Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarki
sobota, 21 września 2024 02:56
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

„Silni razem? Żytawa i Związek Sześciu Miast”

Od jutra Muzea Miejskie w Żytawie w swoim Muzeum Historii Kultury (klasztor pofranciszkański) prezentować będą wystawę poświęconą 675. rocznicy powstania górnołużyckiego Związku Sześciu Miast.
  • Źródło: Organizator
„Silni razem? Żytawa i Związek Sześciu Miast”

Autor: Organizator

Za moment narodzin Związku uznaje się 21 sierpnia 1346 r. gdy przedstawiciele górnołużyckich miast królewskich - Budziszyna, Görlitz, Kamenz, Lubania, Löbau i Żytawy - wymienili wzajemne umowy sojusznicze.

Założony w celu wzajemnej obrony alians przetrwał do roku 1815, kiedy to północno-wschodnia część Górnych Łużyc z Görlitz i Lubaniem została przyłączona do Prus. Jak dalece pozostaje on do dziś w świadomości mieszkańców, opowiadają m.in. osobistości dzisiejszych Sześciu Miast, z których po roku 1945 mamy już siedem - z historycznego Görlitz wyłonił się jeszcze Zgorzelec.

Wystawa "Silni razem? Żytawa i Związek Sześciu Miast" przybliża historię Żytawy i jej średniowiecznych sojuszników obejmując takie tematy jak polityka, gospodarka, kultura, sztuka, komunikacja, handel, obrona, a także prawo i porządek publiczny. Intrygujące i zmienne dzieje zilustrują archeologiczne znaleziska z żytawskiego rynku, historyczne widoki miasta oraz przedmioty świadczące o dawnych konfliktach zbrojnych. Cała prezentacja i towarzyszące jej zestawy audioguide zostały przygotowane w dwóch językach: po niemiecku i po polsku.

Przygotowana przez żytawskie Muzea Miejskie ekspozycja powstała w ramach polsko-niemieckiego projektu badawczego „1000 lat Górnych Łużyc – ludzie, grody, miasta“, który zamierza przybliżyć wspólną historię nadgranicznego regionu poprzez trzy tematy wiodące. Poza Związkiem Miast jest to jeszcze słowiańskie osadnictwo na Górnych Łużycach we wczesnym średniowieczu (wystawa na ten temat zostanie otwarta w lutym 2022 r. w Muzeum w Budziszynie) oraz okres wojen napoleońskich między Bobrem a Szprewą (o czym od grudnia br. opowiadać będzie specjalna wystawa w Muzeum Ceramiki w Bolesławcu). Poza trzema wymienionymi tu instytucjami w projekcie „1000 lat Górnych Łużyc” uczestniczą jeszcze: Zakład Antropologii Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu, Euroregionalne Centrum Kultury i Komunikacji w Pieńsku oraz Krajowy Urząd Saksonii ds. Archeologii jako partner wiodący. Projekt dofinansowany jest przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach programu współpracy transgranicznej INTERREG Polska-Saksonia 2014-2020.

Więcej o projekcie i o żytawskiej wystawie na stronach: www.1000lusatia.eu oraz www.museum-zittau.de.
 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
ReklamaZakład pogrzebowy ZGiUK Lubań
Samuraj
Samuraj
Lubańskie Biegowisko
karate
Narodowe Czytanie
Reklama
ReklamaPunk Pobrań COVID-19 i badania laboratoryjne
Reklama
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: Brawo panie ZjawinTreść komentarza: W koło szpitala należało by uporządkować i przywrócić park, oraz pomyśleć nad własną kuchnią. Nie wiem jaka różnica cenowa by wyszła na ugotowaniu obiadu na miejscu a cateringu ale pamietam czasy jak robiono tu obiady i ich jakość zepsuła się od wprowadzenia cateringu . Starosta podjął bardzo dobrą decyzje i widać kto jest z ludzmi a kto tolerował kumoterstwo. Walery tolerował nieróbstwo dyrektorów, drogi nie koszone, nie posypane, skargi miał gdzieś a ludzi widział tylko przed wyborami obiecując inwestycje których nie realizowano, jak np Powiatowe Centrum Ratunkowe gdzie już był akt notarialny już mieli ruszać. Lata minęły a PCR nie ma. Czas na kogoś kto zacznie coś zmieniać, pozyskiwać środki a nie tylko trwać i się obrazić jak 100tys zabrali. Leszek Leśko z Haliną , uczcie się od pana Zjawina bo u was tylko trwają dyrektory. 30 lat rządzicie a kilkumiesięcznemu staroście do pięt nie dorastacie.Data dodania komentarza: 20.09.2024, 22:54Źródło komentarza: Starosta przyjął rezygnację prezesa lubańskiego szpitalaAutor komentarza: obserwatorTreść komentarza: To taki awans zafundował Wieczorek nowej dyrektorce Żłobka. Zhejtować bo pracowała w urzędzie za czasów Słowińskiego jako kierowniczka oświaty. I za to trzeba się zemścić. Dół musi się równać centrali. Tak jest herr Tusk.Data dodania komentarza: 20.09.2024, 22:50Źródło komentarza: Lubań. Nowa dyrektorka miejskiego żłobkaAutor komentarza: Wiktor KaczurowskiTreść komentarza: Główny hamulcowy ŁCM został z hukiem wyrzucony, (bo to raczej wymuszona rezygnacja), może teraz się coś zmieni w tym tak zapuszczonym, zaniedbanym szpitalu, skończylo się kolesiostwo, wszystko zawsze kiedyś się kończy, tylko ne każdy to rozumie...Data dodania komentarza: 20.09.2024, 22:47Źródło komentarza: Starosta przyjął rezygnację prezesa lubańskiego szpitalaAutor komentarza: ...Treść komentarza: Wreszcie.... przecież ten szpital to symbol upadku tego miasta. Bolesławiec i Zgorzelec mają szpitalny na dobrym poziomie a Lubań pod psem.Data dodania komentarza: 20.09.2024, 22:34Źródło komentarza: Starosta przyjął rezygnację prezesa lubańskiego szpitala
ReklamaPizzeria Marezo Lubań
Reklama