Pierwszy czterocyfrowy mandat w powiecie lwóweckim

  • 04.01.2022, 13:22 (aktualizacja 04.01.2022, 14:15)
  • Źródło: Lwówecki.info
Pierwszy czterocyfrowy mandat w powiecie lwóweckim Policja

Podziel się:

Oceń:

Po zmianie przepisów wzrosły stawki mandatów. Lwóweccy policjanci już 3 stycznia wypisali mandat w wysokości 1.100 złotych. Nałożyli także 800-złotowy mandat za przekroczenie prędkości.

W pierwszych dniach nowego roku lwóweccy policjanci wystawili już mandat w kwocie powyżej tysiąca złotych. Ten dokładnie wartości 1100 złotych otrzymał kierujący, który doprowadził do kolizji drogowej w gminie Mirsk. Natomiast mandatem w kwocie 800 złotych został ukarany kierujący, który przekroczył dopuszczalną prędkość o ponad 30 km/h.

Obecnie maksymalny mandat za drogowe wykroczenie wynosi 5 tysięcy złotych. Dotychczas było to 500 złotych. W przypadku odmowy przyjęcia mandatu, sąd będzie mógł wymierzyć grzywnę w wysokości nawet do 30 tysięcy złotych. Dla porównania dotychczasowa granica grzywny wynosiła 5 tysięcy złotych. Nowe przepisy wprowadzą także mandaty dla recydywistów. Kierowca, który w ciągu dwóch lat popełni to samo wykroczenie otrzyma dwukrotnie wyższą karę.

- Wzrosły też minimalne grzywny za niektóre wykroczenia. Na przykład mandat za przekroczenie prędkości do 30 km/h wynosi do 400 zł. Przy przekroczeniu prędkości od 31 do 40 km/h kierowca zapłaci co najmniej 800 zł, a dalej - o 41-50 km/h - 1000 zł; o 51-60 km/h - 1500 zł; o 61-70 km/h - 2000 zł; o 71 km/h i więcej - 2500 zł. Kwoty te wzrosną dwukrotnie w przypadku recydywy. W takim wypadku np. za przekroczenie prędkości o 71 km/h i więcej kierowca zapłaci 5000 zł - ostrzega policja.

Według nowego taryfikatora mandat za korzystanie podczas jazdy z telefonu wymagające trzymania słuchawki lub mikrofonu w ręku przez kierującego pojazdem wynosi 500 zł. Tyle samo kosztowało będzie przewożenie osoby w stanie nietrzeźwości lub po użyciu alkoholu lub środka odurzającego na rowerze, motorowerze lub motocyklu poza wózkiem bocznym.

Wzrosły także mandaty za wykroczenia skierowane przeciwko bezpieczeństwu pieszych. Na przykład za nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się na przejściu dla pieszych lub wchodzącemu na to przejście grozi mandat w wysokości 1500 zł. Taki sam mandat będzie groził kierującemu pojazdem, który skręca w drogę poprzeczną i nie ustąpi pierwszeństwa pieszemu przechodzącemu na skrzyżowaniu przez jezdnię drogi, na którą wjeżdża.

Z kolei 1500 zł zapłaci również kierujący, który wyprzedzi inny pojazd na przejściu dla pieszych, na którym ruch nie jest kierowany lub bezpośrednio przed tym przejściem. Mandat taki będzie groził również za omijanie pojazdu, który jechał w tym samym kierunku, lecz zatrzymał się w celu ustąpienia pierwszeństwa pieszemu. Kwoty mandatów za naruszenia zagrażające pieszym wzrosną do 3000 zł, jeśli zostaną popełnione w warunkach recydywy.

Warto wskazać, że obecnie mandat za spowodowanie kolizji drogowej wynosi minimum 1000 złotych, a gdy następstwem kolizji jest naruszenie czynności narządów ciała lub rozstrój zdrowia, minimalna kwota mandatu to 1500 złotych. Na baczności niech się mają także rowerzyści – za jazdę rowerem w stanie po użyciu alkoholu grozi mandat w wysokości 1000 złotych, a w stanie nietrzeźwości aż 2500 złotych.

