Pandemiczny rok szkolny wprawdzie dopiero w połowie, ale uczniowie kończący edukację w swojej aktualnej placówce już teraz zastanawiają się, gdzie będą kontynuować naukę. Kapituła Fundacji Edukacyjnej „Perspektywy” po raz kolejny przygotowała ranking szkół w całym kraju. Jak w porównaniu do poprzedniej edycji wypadły lubańskie placówki?
Metodologia rankingu od lat jest taka sama. Zgodnie z postanowieniem Kapituły, licea ogólnokształcące zostały ocenione za pomocą trzech kryteriów. Są to: sukcesy szkoły w olimpiadach (25%), wyniki matury z przedmiotów obowiązkowych (30%) oraz wyniki matury z przedmiotów dodatkowych (45%). Natomiast technika zostały ocenione za pomocą czterech kryteriów. Są to: sukcesy szkoły w olimpiadach (20%), wyniki matury z przedmiotów obowiązkowych (20%), wyniki matury z przedmiotów dodatkowych (20%) oraz wyniki egzaminu zawodowego (30%).
- Do sporządzenia rankingu wykorzystano dane ze źródeł egzogenicznych (zewnętrznych) wobec ocenianych szkół. Źródłem danych były protokoły komitetów głównych olimpiad, zestawienia okręgowych komisji egzaminacyjnych (OKE) z wynikami matur z przedmiotów obowiązkowych i przedmiotów dodatkowych oraz dane Systemu Informacji Oświatowej. W zestawieniach zostały zaprezentowane jedynie szkoły, które uzyskały najlepszą pozycję rankingową - czytamy na stronie Perspektyw.
- Ranking uwzględnia szkoły dla młodzieży (bez szkół specjalnych i szkół dla dorosłych), w których zdawało maturę w czerwcu 2020 roku, na arkuszach standardowych, minimum 12 maturzystów przystępujących po raz pierwszy do egzaminu, a wyniki średnie z języka polskiego i matematyki zdawanych obowiązkowo były nie niższe niż 0,75 średniej krajowej w liceach. W Rankingu zostały wzięte pod uwagę wyniki egzaminu maturalnego ze wszystkich przedmiotów obowiązkowych i dodatkowych, a także egzaminy językowe na poziomie dwujęzycznym. Główne wskaźniki rankingowe zostały unormowane do 100, gdzie 100 otrzymała szkoła najlepsza w danym kryterium. Wyniki kolejnych szkół są odniesieniem ich wartości do wyniku najlepszej szkoły w tym kryterium - dodają autorzy rankingu.
Wśród liceów z terenu naszego powiatu najwyżej uplasowało się lubańskie LO im. Adama Mickiewicza. Powodów do zadowolenia jednak nie ma, bo 56 pozycja w województwie, a 795 w całym kraju to lokata poniżej oczekiwań. Dla porównania w 2020 r. placówka zajęła 50 lokatę w województwie i 709 w kraju.
W gronie liceów z naszego regionu w rankingu uwzględniającym dolnośląskie placówki najwyżej jest I LO im. Stefana Żeromskiego z Jeleniej Góry, zajęło 9 miejsce. 20. jest I LO im. Władysława Broniewskiego z Bolesławca, 23. LO COGITO ze Zgorzelca, 33. LO im. Braci Śniadeckich ze Zgorzelca i 46. LO im. Henryka Brodatego z Lwówka Śląskiego.
Wśród techników z terenu naszego powiatu w dolnośląskim rankingu najlepiej wypadło Technikum Dolnośląskiego Zespołu Szkół w Biedrzychowicach, które plasuje się na 26. miejscu. Wśród lubańskich placówek na 38. miejscu jest Technikum ZSP im. A. Mickiewicza. Technikum ZSZiO im. Kombatantów Ziemi Lubańskiej zajęło 44. miejsce na 69 sklasyfikowanych placówek.
W klasyfikacji techników z Dolnego Śląska w naszym regionie najwyżej znalazło się Technikum nr 5 (ZSHiU im. J. Kochanowskiego) z Bolesławca. Jest na dziewiątym miejscu i uzyskało znak jakości w postaci "Srebrnej Tarczy". Na 12. miejscu jest Technikum (ZSE-T) z Jeleniej Góry, 15. Technikum (ZSE) z Jeleniej Góry, 18. Technikum im. Gór. i Energet. Turowa ze Zgorzelca, 19. Technikum (ZST "Mechanik") z Jeleniej Góry, a 30. Technikum nr 2 (ZSB) z Bolesławca.
Wojewódzki Ranking Techników 2021 znajdziecie tutaj, natomiast Liceów tutaj.
Napisz komentarz
Komentarze