Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarki
czwartek, 2 maja 2024 02:35
Reklama
ReklamaCentrum Drewna Gryfów - Profesjonalny skład drewna
Reklama
Reklama

Bezpieczeństwo nad wodą. Co robić, gdy ktoś się topi?

Przed wyjazdem na wakacje należy zapoznać się z podstawowymi zasadami bezpieczeństwa nad wodą. Nigdy nie wiadomo bowiem, kiedy to my będziemy musieli udzielić komuś pomocy. Sprawdź, jak zrobić to dobrze.
Bezpieczeństwo nad wodą. Co robić, gdy ktoś się topi?

Autor: fot. iStock

Jadąc nad wodę wybierajmy przede wszystkim strzeżone kąpieliska. W takich miejscach nad bezpieczeństwem naszym i innych czuwają doświadczeni ratownicy, którzy dysponują odpowiednim sprzętem ratunkowym. W przypadku wystąpienia zagrożenia, czyli np. nieodpowiednich warunków, jak wysokie fale, prądy wsteczne czy burze, to właśnie oni decydują o wywieszeniu czerwonej flagi i wprowadzeniu zakazu kąpieli. W miejscach niestrzeżonych zdani jesteśmy wyłącznie na siebie.

Jak pomóc tonącemu?

Do nieszczęśliwego wypadku może dojść jednak wszędzie. Nawet na kąpielisku strzeżonym powinnyśmy zachować czujność. Pomóc może każdy z nas, bo liczy się przede wszystkim czas reakcji. Jak rozpoznać, że ktoś się topi?

  • W pozycji pionowej wykonuje gwałtowne, nieskoordynowane ruchy, spieniając wodę.
  • Nie krzyczy, bo nie ma na to siły. Koncentruje się na zaczerpnięciu powietrza i utrzymaniu głowy nad powierzchnią wody.
  • Jeśli ma długie włosy najczęściej zasłaniają one całą twarz. Tonący człowiek nie ma siły ani możliwości ich odgarnięcia.

Jeżeli zauważymy taką osobę natychmiast powinniśmy powiadomić o tym ratownika. Jeżeli go nie ma, oceń swoje możliwości. Należy pamiętać, że nie pomożemy nikomu, jeżeli nasze własne życie lub zdrowie będzie zagrożone. Jeżeli nie potrafimy dobrze pływać, z pewnością nie uratujemy tonącego. Jeśli twierdzisz, że twoje umiejętności są wystarczające:

  • wskaż osobę, która zadzwoni po służby ratunkowe,
  • nie płyń z tzw. gołymi rękami, rzuć tonącemu koło ratunkowe lub linę, podpłyń łódką lub podaj mu cokolwiek, czego będzie mógł się dobrze złapać. Samodzielne podpływanie do tonącego i holowanie go do brzegu to ostateczność. W takich przypadkach często dochodzi do podwójnych utonięć. Pamiętajmy, że osoba tonąca panikuje i bezwarunkowo będzie starała się wybić na powierzchnię i w ten sposób może podtopić nas.

Gdy uda ci się wydobyć tonącego na brzeg musisz ocenić jego stan zdrowia:

  • sprawdź oddech,
  • skontroluj puls,
  • ułóż poszkodowanego w odpowiedniej pozycji,
  • jeżeli poszkodowany nie oddycha, natychmiast wykonaj sztuczne oddychanie i masaż serca,
  • wykonuj zabieg, aż do przywrócenia funkcji życiowych lub przyjazdu służb ratunkowych.
     

Ważne: jeżeli wybierasz się nad wodę koniecznie zapisz sobie numer ratunkowy 601 100 100. W razie wypadku połączy nas z głównym centrum ratownictwa wodnego w Polsce.

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Anonim 07.10.2023 21:36
Dzięki, przyda się na EDB

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
News will be here
Reklama
News will be here
ReklamaPowiat Lubań
Reklama