Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarki
Reklama
Reklama
Reklama
ReklamaCentrum Drewna Gryfów - Profesjonalny skład drewna
Reklama

Od poniedziałku wraca dodatkowy zasiłek opiekuńczy na dziecko

Od poniedziałku 9 listopada rodzice, którzy ponownie chcą zostać z dzieckiem w domu mogą wystąpić z wnioskiem o dodatkowy zasiłek opiekuńczy. Można się o niego starać w kilku przypadkach m.in. w razie zamknięcia z powodu COVID-19 żłobka, klubu dziecięcego, przedszkola, szkoły lub innej placówki, do której uczęszcza dziecko. Zasiłek jest przyznawany na podobnych zasadach jak poprzednio i przysługuje do 29 listopada.
Od poniedziałku wraca dodatkowy zasiłek opiekuńczy na dziecko

Autor: Obraz Daniela Dimitrova z Pixabay

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy przysługuje także w przypadku, gdy placówki opiekuńcze nie są w stanie zapewnić opieki z powodu ich ograniczonego funkcjonowania w czasie trwania COVID-19.

Chodzi tutaj np. o sytuację, gdy część dzieci uczy się stacjonarnie, a część zdalnie – wyjaśnia Iwona Kowalska-Matis regionalny rzecznik prasowy ZUS na Dolnym Śląsku. - Dodatkowy zasiłek opiekuńczy tak jak wcześniej przeznaczony jest zarówno na opiekę nad dziećmi do lat 8, jak i starszymi dziećmi z odpowiednim orzeczeniem o niepełnosprawności - dodaje.

Przysługuje on więc ubezpieczonym rodzicom dzieci do 16 lat, które mają orzeczenie o niepełnosprawności; do 18 lat, które mają orzeczenie o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności, oraz do 24 lat, które mają orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego. Dodatkowy zasiłek przysługuje także w przypadku braku możliwości sprawowania opieki przez nianię, z którą rodzic ma zawartą umowę uaktywniającą lub w przypadku braku możliwości sprawowania opieki przez opiekuna dziennego z powodu COVID-19.

Trzeba pamiętać, że zasiłek nie przysługuje, jeśli drugi z rodziców dziecka może zapewnić dziecku opiekę np. jest bezrobotny, korzysta z urlopu rodzicielskiego czy urlopu wychowawczego. Zasiłku nie dostaną również rodzice, którzy pomimo otwarcia placówki podejmą decyzję o pozostawieniu dziecka w domu – mówi Kowalska-Matis.

Do zasiłku uprawnieni są również rodzice lub opiekunowie pełnoletnich osób niepełnosprawnych zwolnionych od wykonywania pracy z powodu konieczności zapewnienia opieki nad taką osobą w przypadku zamknięcia z powodu COVID-19 placówki, do której uczęszcza dorosła osoba niepełnosprawna. W tym przypadku chodzi o szkoły, ośrodki rewalidacyjno-wychowawcze, ośrodki wsparcia, warsztaty terapii zajęciowej lub inne placówki pobytu dziennego o podobnym charakterze.

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy przysługuje również w przypadku, gdy placówka jest otwarta, ale nie może zapewnić opieki dorosłej osobie niepełnosprawnej, np. ze względu na ograniczenie w liczbie podopiecznych.

Co ważne rodzic nabywa prawo do zasiłku opiekuńczego bez okresu wyczekiwania, jeśli jest objęty ubezpieczeniem chorobowym (np. z umowy o pracę, umowy zlecenia, działalności gospodarczej).

Oświadczenie o sprawowaniu opieki należy złożyć u swojego płatnika składek, na przykład pracodawcy czy zleceniodawcy. Oświadczenie to jest jednocześnie wnioskiem o dodatkowy zasiłek opiekuńczy. Tylko osoby prowadzące działalność gospodarczą składają oświadczenie w ZUS pozostałe osoby u swojego pracodawcy.

Osoby na własnej działalności zachęcam żeby o zasiłek występowały drogą elektroniczną przez Platformę Usług Elektronicznych – dodaje rzeczniczka.

Dodatkowego zasiłku opiekuńczego nie wlicza się do limitu 60 dni zasiłku opiekuńczego w roku kalendarzowym przyznawanego na tzw. ogólnych zasadach.

W jaki sposób starać się o zasiłek?
Nie zmieniły się zasady występowania o dodatkowy zasiłek opiekuńczy. Oświadczenie o sprawowaniu opieki nad dzieckiem należy złożyć u swojego płatnika składek, np. pracodawcy, zleceniodawcy. Oświadczenie to jest jednocześnie wnioskiem o dodatkowy zasiłek opiekuńczy. Osoby prowadzące działalność pozarolniczą składają oświadczenie w ZUS. Mogą one to zrobić drogą elektroniczną przez Platformę Usług Elektronicznych (PUE ZUS).
Więcej: Dodatkowy zasiłek opiekuńczy od 9 listopada


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

dziecko 08.11.2020 07:53
Hy źle ci to wyp...z POLSKI .dziecko które kiedyś nie miało ci napisało

Lolo 07.11.2020 20:12
Czy Order Orła Białego należy odebrać zdrajcom Polski i pedofilom? Czy Henryk Gulbinowicz duchowny katolicki, arcybiskup wrocławski, kardynał odznaczony 17 X 2008 r jest godzien najwyższego odznaczenia RP? Order Orła Białego i Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski? Agent SB ks. Henryk!

Hy 07.11.2020 11:14
Dosyc ze 500 plus to i zasilki kiedys nie mialo dzicko na buty i sie zylo po co tak rozpieszczacie ?

wkurzona 07.11.2020 09:38
Ciekawe kto na to rozdawnictwo zarobi ?

Maryjanna 06.11.2020 19:00
A jak dziecko ma 8 lat to już nie i ma samo być w domu? To jest chore!!!

MARIAN 07.11.2020 09:56
Z tego co wiem zgodnie z przepisami dziecko w tym wieku można już zostawić same w domu.

Czerwona Polska 06.11.2020 16:49
J PiS nie biorę nic od kaczystów nowy postulat strajku a nie dla tarczy 500 itp koniec z reżimem

MARIAN 07.11.2020 09:58
Też uważam że każdy kto jest przeciwko obecnemu rządowi powinien nie brać od niego żadnych zasiłków itp. Ale tak się składa że to wy czerwoni pierwsi zawsze wyciągacie łapy po darmową kasę.

Heniek 07.11.2020 14:26
Ja chętnie nie będe brał 500+ tylko odliczcie to od moich podatków będe płacił mniej miesięcznie o te 500 i sprawa załatwiona..

Lubania 07.11.2020 19:52
cyt."kto jest przeciwko obecnemu rządowi powinien nie brać od niego żadnych zasiłków itp." rząd to skąd pozyskuje pieniądze? Zanim Marian coś napiszesz przeanalizuj skąd biorą się pieniądze w budżecie państwa.

ReklamaZakład Pogrzebowy Hades S.C. 24/h 600451593, 781791731
Reklama
Wystawa Magdalenki
noc muzeów
faza
koncert dla M
festiwal nowogrodziec
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
ReklamaPowiat Lubań
Reklama