Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarki
czwartek, 24 lipca 2025 21:44
Reklama
Reklama
Reklama
ReklamaNeoPunkt Lubań sprawdź na Allegro
Reklama

Zielone Świątki - o co chodzi w tym święcie i czy należy się za nie dzień wolny

Zielone Świątki w 2021 roku przypadają w niedzielę - 23 maja. To ruchome święto inaczej nazywane jest Zesłaniem Ducha Świętego i ma długą tradycję. Skąd się wzięło i o co w nim chodzi?
Zielone Świątki - o co chodzi w tym święcie i czy należy się za nie dzień wolny

Autor: fot. iStock

Ludowe obyczaje

Kiedyś Zielone Świątki były świętem pogańskim, obchodzonym w związku z nadejściem wiosny. Rolnicy i mieszkańcy wsi przystrajali domy kwiatami i rozpalali ogniska, by odpędzić złe duchy i zagwarantować gospodarzom obfite plony. Przypuszcza się, że Zielone Świątki wywodzą się z wcześniejszego słowiańskiego święta nazywanego „Stado”, związanego z kultem płodności.

Ludowe obyczaje związane z tym dniem nawiązywały do rytmu przyrody i nadejścia lata. Domy przyozdabiano zielonymi gałązkami, tatarakiem i kwiatami. Zielone Świątki szczególnie popularne były wśród pasterzy, którzy ucztowali i tańczyli przy ogniu. Później kultywowano także zwyczaj, podczas którego zasiane pola obchodziły procesje mieszkańców. Uczestnicy nosili wtedy chorągwie i obrazy święte, śpiewali również pieśni nabożne. Bydło okadzano dymem ze spalonych święconych ziół, przystrajano wieńcami i kwiatami. W zależności od regionu Zielone Świątki nazywane były dawniej także Pięćdziesiątnicą, Sobótkami (na południu Polski) lub Palinockami (na Podlasiu).

Inaczej Zesłanie Ducha Świętego

Zielone Świątki to obecnie w kalendarzu liturgicznym ważne święto chrześcijańskie - Zesłanie Ducha Świętego. Obchodzi się je 7 tygodni po Zmartwychwstaniu Chrystusa, czyli 50 dni po Wielkanocy. W tym dniu liturgia wspomina o zesłaniu Ducha Świętego na apostołów, którzy zaczęli mówić różnym językami. Otrzymali niezwykłą moc i dary, dzięki którym mogli na całym świecie głosić Słowo Boże. Ten dzień uznano za początek Kościoła.

Dzień wolny od pracy

Ustawowo jest to dzień wolny od pracy. Przypada jednak w niedzielę, więc pracodawca nie jest zobowiązany do oddania dodatkowego dnia wolnego swoim pracownikom, tak jak w przypadku wolnej soboty. 23 maja 2021 roku otwarte będą więc jedynie apteki, sklepy na stacjach benzynowych, dworcach i lotniskach oraz punkty gastronomiczne. Zakupy zrobimy również w sklepach, w których za ladą stanie właściciel.

 

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Pan Heraakliusz 23.05.2021 17:41
Niech zstąpi duch twój i odnowi oblicze ziemi. Tej ziemi! Umiłowani Siostry i Bracia! Jest problem z tym Duchem co miał zstąpić i do dzisiaj czekają. Podczas wymiany zachwytów na temat porannej katechezy w Radio Maryja w wielkie zakłopotanie wpędził Ojca katechetę radiomaryjny słuchacz, który nijak nie może zrozumieć teologicznej relacji jaka zachodzi pomiędzy członkostwem boskiej Trójcy - mianowicie: 1. czy Duch Święty jest synem Ojca, czyli byłby bratem Syna, 2. czy może Syn boży jest ojcem Ducha Świętego, czy też, 3. Ojciec jest jednocześnie ojcem i Syna i Ducha Świętego razem - a zatem są braćmi; 4. czy też ojcem Ducha Świętego (ma dwóch ojców) jest Syn wespół z Ojcem - a zatem są braćmi, a Duch ich synem. 5. czy Ojciec i Syn są braćmi? Podobnie jak ten słuchacz - mam poważny dylemat czyli brak wiedzy w tym przedmiocie, ponieważ Katechizm KK nie wyjaśnia relacji jakie zachodzą w tej - cyt. "rodzinie Bożej" (759) gdzie i kiedy nastąpiło wylanie Ducha? Przed Synem czy po... Na czym polega wymiana miłości pomiędzy Ojcem, Synem i Duchem Świętym (221) i jaki jest udział człowieka w tej wymianie. Skoro wiara opiera się na Trójcy - a Trójca to Jedność - na jakiej podstawie podczas chrztu wymaga się trzykrotnego "Wierzę" odrębnie w Ojca, Syna i Ducha Świętego? Katechizm stanowi, że odróżnienie Osób Boskich opiera się na ich wzajemnym odniesieniu do siebie (252) - jakie zatem jest to odniesienie? I na koniec! "Ktoby zgrzeszył przeciwko Synowi Bożemu (Człowieczemu) będzie mu przebaczone, ale ktoby zgrzeszył przeciwko Duchowi Świętemu, temu nigdy nie będzie..." (Mat.12.32) u Marka "...winien grzechu wiecznego". To jak to jest z jednością tej Trójcy? Bo w Piśmie napisano: "Ja i Ojciec - jedno jesteśmy" (Jan 10.30) mimo, iż nieco dalej ewangelista poprawia się podając, że Chrystus też się poprawił i sprostował tą "jedność" mówiąc: (...) gdyż Ojciec jest większy niż ja". (Jan 14.28). W czymże Ojciec jest większy, albo o ile - skoro oboje "jednacy są"? Poza tym Ojciec coś tam wie więcej - a Syn nie wie! Chociaż robi wrażenie że wie. Może tylko udaje. Chodzi o termin Sądu Ostatecznego - na który też się szykuję, mimo iż piekło mam już zapewnione. Tak mam już namieszane, że chyba sam Wielki Autorytet papież Franciszek tego mi nie odmiesza! Życzliwość niezasłużona .... niech będzie z Wami. Kto to wyjaśni ma z pewnością miejsce w niebie zapewnione! Bo więcej radości z jednego nawróconego… niż z 99 rozmodlonych faryzeuszy i świętoszkowatych hipokrytów.

Lilianna 24.05.2021 09:05
Ciekawa jestem jak w tym temacie odpowie - jeżeli w ogóle ma wiedzę - jakiś ksiądz, niekoniecznie od razu proboszcz albo nawet dziekan.

ReklamaZakład Pogrzebowy Hades S.C. 24/h 600451593, 781791731
Reklama
Izerbejdżan
amcarowe taxi
zbiórka
Poradnia
powstanie
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
ReklamaPowiat Lubań
Reklama