Nowe prawo dotyczące dronów miało obowiązywać od 1 lipca 2020 roku, jednak ze względu na epidemię datę tę przesunięto o 6 miesięcy, a dokładnie na 31 grudnia 2020. Zniknie podział na loty „rekreacyjne i sportowe” oraz komercyjne.
W odpowiedzi na gwałtowny rozwój bezzałogowego lotnictwa i związane z tym zagrożenia, odpowiednie regulacje były koniecznie.
W ramach kategorii otwartej można latać dronami o masie poniżej 25 kg, na wysokość do 120 m od najbliższego punktu na ziemi, w zasięgu wzroku i bezpiecznej odległości od innych osób.
Aby uzyskać uprawnienia pilota (indywidualny użytkownik) lub operatora (firma lub instytucja) bezzałogowych statków powietrznych i móc korzystać z popularnych dronów, mieszczących się w klasach C0 i C1, wystarczy przejść szkolenie online i zaliczyć test na stronie Urzędu Lotnictwa Cywilnego (www.ulc.gov.pl), a osobista wizyta w urzędzie nie będzie konieczna.
Test obejmuje 40 pytań wielokrotnego wyboru z takich dziedzin jak bezpieczeństwo lotnicze, ograniczenia korzystania z przestrzeni powietrznej, regulacje lotnicze, procedury operacyjne, ogólna wiedza na temat systemów dronów, ochrona prywatności i danych, ubezpieczenie.
Kluczowe jest zarejestrowanie się jako jako pilot lub operator, czyli uzyskanie indywidualnego numeru rejestracyjnego umożliwiającego naszą identyfikację – nie rejestruje się konkretnego drona, a jedynie oznacza się posiadane urządzenia swoim numerem. Zarejestrować się będzie można od 31.12.2020 roku. Uprawnienia pilota systemu bezzałogowego statku powietrznego może uzyskać osoba co najmniej 14-letnia.
Po rejestracji każdy operator dostanie swój numer rejestracyjny, który będzie musiał umieścić na każdym swoim dronie.
Napisz komentarz
Komentarze