Nagranie CBŚP z zatrzymania mieszkańców Zgorzelca podejrzanych o kradzież 6,5 mln €

  • 22.05.2022, 16:47 (aktualizacja 23.05.2022, 10:50)
  • red.
Nagranie CBŚP z zatrzymania mieszkańców Zgorzelca podejrzanych o kradzież… CBŚP

Podziel się:

Oceń:

Prokuratura ujawnia nagranie z akcji zatrzymania mieszkańców Zgorzelca w sprawie kradzieży ponad 6,4 miliona euro z Głównego Urzędu Celnego w Duisburgu Ekspozytury w Emmerich. Zatrzymane osoby to Dawid L., Karolina S., Piotr Ch., Marcin M.

Prokuratura Krajowa ujawnia nagrania oraz kilka nowych szczegółów w sprawie głośnej kradzieży za którą odpowiedzialni są mieszkańcy Zgorzelca. Włamanie do Urzędu Celnego i kradzież 6,5 mln euro nazwano w Niemczech kradzieżą stulecia. 10 maja, po półtora roku śledztwa, policja zatrzymała w tej sprawie czworo mieszkańców Zgorzelca.

Ukradli 6,5 mln €

Pieniądze zniknęły z Urzędu Celnego w Emmerich w niedzielę 1 listopada 2020 roku. Złodzieje wywiercili otwór w ścianie skarbca używając wiertła rdzeniowego, które skrawa cienki pierścień materiału, a pozostający w środku rdzeń wypycha. Zastosowanie takiego wiertła pozwoliło na wywiercenie otworu o dużej średnicy, dzięki temu złodzieje szybko i sprawnie dostali się do środka. Włamywacze pozostawili niewiele śladów. Po tym jak ujawniono informacje o opróżnieniu celnego sejfu jeden z prokuratorów miał powiedzieć, że było to profesjonalnie przygotowane przestępstwo.

Więcej w sprawie włamania pisaliśmy w tekście - Mieszkańcy Zgorzelca zatrzymani w sprawie kradzieży stulecia, ukradli 6,5 mln €.

Wcześniej zdobyli plany skarbca

Z ostatnich informacji prokuratury wynika, że włamania dokonano w dniach 30 października - 1 listopada 2020 r. W toku śledztwa prokuratorzy ustalili, że wcześniej grupa nakłoniła do współdziałania pracownika niemieckiego urzędu celnego, odpowiedzialnego m.in. za projektowanie, opiniowanie i certyfikowanie pomieszczeń do przechowywania depozytów o charakterze wartościowym.

Mężczyzna przekazał członkom grupy plany skarbca, w tym dokumentację dotyczącą jego zabezpieczeń, umiejscowienia oraz materiałów z jakich został wykonany. Wiedza ta była niezbędna do zaplanowania i przygotowania kradzieży z włamaniem. Członkowie grupy przystąpili do realizacji przestępstwa wyposażeni w specjalistyczny sprzęt budowlany przy pomocy którego dokonali odwiertów w najsłabiej zabezpieczonym miejscu. Uciekając z miejsca zdarzenia posłużyli się pojazdami, które posiadały tzw. „sklonowane” tablice rejestracyjne.

Usłyszeli prokuratorskie zarzuty i trafili do aresztu

Prokurator Dolnośląskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej we Wrocławiu przedstawił zatrzymanym zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej oraz dokonania kradzieży z włamaniem. Zatrzymane na terenie Dolnego Śląska osoby to Dawid L., Karolina S., Piotr Ch., Marcin M. 

Czyny zarzucane podejrzanym zagrożone są karą do 15 lat pozbawienia wolności. 

Z uwagi na konieczność zabezpieczenia prawidłowego toku postępowania, obawę matactwa, ucieczki zatrzymanych jak również grożącą im surową karę prokurator skierował do sądu wnioski o zastosowanie wobec podejrzanych środka zapobiegawczego w postaci tymczasowego aresztowania. Sąd w pełni podzielił argumentację prokuratora, uwzględnił wszystkie wnioski i zastosował tymczasowe aresztowanie.

