Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarki
środa, 15 maja 2024 15:28
Reklama
Reklama
Reklama
ReklamaNeoPunkt Lubań sprawdź na Allegro

Nowoczesne liczniki prądu same zgłoszą awarię. Koniec z SMS-ami o stanie zużycia

Monitorowanie zużycia energii elektrycznej, już wkrótce będzie łatwiejsze. To za sprawą zmian, które zdecydowanie usprawnią prognozowanie wydatków. Operator wymieni przyrządy pomiarowe. Zrobi to jednak sięgając do naszych kieszeni. To tylko jedna ze zmian, które przewiduje przyjęta 15 kwietnia przez sejm nowelizacja przepisów prawa energetycznego.
Nowoczesne liczniki prądu same zgłoszą awarię. Koniec z SMS-ami o stanie zużycia

Autor: News4Media

Odczyt w czasie rzeczywistym

Nowoczesne opomiarowanie zużycia energii jest możliwe dzięki licznikowi, który zdalnie i bezobsługowo przekaże operatorowi informację o tym, jak dużo prądu zużywa dane gospodarstwo domowe. Rozliczenie za pomocą takiego przyrządu odbywa się w czasie rzeczywistym. To znaczy, że skończy się przewidywanie wysokości rachunków na rzecz ich realnego wyliczania, którego na bieżąco będzie dokonywał system. Inteligentny licznik zastąpi dotychczasowe wizyty inkasenta.

Szybsza naprawa awarii

Zastosowanie nowoczesnych liczników w większości polskich domów, umożliwi koncernom gospodarowanie energią elektryczną w sposób umożliwiający dostosowanie jej wykorzystania do realnych potrzeb konsumentów. CSIRE, czyli Centralny System Informacji Rynku Energii, zgromadzi dane dotyczące poboru prądu. Dzięki dedykowanemu portalowi, operatorzy otrzymają informacje o zużyciu, produkcji oraz jakości energii. Odbiorcy z kolei w każdej chwili sprawdzą szczegóły dotyczące podpisanych umów oraz bieżących rozliczeń. Inteligentne liczniki automatycznie prześlą do dystrybutorów również alert o ewentualnej awarii. Dzięki temu użytkownicy nie będą się już zastanawiać, czy ktoś problem zgłosił, czy jednak muszą zrobić to sami. Automatyzacja przyczyni się również do sprawniejszego usuwania usterek.

Łatwiejsza zmiana dostawcy

Na licznikach zmiany się nie skończą. Rządowe plany obejmują również kwestie związane z obsługą petentów. Obecnie proces zmiany operatora może trwać nawet do 30 dni. Ministerstwo Klimatu przewiduje, że po nowelizacji przepisów, procedura ta zostanie skrócona do jednego dnia. Pojawi się także możliwość wycofania umowy, jeśli stwierdzone zostanie naruszenie interesu konsumenta, np. poprzez szerzenie nieuczciwych praktyk, w umowach proponowanych przez domokrążców, żerujących na niewiedzy potencjalnych klientów.

Kto za to zapłaci?

Wprowadzenie innowacji planowane jest w 80 proc. polskich domów. Koszt jednego licznika Ministerstwo Klimatu i Środowiska szacuje na 360 zł. Finansowaniem tego przedsięwzięcia mają być obciążeni dostawcy energii, jednak w rzeczywistości odbije się to na naszych rachunkach. Operatorzy uwzględnią tzw. „koszty przedsiębiorstw” w cząstkowym rozliczeniu faktur.

Jak podaje MKiŚ: „Jednym z potencjalnych źródeł finansowania instalacji inteligentnych liczników w Polsce, będą środki dla inwestycji prorozwojowych w sektorze energetycznym. Polska wynegocjowała miliardy euro w ramach mechanizmów wspierających transformację energetyczną w krajach członkowskich Unii Europejskiej o trudniejszym punkcie startowym, do wykorzystania w ramach nowego funduszu spójności, krajowego planu odbudowy czy też funduszu sprawiedliwej transformacji”.

Cały proces wymiany przyrządów pomiarowych, planowo zakończy się w 2028 r.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
ReklamaZakład pogrzebowy ZGiUK Lubań
ReklamaPunk Pobrań COVID-19 i badania laboratoryjne
Reklama
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: WędkarzTreść komentarza: I również w Stankowicach za wjazd na dtogę piwiatową jest pobierana opłata przez dzierzawcę brzegu jeziora.To też nieprawneData dodania komentarza: 15.05.2024, 14:25Źródło komentarza: Jedna z pierwszych decyzji starosty dotyczy szpitalaAutor komentarza: Fan LBTreść komentarza: Panie Burmistrzu Jako historyk zapewne zna Pan Machiavellego, który m.in. twierdził, że jednymi z najgorszych cech sprawowania władzy są tchórzostwo i wahanie się. Większość Pana wyborców oczekuje konkretnych ruchów. Zasadniczo wiadomo, kogo i co chcieliście zmienić, idąc do wyborów. Tak więc czas na działanie. Tenże Machiavelli twierdził również, że decyzje trudne należy kumulować i realizować szybko. Niestety jak będzie się Pan "zapoznawał" z ludźmi, działami, podmiotami i spółkami, to szybko poprzez "syndrom sztokholmski" z fazy zmian, przejdzie Pan do fazy zrozumienia i usprawiedliwienia. Planowane reformy rozejdą się zatem w szwach, bo na brak zmiany będzie zawsze mądre wytłumaczenie. Skoro (słusznie) obawia się Pan kryzysu i zmniejszenia wpływów, to tym bardziej trzeba ucinać wydatki jak najszybciej. Proszę pamiętać, że decyzje kadrowo-organizacyjne, swoje finansowe skutki przyniosą najwcześniej za 4-5 miesięcy od ich podjęcia. Życzę Panu zdecydowania i mądrości biznesowej, której- bez obrazy- ale jako nauczyciel nigdy Pan w szkole nie mógł doświadczyć. Doświadczyć choćby w pozytywnym znaczeniu, tj. szybko ujrzeć korzyści dla kierowanej organizacji płynące z podjętych decyzji.Data dodania komentarza: 15.05.2024, 14:12Źródło komentarza: Grzegorz Wieczorek opowiada, jakim będzie burmistrzemAutor komentarza: LubaniankaTreść komentarza: Jak mnie wkurza takie wąskie podejście do świata... Muzeum nie jest lubańskie ani gryfowskie lecz uwaga... REGIONALNE. Sprawdź sobie czym jest region i zastanów się czy Gryfów jest blisko, moim zdaniem jest i jak najbardziej zalicza się do regionu. Zresztą ten zamek jest zaraz obok Świeradowa, więc to już nasz powiat... Zamek świetnie widać z pociągu jak jedzie się z Lubania do Świeradowa, chcę go kiedyś zobaczyć. P.S. Granice są tylko w głowie.Data dodania komentarza: 15.05.2024, 14:02Źródło komentarza: Lubańska Noc Muzeów i historycznych smaków [Program]Autor komentarza: lubaniakTreść komentarza: Brawo dobra decyzja, ale ma 2 pytania: co z osobą tam pracująca ?? zwolniona została ?? jakie to były pieniądze za ten wjazd bo o tyle większa dziura pewnie będzie ??Data dodania komentarza: 15.05.2024, 13:42Źródło komentarza: Jedna z pierwszych decyzji starosty dotyczy szpitala
ReklamaPowiat Lubań
Reklama