Kreatywność i znajomość potrzeb mieszkańców to największa przewaga lokalnych działaczy – to w ich głowach rodzą się ciekawe pomysły. Często przeszkodą dla ich realizacji jest jednak brak funduszy. Aktywistom, gminom i instytucjom pomagają programy grantowe. Jednym z nich jest inicjatywa Polskich Sieci Elektroenergetycznych „WzMOCnij swoje otoczenie”, której celem jest wyłonienie najlepszych projektów związanych z rozwojem wspólnej przestrzeni publicznej oraz finansowe wsparcie w ich wdrożeniu. Idea programu jest zbliżona do znanego i sprawdzonego rozwiązania, jakim jest budżet partycypacyjny, dzięki któremu mieszkańcy mogą aktywnie zmieniać swoją okolicę.
Dolny Śląsk stawia na edukację i zdrowie
W tym roku w programie „WzMOCnij swoje otoczenie” udział wzięły samorządy, ich jednostki budżetowe, np. szkoły, przedszkola czy ośrodki pomocy społecznej, a także organizacje pozarządowe z terenu ponad 70 gmin z całej Polski. Dolny Śląsk ma aż 26 zwycięskich projektów. Najwięcej inicjatyw zgłosiły urzędy gmin (19 projektów), a także jednostki samorządowe (4) oraz organizacje pozarządowe (3). Projekty można było zgłosić w aż 6 kategoriach – dolnośląscy laureaci postawili na edukację (29%) oraz zdrowie (26%). Zwycięskie okazały się też projekty w kategoriach rozwój wspólnej przestrzeni (19% projektów), aktywność fizyczną (19%), bezpieczeństwo (7%).
–– W związku z pandemią zmieniliśmy zasady przyznawania grantów, aby móc lepiej zareagować na potrzeby lokalnych społeczności. Zainteresowanie naszym programem było bardzo duże. W II edycji otrzymaliśmy w sumie ponad 200 zgłoszeń, a 107 z nich wybraliśmy do realizacji. Wśród nich znalazło się sześć projektów z powiatu lubańskiego, które nagrodziliśmy grantami w wysokości ponad 115 tysięcy złotych – mówi Aleksander Maicher z Wydziału Komunikacji Społecznej PSE – Zależy nam, by projekty, które wspieramy, wprowadzały pozytywne i trwałe lokalne zmiany i jednocześnie służyły przez długie lata. Poprzez program „WzMOCnij swoje otoczenie” chcemy stale przesyłać dobrą energię pomocy i społecznego zaangażowania, służąc mieszkańcom i sąsiadom naszych inwestycji – dodaje.
Powiat lubański wzMOCni swoje otoczenie
W II edycji programu Gminny Ośrodek Kultury i Sportu w Lubaniu przeprowadzi projekt mający na celu przeciwdziałanie wykluczeniu cyfrowemu osób starszych. Ośrodek zakupi sprzęt komputerowy (wraz z meblami do stanowisk) oraz zorganizuje zajęcia edukacyjne. Z grantów skorzystają także szkoły podstawowe nr 2 i 4 w Lubaniu. Do pierwszej z nich trafi sprzęt komputerowy. Druga placówka zlikwiduje bariery architektoniczne na swoim terenie, montując także urządzenia do siłowni zewnętrznej, które będą dostosowane dla osób niepełnosprawnych.
Beneficjentami II edycji programu zostały także gminy Platerówka i Siekierczyn. Na budynkach użyteczności publicznej w Platerówce – świetlicach wiejskich oraz budynku urzędu gminy – zostanie zamontowany system zewnętrznego monitoringu, który ma poprawić bezpieczeństwo mieszkańców i zapobiegać kradzieżom. Do gminy Siekierczyn trafiły z kolei środki ochrony osobistej. Dodatkowo, przyznany grant pozwoli na modernizację łazienki w samorządowym przedszkolu w Zarębie, poprawiając tym samym warunki sanitarne w placówce.
Na terenie powiatu lubańskiego PSE realizują projekty inwestycyjne budowy linii 400 kV Mikułowa-Czarna oraz linii 400 kV Mikułowa-Świebodzice. Celem projektów jest zapewnienie niezawodnego wyprowadzenia mocy z Elektrowni Turów po rozbudowie jej o nowy blok o mocy 480 MW oraz poprawa pewności zasilania obszarów południowo-zachodniej części Krajowego Systemu Elektroenergetycznego, a szczególnie największego odbiorcy na tym obszarze – Kombinatu Górniczo-Hutniczego Miedzi (KGHM).
Program „WzMOCnij swoje otoczenie” PSE organizują po raz drugi. W ubiegłym roku, dzięki grantom na łączną kwotę ponad 1,6 miliona złotych, zrealizowano ponad 80 projektów społecznych.
Szczegółowe informacje o programie można znaleźć na stronie www.wzmocnijotoczenie.pl.
Napisz komentarz
Komentarze