Źródło: Lwówecki.info

Komentarze (42)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Rysiek
Rysiek 05.01.2022, 15:12
Nie ma potrzeby znieniać taryfikatora, wystarczy monitorować respektowanie sygnalizacji świetlnej i kasa bedzie plynąć strumieniem bo nie zdarzylo ni sie zeby jakiś burak na czerwonym nie pocisnął
Maryjan
Maryjan 05.01.2022, 14:59
Co wy tu straszycie mandatami jak ta śmieszna policja nie potrafi skutecznie egzekwować zakazu postoju np na ul Torowej gdzie stoi auto za autem
!!! YebaćPIS !!!
!!! YebaćPIS !!! 07.01.2022, 11:33
Właśnie szedłem Torową i rzeczywiście. Od piekarni do krzyżówki z Netto obowiązuje zakaz zatrzymywania. Sznur samochodów na tym zakazie, w tym rodzimy autobus. Nie rozumiem jednak po jaką cholerę jakiś BARAN ustawił w ogóle te znaki. W czym przeszkadzają te auta? Rozumiem, że trzeba pozostawić miejsce od przejazdu z jednej i z drugiej strony, ale żeby na calym odcinku?
Wania
Wania 05.01.2022, 11:34
Głosujcie dalej na pisiorów.........
Jony
Jony 05.01.2022, 09:23
Porównam mandaty do alkocholu.Dla niektórych butelka wódy może być po 100 zł co nie zrobi rożnicy,to scierwo nie da sie pić.Ci co najbardziej tu krzyczą powinni pojezdzic w holandii tam to sie płaci,nawet na polnych drogach kontrole predkości
Kris
Kris 05.01.2022, 08:41
Nie rozumiem tego wycia, wystrczy jeździć zgodnie z przepisami, a nie ***ć jak *** w swoim starym bmw.
Kros
Kros 05.01.2022, 20:15
Kolego dobrze gadasz nie marnuj cennego czasu na moralizowanie tych baranow . W koncu bedzie odsiew. .
Kacper
Kacper 05.01.2022, 08:10
Policjanci wierni Pis - owi, a teraz na polskim ładzie jak skorzystają zobaczymy po wypłacie,,,,,, 😁 pare stowek mniej, nauczyciele, sluzba wiezienna dalej bądźcie wierni... Ha ha ha i dobrze karma. A panu za przekroczenie predkosci powino auto byc zlicytowane i na fundusz ofiar wypadków .
xyz
xyz 05.01.2022, 07:03
żalicie sie że tak dużo .... ile razy widać jak w zabudowanym jeden z drugim leci jak wariat...???
zapraszam na zachód... ten tak demokratyczny i nowoczesny....tam spróbuj jezdzić jak u nas... to bedziesz kwiczał....
Co za bydło
Co za bydło 05.01.2022, 06:36
PiS gonom kończy się szmalec
Bar
Bar 05.01.2022, 20:16
Bydlo cie wychowalo wazne zeby na drogach bylo bezpiecznie
precz z PIS
precz z PIS 04.01.2022, 22:15
powini lidzie zrobic strajk
Comek
Comek 05.01.2022, 07:08
Po co ? Zeby zniesiono przepisy i ograniczenia ?
Jan
Jan 04.01.2022, 21:23
Brawo policja wspierajcie Pis , beda pieniazki na kary Tsue, do Torunia na rozne fundacje Ojca dyrektora, doktora od wałów,bylo mu pala na plecy i po sprawie
olo
olo 05.01.2022, 07:11
Ale farmazonisz . Prawo trzeba przestrzegac.
Arek
Arek 06.01.2022, 08:32
Olo widac ze jestes lemingiem zaprogramiwanym robolem, myslisz, ze prawo przestrzegają ustawodawcy politycy dla nich jestes biedakiem narzędziem nikim wiecej. Teraz mam jezdzic wolno z jednej firy do drugiej jadac wolno 15 min do drugiej tez strace 15 min i powroty jestem godzine w plecy i zamiast skoncentriwac sie na pracy to ja z papierologia walcze do ksiegowej, na poczte, firmy, i inne myslisz gto jest tylko godzina ale ta godzina to czasem jest twkja wyplata
olo
olo 06.01.2022, 20:51
Areczku to nastawiaj sobie budzik 30 min wczesniej . Przestrzegaj przepisów zeby nikogo nie rozjechać.
Xiadz OKO
Xiadz OKO 05.01.2022, 20:27
No i polskiego należy się uczyć.
Kierowca 2
Kierowca 2 04.01.2022, 21:22
