Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarki
poniedziałek, 28 lipca 2025 00:36
Reklama
Reklama
Reklama
ReklamaCentrum Drewna Gryfów - Profesjonalny skład drewna
Reklama

Książka o obozie Hartmannsdorf - już po raz trzeci!

Stowarzyszenie „Zamek Czocha” - dzięki finansowemu wsparciu władz Leśnej - zrealizowało przed kilkoma dniami kolejne wydanie publikacji „AL Hartmannsdorf – zapomniana filia KL Gross-Rosen”.
Książka o obozie Hartmannsdorf - już po raz trzeci!

Jednym z wciąż nieodkrytych do końca tematów, budzącym szczególne zainteresowanie mieszkańców regionu, są wydarzenia dot. lokalnego wymiaru II wojny światowej. Historia II wojny światowej związana jest z tematem obozów koncentracyjnych i obozów pracy. Poznanie tych tragicznych wydarzeń, kształtujących obraz dzisiejszej Europy Środkowej, jest bardzo istotne także dla tożsamości obecnych mieszkańców regionów, na terenie których w okresie II wojny światowej zostały utworzone obozy.

W czasie II wojny światowej na terenie powiatu lubańskiego, w Miłoszowie (przed wojną: niemiecki Hartmannsdorf), w gminie Marklissa (dziś: Leśna), mieścił się od kwietnia 1944 r. do lutego 1945 r. obóz AL Hartmannsdorf – filia obozu koncentracyjnego KL Gross-Rosen. W obozie przebywali głównie więźniowie z Polski, ale także obywatele ZSRR, Niemcy, Czesi i Francuzi. Więźniowie pracowali m.in. przy budowie kompleksu sztolni, drążonych w skalistym wzgórzu w miejscowości Marklissa (dziś Leśna), oddalonej ok. 5 km od obozu. Prace te nigdy nie zostały ukończone. Więźniowie pracowali również w pobliskich zakładach, dostosowanych na potrzeby przemysłu zbrojeniowego III Rzeszy, W połowie lutego 1945 r., z związku ze zbliżającym się frontem, nastąpiła ewakuacja obozu. Z ponad 1000 więźniów, którzy wyszli z Hartmannsdorf w marszu śmierci do obozu koncentracyjnego KL Buchenwald 12.03.1945 r. dotarło zaledwie 399.      

Od 2015 roku regularnie Stowarzyszenie „Zamek Czocha” przypomina o byłym obozie, m.in. zapalając znicze pamięci w rocznicę marszu śmierci więźniów z Hartmannsdorfu do Buchenwaldu, odwiedzając obóz Buchenwald i składając tam wieniec. W kolejnych latach kontynuowano proces edukacyjny wśród społeczności lokalnej o historii filii obozu Hartmannnsdorf. Zorganizowano rekonstrukcję historyczną w Leśnej i Miłoszowie, widowisko historyczne „Karuzela” (całość nagrano na nośnik CD), konferencję historyczną, zorganizowało odsłonięcie pomnika pamięci o obozie w Miłoszowie. A przede wszystkim napisano i wydano publikację książkową pt. „AL Hartmannsdorf – zapomniana filia KL Gross-Rosen” autorstwa Janusza Skowrońskiego i Doroty Suli. Książka ukazała się dotychczas dwukrotnie w łącznym nakładzie 1500 egzemplarzy.

Obecnie widząc nadal nie słabnące zapotrzebowanie wśród społeczności lokalnej na tego typu publikację oraz pozytywne opinie o książce, jakie napływały z różnych środowisk, Stowarzyszenie „Zamek Czocha” - dzięki finansowemu wsparciu władz Leśnej - zrealizowało przed kilkoma dniami kolejne wydanie tej publikacji. Trzecią edycję uzupełniły najnowsze badania

historyczne członków Stowarzyszenia nad dziejami obozu Hartmannsdorf oraz wydarzenia z nim związane (w tym m.in. odsłonięcie pomnika w Miłoszowie).

Dystrybucję książki prowadzi Referat Społeczny UM w Leśnej, tel. 75 72 11 239.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

ReklamaZakład Pogrzebowy Hades S.C. 24/h 600451593, 781791731
Reklama
Izerbejdżan
zbiórka
Poradnia
powstanie
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: KaziaTreść komentarza: ! To prawda skoro nie ujawnia swoje dochody i jej pracownice tylko rzucają paragrafami i straszy sądami aby rzucić paragrafem to trzeba przeczytać Jak on działa a przepraszać mieszkańców za co przecież nikt nie obraża mieszkańców niech poda dochody to wtedy zobaczymy ile nas podatników wynosi ten luksus dobrze by było wszystkich pracowników których utrzymujemy ponieważ gmina pęka w wszachData dodania komentarza: 27.07.2025, 12:41Źródło komentarza: Wybory uzupełniające w Gminie Lubań. Radna z Mściszowa zrezygnowała z mandatuAutor komentarza: RysiekTreść komentarza: Skoda to Skoda a nie ten rumuński wynalazek.Data dodania komentarza: 27.07.2025, 08:56Źródło komentarza: Dacia przewróciła się po zderzeniu na skrzyżowaniu. To kolejne zdarzenie w tym miejscuAutor komentarza: JanTreść komentarza: Zdjąć te bariery energochłonne!!, przez to nic nie widać! Brak ronda i wsio :) To jest skrzyżowanie tych, co nie powinni wsiadać "za kółko".Data dodania komentarza: 27.07.2025, 02:29Źródło komentarza: Dacia przewróciła się po zderzeniu na skrzyżowaniu. To kolejne zdarzenie w tym miejscuAutor komentarza: jonTreść komentarza: Dla jakich OSP "z powiatu" PSP zrobił te szkolenia, twarzą wc burmistrza? czy tam wice. . Okulista działa w tle.. Bo jak jest zdarzenie to 18 zastępów jest w opisie a w tym artykule, połowiczne urwania... Żeby nie było, wspieram i szanuję wszystkie służby! Tylko ten artykuł to czysta .. promocja dwóch polityków a takie szkolenia są cykliczne.Data dodania komentarza: 27.07.2025, 01:44Źródło komentarza: Trzy dni ćwiczeń strażackich na Plaży Czocha. Ratownicy przygotowywali się na powódź
ReklamaPowiat Lubań
Reklama