Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarki
piątek, 7 października 2022 21:07
Reklama
Reklama
ReklamaProAdventure - Sklep górski
ReklamaCentrum Drewna Gryfów - Profesjonalny skład drewna

Powstanie polska elektrownia jądrowa. Stworzą ją polscy miliarderzy

Polski przemysł energetyczny wzbogaci się o elektrownię jądrową. Budowę sfinansują jedni z najbogatszych biznesmenów w kraju. Znana jest również lokalizacja, w której projekt zostanie zrealizowany.
Powstanie polska elektrownia jądrowa. Stworzą ją polscy miliarderzy
Zdjęcie poglądowe
Autor: iStock
Oceń

Miliarderzy zainwestują w prąd

Trwające od dawna spekulacje stały się faktem. Dwaj polscy miliarderzy, Michał Sołowow i Zygmunt Solorz-Żak, podpisali kluczową dla przyszłości Polski umowę. Wynika z niej, że biznesmeni połączą swoje siły, tworząc wspólne przedsiębiorstwo prowadzące działalność w zakresie energetyki jądrowej. W amerykańskiej technologii SMR (małe reaktory atomowe), powstanie nawet sześć urządzeń do wyzwalania energii. Każdy z nich będzie miał moc 300 MW.

„Potrzebujemy taniej i czystej energii, aby móc rozwijać się jako państwo i społeczeństwo. Atom jest czystym i ekologicznym źródłem energii i projekt ten połączył nas z Michałem.” – przyznał Zygmunt Solorz – Żak.

Wskazali lokalizację

Potężne przedsięwzięcie powstanie w miejscu, które już od dawna związane jest z wytwarzaniem energii. Mowa o miejscowości Pątnów, na terenie której spółka wytwarza obecnie prąd z węgla brunatnego. Działania będą wspierane przez austriacką spółkę MS Innovation Impulse oraz Argumenol Investment należącą do Solorza i Synthos Green Energy Sołowowa. Według zapewnień  prezesa Zespołu Elektrowni Pątnów-Adamów-Konin Piotra Woźnego, prywatne działania miliarderów nie będą kolidować z polityką energetyczną państwa, a nawet ją uzupełniać.

„W niedługim czasie mogą pomóc zniwelować brak dostępnych mocy w systemie energetycznym, wynikający z odstawiania kolejnych bloków węglowych i zwiększającego się zapotrzebowania na energię elektryczną.” – powiedział szef ZE PAK.

Chcą walczyć z globalnym ociepleniem

W ocenie Michała Sołowowa globalne ocieplenie stało się faktem. Wobec tego dekarbonizacja, czyli odejście od węgla jest koniecznością. Wynikać ma nie tylko z dobra planety, ale również realnych potrzeb gospodarki i efektywności kosztowej.

„Oczywistą odpowiedzią na ten kryzys są technologie atomowe – nowoczesne, ale jednak oparte o sprawdzone w przeszłości rozwiązania.” - powiedział biznesmen.


Napisz komentarz
Komentarze
Igor ® 01.09.2021 15:51
Złoto sprzedał 'rzont' i nie ma kasy na inwestycje? Trzeba prywatnego wsparcia? Może będą prosić który biznesman chce się doodatkowo do 500+ dołożyć ... bo 1x w podatkach poszło

... 01.09.2021 14:37
A Państwo nie może wyjść z taką inicjatywą? Tylko prywatne osoby muszą ratować nasz kraj?

Zdziwiony 01.09.2021 17:19
Prywatne osoby w postaci tych miliarderów nie ratują kraju. Oni dbają o pomnożenie swoich miliardów, bo przecież na tym dobrze zarobią. To biznesmeni, a nie filantropi.

wiochal 01.09.2021 17:27
Przecież ci ludzie to robią nie z myślą o ratowaniu tylko mają w tym interes, który ustawi ich i rodziny do końca życia. Przykład nieżyjący Kulczyk, wybudował autostrady i do tej pory konsorcjum dyktuje ceny przejazdów. A pro-po tego kraju nie uratuję nawet trzecie pokolenie po nas, chyba że zmieni się mentalność polaków.

Tym 01.09.2021 19:49
Dobrze, ze zbudują to ci panowie. Państwo wydaje pieniądze rozrzutnie, korupcjogennie, nie efektywnie. Urzędnicy wydają nie swoje pieniądze... Udział w tym procesie prywatnych inwestorów zapewni sprawną realizację.

... 02.09.2021 07:03
I bezawaryjną pracę

marcin 02.09.2021 10:25
nie mają pieniędzy wszystko roztrwonili

Zdziwiony 01.09.2021 13:38
Co to ma wspólnego z Lubaniem i okolicami aby o tym pisać na lokalnym portalu?.

ReklamaPunk Pobrań COVID-19 i badania laboratoryjne
ReklamaLaser ICOON 2
Reklama
ReklamaPraca w Zakładzie Karnym w Zarębie
Reklama
ReklamaPUP w Lubaniu
Reklama
Reklama
Reklama