Mandatów nie płaci ten co przestrzega przepisów. To do wiadomości tych co piszą głupoty że władza chce zarobić na kierowcach. Przyznajcie się że nagminnie łamiecie przepisy, głównie jeżdżąc za szybko i chcecie tak dalej jeździć. Dobrze że podnieśli stawki za wykroczenia drogowe. Karać finansowo tych cwaniaków z "ciężką nogą". Tak trzymać, a wy płacić i nie biadolić, albo przestrzegać przepisów i nie płacić. Taki jest wybór. Co wybierzesz to będziesz miał.
X
X 05.01.2022, 14:21
A niestety prawda jest taka, że kierowców rajdowców z rejestracjami DLW powinno się za wejście do auta od razu karać mandatem. Patologia polskich dróg. Albo 150 w zabudowanym albo 70 poza zabudowanym. Tępić.
do wyżej
do wyżej 05.01.2022, 06:34
Pewnie taki z ciebie kierowca jak z koziej d...y trąbka. A jeżeli już, to z górki zjeżdżasz do kościoła. Pisiorze zas....ny
Kierowca 2
Kierowca 2 05.01.2022, 16:30
Do "do wyżej". Ale z samego rana jad Ciebie zalewa. Wyzwiska i obrażanie, ot "merytoryczny" wpis. Człowieku wyluzuj bo sam swoim jadem się zatrujesz. Płać mandaty i nie biadol jak rozwydrzony dzieciak albo śmigaj zgodnie z przepisami.
morales
morales 04.01.2022, 18:47
Polski Wał w najczystszym wydaniu
Kierowca
Kierowca 04.01.2022, 18:41
I Budżet się reperuje w Polsce, patologia w ***
Posterunkowy
Posterunkowy 04.01.2022, 18:27
Do wszystkich głupków pospolitych co im się nie podobają nowe regulacje w kierunku dyscyplinowania gawiedzi. Mandat za wykroczenie drogowe nie jest daniną przymusową ani obowiązkową - nie łamać przepisów nie będziecie płacić i państwo nie uzyska tego co by im się wydawało że wyzyska. Róbcie temu państwu na złość ... a i my będziemy mieli mniej roboty za te same pieniądze.
my naród
my naród 05.01.2022, 09:33
panie posterunkowy ,jak popracujesz dłużej w policji o ile pracujesz to przejrzysz na oczy .To co teraz sie dzieje jest dla was pisowyznawców darem ,bo teraz tylko nieudacznicy i gamonie ida do policji i służa propagandzie a nie ludziom.A z tego co pamietam ,dawno temu w przysiedze policji było" słuzyc obywatelom i ,bronić (to jest urywek)"chyba że teraz przysięga brzmi : słuzyc wiernie pisowi.
Hmm
Hmm 04.01.2022, 18:20
I bardzo dobrze. Niech kierowcy 3 razy pomyślą zanim dodadzą gazu. Siedząc za kierownicą trzeba brać odpowiedzialność za życie innych uczestników drogi, swoje oraz pasażerów. Jak raz i drugi taki "król szos" zostanie dotkliwie ukarany, to na pewno będzie mniej wypadków.
Kierowca
Kierowca 04.01.2022, 18:11
Jakie konsekwencji poniesie policja ,skoro bez interwencji jeżdżą 70 km /h w terenie zabudowanym . Proponuję zwolnienie dyscyplinarne z pracy i kary finansowe w wysokości minimalnej 5 tysięcy złotych
,.
,. 04.01.2022, 17:44
Łapczywe to takie
Red
Red 04.01.2022, 16:22
Dojdzie to tego że ludzie będą zmuszeni brać pożyczki z banku na opłaty i mandaty !!! Polski Ład .
Edward
Edward 04.01.2022, 18:02
Nie nauczą się jezdzić
K
K 04.01.2022, 16:57
Wystarczy przestrzegać przepisów, to nie będzie mandatów.
K
K 04.01.2022, 16:56
Wystarczy przestrzegać przepisów, to nie będzie mandatów.
Lubań
Lubań 04.01.2022, 15:49
W lubaniu tez podobno z kolizji na warszawskiej taki wpadl
Złodziejstwo
Złodziejstwo 04.01.2022, 15:48
Najpierw niech zrobią porządne drogi. Ja przesiadam się na rower. Nie będę im nabijać kasy. Ubezpieczenie pojazdu wzrosło, paliwa drożeją, mandaty drożeją, koszty eksploatacji drożeją. Czas na jednoślady.
Bolek
Bolek 04.01.2022, 17:47
Już 4 rok śmigam rowerem i duużo pieniążka w kieszeni zostaje. Stres , terminy, akku, opony, a i mechanicy.... wszystko odedszło. Lubań szybciej piechotą obejśćjak znaleźć wolne miejsce na parkingu!

Słuszna decyzja czytelniku! Nie zgadzam się jednak ze stanem dóg, im lepsze tym bardzie ponosi kierowców.
Aaa
Aaa 04.01.2022, 16:21
Jakie złodziejstwo? Poczekajcie na POwcow to będziemy płacić tyle samo ale w euro.

Pozostałe