Pod koniec listopada ubiegłego roku przyjrzeliśmy się statystykom stopy bezrobocia w powiecie lubańskim. Wówczas można było bez trudu wywnioskować, że od marca 2020 roku liczba osób bezrobotnych pozostających w rejestrach Powiatowego Urzędu Pracy zwiększa się.
- Analizując statystyki dotyczące bezrobocia w powiecie lubańskim można zauważyć, że od marca 2020 roku zwiększa się liczba osób bezrobotnych pozostających w rejestrach Urzędu. Przyczyną niewątpliwie są rejestracje osób, które utraciły zatrudnienie, ale też brak wyłączeń z ewidencji osób, które nie stawiły się na wizytę lub odmówiły przyjęcia formy pomocy oferowanej przez Urząd - tłumaczyła Katarzyna Hudyma, dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Lubaniu.
- Przewidujemy zwiększenie liczby osób zarejestrowanych do końca 2020 oraz na początku 2021 roku. Sezonowość zatrudnienia, którą obserwujemy zawsze w okresie jesienno-zimowym, wygaśnięcie wsparcia w ramach tarczy antykryzysowej, przewidywana podwyżka płacy minimalnej do poziomu 2800 zł oraz mniejszy popyt na pracę - to mogą być główne przyczyny wzrostu poziomu bezrobocia w naszym powiecie - przewidywała Katarzyna Hudyma.
Tymczasem Główny Urząd Statystyczny dwa dni temu opublikował statystyki dotyczące stopy bezrobocia na koniec grudnia 2020 r. Z materiału wynika, że stopa dla powiatu lubańskiego wyniosła 8,7 %, to o 1,5% więcej niż w marcu 2020r. Dla porównania powiat bolesławiecki ma 5,5%, a powiat zgorzelecki 5,7%. Najgorzej wygląda sytuacja w powiecie lwóweckim, tam stopa bezrobocia wynosi 11,6%.
Najwyższy poziom bezrobocia w Polsce ma powiat szydłowiecki na Mazowszu. Co czwarta osoba w wieku produkcyjnym nie ma tam pracy. Na przeciwnym krańcu skali znalazło się osiem powiatów z bezrobociem poniżej 3 proc. (w tym 4 w Wielkopolsce) oraz sześć miast z Katowicami na czele.
Portal Money.pl przeanalizował dane z ponad 400 miejsc w kraju, z przygotowanego raportu wynika, że powiat lubański jest na liście 36 powiatów, gdzie stopa bezrobocia w ciągu ostatnich miesięcy wzrosła o ponad 1,5 %. W południowo-zachodniej części kraju taka sytuacja ma jeszcze miejsce w powiecie bolesławieckim (1,5%) i zielonogórskim (1,8%).
Napisz komentarz
Komentarze