Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarki
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Grudniowa sesja nadzwyczajna

9 grudnia w trybie zdalnego obradowania odbyła się nadzwyczajna sesja Rady Miasta Lubań.
Grudniowa sesja nadzwyczajna

Autor: ŁCR

XXXI sesja Rady Miasta Lubań została zwołana w związku koniecznością pilnego podjęcia stosownych uchwał związanych przede wszystkim z realizacją zadań z zakresu pomocy społecznej, a także wprowadzeniem zmian w budżecie miasta. Obradom przewodniczył wiceprzewodniczący Rady Miasta, Stanisław Jastrzębski. Sesję rozpoczęto minutą ciszy symbolizującą pożegnanie i szacunek wobec zmarłego wieloletniego samorządowca, zasłużonego dla miasta Lubania radnego Jana Hofbauera.

Jako pierwszą radni przyjęli uchwałę w sprawie szczegółowych warunków przyznawania i odpłatności za usługi opiekuńcze i specjalistyczne usługi opiekuńcze z wyłączeniem specjalistycznych usług opiekuńczych dla osób z zaburzeniami psychicznymi oraz szczegółowych warunków częściowego lub całkowitego zwolnienia od opłat i trybu ich pobierania. Następnie ustalono szczegółowe zasady ponoszenia odpłatności za pobyt w schroniskach dla osób bezdomnych z usługami opiekuńczymi. Ponadto radni wyrazili zgodę na zawarcie porozumienia międzygminnego pomiędzy Gminą Miejską Lubań a Gminą Olszyna w sprawie prowadzenia nauki religii wyznania Ewangelicko-Augsburskiego dla uczniów szkół, dla których organem prowadzącym jest Gmina Miejska Lubań. Wprowadzono również zmiany w budżecie miasta Lubań na 2020 rok. Plan dochodów budżetu miasta po zmianach wynosi 96 084 493,96 zł, a plan wydatków po zmianach wynosi 99 060 630,75 zł. Wprowadzone w budżecie zmiany dotyczą głównie realizacji zadań inwestycyjnych, zwiększenia kwoty subwencji ogólnej w części oświatowej czy planowanych wydatków z tytułu podatku od towarów i usług. W związku z poniesionymi niższymi wydatkami na realizację zadania pn. „Przebudowa drogi ul. Tkackiej, Mikołaja i Granicznej wraz z odwodnieniem i oświetleniem” dokonano przesunięcia środków z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych na zadanie „Przebudowa ulicy Stawowej w Lubaniu”. Wszystkie uchwały zostały podjęte jednogłośnie.

Na zakończenie obrad Burmistrz Miasta Lubań, Arkadiusz Słowiński poinformował radnych o przyznanym dla Lubania dofinansowaniu w ramach Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych, które zostanie przeznaczone na poprawę efektywności energetycznej budynków użyteczności publicznej. Więcej na ten temat w artykule 2 miliony dla Lubania.

Kolejna sesja Rady Miasta Luba została zaplanowana na dzień 30 grudnia 2020 r.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Uczitelka 14.12.2020 12:48
Lekcja WOPiŚW w szkole. Jasiu! Które postanie było najtragiczniejsze w dziejach Rzeczypospolitej? ============== - Powstanie PiS! Proszę Pani!

Redemptor 12.12.2020 14:36
Z nowym rokiem Państwo Radni czas zrewidować efekty nauczania katechezy w lubańskich szkołach. Takie dziania podejmują samorządy - poza pis-owskimi - w całej Polsce. Miasta wydają na naukę religii w szkołach ciężkie miliony - tymczasem obłudny Kościół kiedy zabiegał o wprowadzenie nauki katechezy deklarował że sam poniesie wszelkie z tym związane koszta nauczania. Co to za państwo, które utrzymuje armię szamanów ogłupiających dzieci i młodzież jakimiś urojonymi mitami? Okazuje się że pan metropolita górnośląski, abp Wiktor Skworc zaapelował do Ministerstwa Edukacji Narodowej o zmianę przepisów, by religia była dla uczniów obowiązkowa. Argumentował, że przyczyną wypisywania się uczniów z religii są sytuacje kryzysowe w Kościele, brak oparcia dzieci w rodzinie, ale też niesprzyjająca katechezie organizacja zajęć w szkole, zwłaszcza gdy nauczanie religii odbywa się na pierwszej bądź na ostatniej godzinie zajęć. Arcybiskup podkreślił, że uczeń wypisujący się z religii dostaje po prostu czas wolny, bo nie ma obowiązku korzystania nawet z zajęć etyki. Zdaniem arcybiskupa prowadzi to do powstania „pokolenia nihilistów”. Jak jednak zauważa Jarosław Makowski, filozof i teolog, fakt, że dzieci nie chcą chodzić na lekcje religii, nie jest – wbrew temu, co sugeruje pan biskup – winą rodziców czy szkoły. Jego zdaniem to tylko i wyłącznie wina katechetów i jakości prowadzonych zajęć. - A to dlatego, że nauczanie religii w obecnej formie jest nudne, nieatrakcyjne a wysłuchiwanie opowieści o aniołkach, niebie i piekle oraz cudach z niekopalnym poczęciem z gatunku science fiction. Dla wielu katechetów to też jedynie przykry obowiązek. Woleliby, żeby lekcje religii odbywały się w salce przy kościele – czyli bliżej Pana Boga.

Radny 11.12.2020 19:25
Cyt. Wszystkie uchwały zostały podjęte jednogłośnie. ============ Nagminny błąd, powielany bezmyślnie. Uchwały podjęto jednomyślnie. Jednym głosem nie da się podjąć gremialnej decyzji - chyba że jest jeden "za" a cala reszta wstrzymuje się od głosowania.

ReklamaZakład Pogrzebowy Hades S.C. 24/h 600451593, 781791731
Reklama
Wystawa Magdalenki
noc muzeów
faza
koncert dla M
festiwal nowogrodziec
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
ReklamaPowiat Lubań
Reklama