Współpraca służb

Prokuratorzy Dolnośląskiego pionu PZ PK i funkcjonariusze CBŚP przystąpili do czynności po tym jak uzyskali informację, że sprawcy pochodzą się z Dolnego Śląska. W toku postępowania prowadzono współpracę z niemiecką prokuraturą oraz funkcjonariuszami Polizeipraesidium Krefeld, wchodzącymi w skład powołanej na terenie Republiki Federalnej Niemiec Komisji Śledczej krypt. „Kern”. Obecnie postępowanie nadzorowane jest przez Dolnośląski Wydział Zamiejscowy Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej we Wrocławiu.

Wideo CBŚP z zatrzymania 

loadingŁaduję odtwarzacz...

red.

Zdjęcia (5)


Komentarze (16)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Czytelnik
Czytelnik 25.05.2022, 20:08
Szkoda że ktoś zaczął sypać. Brawo dla nich za taką akcję, szkoda że po wszystkim nie ulotnili się.
Tom
Tom 24.05.2022, 20:29
CBŚ ***e , wystarczy zapukać, przedstawić się, wejść jak człowiek. Kto stawia opór w dzisiejszych czasach takiej grupie policji, ćpun , a nie ktoś z kilkoma milionami euro na koncie
Jelen
Jelen 24.05.2022, 18:59
Zatrzymali chłopaków od aut i przybija co trzeba. Gdzie te 6 baniek na zdjeciu jakieś drobne i pare fantow z tematu kto ma wiedzieć ten wie. Kto sie bawić teraz ma ten sie bawi.
Leff...
Leff... 24.05.2022, 00:34
Tam gdzie trafią na wiele wiele lat będą mieli inne "pucowanie",to głupole myśleli że w XXI wieku jest złodziejstwo doskonałe to "duże dzieciaki"głupio to rozegrali z takim sianem *** z Polski jak najdalej tam gdzie nie ma extradycji !!!.
Obywatel
Obywatel 23.05.2022, 18:26
Ups ktos sprzedal haha, moze sie pochwalili sasiadce a nie chcieli sie podzielic 😅
Poza tym, te hukowe to chyba przesada tak troche? No ale jak tam wolicie pokazowa musi byc
kacper
kacper 23.05.2022, 18:10
A nie było tak że ten cwaniak od zabezpieczeń za mało od włamywaczy dostał kasy?
Potem niby miał szukać egzekutora w przestępczym światku żeby wydusić resztę kasy i przez to sprawa się rypła bo informatorzy są wszędzie:))
Kabaret jak pierun!
Poza tym że kolo do służb się nie nadaje, co bywa czasami, bywa.

Luki
Luki 23.05.2022, 16:44
Mistrzosko wykonany plan....ale mówiłem im że mają się ulotnić z tą kasą i się nie wychylać , mam nadzieję że nie będą się do niczego pucować ,a poza tym biednych nie okradli😀😃
Ru
Ru 23.05.2022, 13:39
Nic nie ukradli odebrali swoją własność
Maniek
Maniek 23.05.2022, 10:09
Nic wielkiego wam się nie stanie. Zrobcie tak jak ja i bedziecie informatorem 😁
ŚPCB
ŚPCB 23.05.2022, 08:37
A w tytule 6,5 euro :)
Xyz
Xyz 24.05.2022, 01:57
Załóż sobie okulary
KOMANDOS RP
KOMANDOS RP 23.05.2022, 08:24
Jestem za prawem tylko że politycy kler to największa MAFIA PRZESTĘPCZA trzeba porządek zacząć od nich jak i same służby mają powód do wstydu mając przestępców w swoich szeregach NIESTETY
ANDREA
ANDREA 24.05.2022, 17:58
Prawda, szczera prawda i jeszcze raz prawda !
Nie wiem czy zjechał
Nie wiem czy zjechał 23.05.2022, 05:41
Nie
Ludź
Ludź 23.05.2022, 05:14
I gdzie tu przestępstwo,dla mnie ten czyn bohaterski, .i możemy być z nich dumni.
czkawka
czkawka 22.05.2022, 19:46
To co w domu trzymali te banknoty????
duszek
duszek 23.05.2022, 10:01
a gdzie? Mieli je do banku włożyć? 😂

Pozostałe