. Jednak przez pandemię ten temat w wielu państwach zszedł na dalszy plan. Jednym z krajów, które jeszcze nie zajęły się tematem, jest Polska.

Wydaje się jednak, że teraz sprawa przyśpieszy. Politycy PSL nalegają, aby sejm zajął się zmianą czasu już na najbliższym posiedzeniu. „Myślę, że realistycznym terminem jest, że już na wiosnę nie będziemy zmieniać czasu na letni i zostaniemy przy naturalnym, czyli tzw. czasie zimowym.” – powiedział właśnie dziennikowi „Fakt”, eurodeputowany Prawa i Sprawiedliwości, Karol Karski. UE chce, aby urzędowy czas środkowoeuropejski był tożsamy z obecnym czasem letnim.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Julka 19.10.2021 10:52
Jak manipuluje TVP Info czyli reżymowa telewizja pod nadzorem przechrzty Kurskiego. Trwa debata w Unii Europejskiej - w TVP Info wspomnieli o wystąpieniu premiera i nad jej treścią ochy i achy wygłosił znawca od wszystkiego red. Stankiewicz - nie pokazują wystąpień innych posłów... Dlaczego? Bo w odniesieniu do ich wystąpień - premier nasz siedzi skompromitowany. Toż to porażka wysłannika Kaczkodana.

A 18.10.2021 21:14
Większość chce czasu letniego, a jakiś Karski zimowego...

Fryda 18.10.2021 16:07
Ze zmianą czasu zwiąże się chyba uroczyste otwarcie kładki na lubańskiej obwodnicy - czas już ten trwający "od wieków" remont zakończyć. Tylko panie burmistrzu - załatwić z proboszczem jakieś poświecenie bo tej pory pokropku nie było i co jakiś czas ktoś walnie i kładka stoi zamknięta na długie miesiące, a przecież bezpieczeństwo młodzieży szkolnej to priorytet. Zatem czas na organizację imprezy: poczty sztandarowe, zaproszeni goście, wielebny z kropidłem, szarfa w kolorach, nożyczki na tacy no i jakaś orkiestra.

Reklama
Reklama
Reklama
ReklamaPunk Pobrań COVID-19 i badania laboratoryjne
Reklama
Reklama
News will be here
Reklama
ReklamaPowiat Lubań
Reklama