Lubań. Krótko z miasta

 • 03.06.2020, 11:06 (aktualizacja 03.06.2020, 11:28)
 • ŁCR
Lubań. Krótko z miasta

Podziel się:

Oceń:

Wystawa "800 lat Lubania", nowy parking czy zbiórka odpadów wielkogabarytowych. Czyli krótko o tym co działo i dzieje się w mieście.
 • Miasto Lubań obchodziło 30-lecie samorządu terytorialnego - uchwalenia ustawy o samorządzie gminnym oraz trzydziestą rocznicę pierwszych, wolnych wyborów samorządowych. Przez ten czas nasze miasto zmieniało się pod rządami kilku burmistrzów. Jak ten czas wpłynął na obraz Lubania? Czy da się podsumować 30 lat samorządności? Co udało się zrealizować, a czego zabrakło? (więcej w artykule Bliżej, znaczy lepiej. 30 lat samorządu w Lubaniu”).
 • Od lipca Wydział Infrastruktury Społecznej Urzędu Miasta Lubań oraz Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Lubaniu zaczną działać pod nowym kierownictwem (więcej w artykule Zmiany w kadrze kierowniczej).
 • W mieście realizowana jest kolejna inwestycja - budowa parkingu (ul. Różana) przy boisku do piłki nożnej ze sztuczną nawierzchnią. Koszt inwestycji 369 tys. złotych. Termin realizacji to 30 czerwca 2020 r. Prace obejmują: odwodnienie terenów, budowę nawierzchni z kostki typu „polbruk”, oświetlenie terenu i częściowe zagospodarowanie jego okolicy.
 • W lubańskiej oczyszczalni powstaje ulepszacz gleby. W sposób bezpieczny wrócił do naturalnego obiegu, stając się wysokiej jakości produktem z osadu ściekowego (więcej w artykule (NATUR-GLEB od LPWiK-u”).
 • Od 25 maja miejskie przedszkola i żłobek są otwarte. Opieka nad dziećmi odbywa się zgodnie z procedurami sanitarnymi. Po dwumiesięcznej przerwie powróciło do placówek: 14. dzieci (Przedszkole Miejskie nr 1), 14. dzieci (Przedszkole Miejskie nr 3), 27. dzieci (Przedszkole Miejskie nr 5), 7. dzieci (Żłobek Miejski) (więcej w artykule Otwierają się miejskie przedszkola i żłobek).
 • W związku z otwarciem miejskich przedszkoli i żłobka, 22 maja wszyscy pracownicy miejskich przedszkoli i żłobka zostali przebadani pod kątem przeciwciał na koronawirusa (więcej w artykule „Wyniki wszystkich testów – negatywne”).
 • Miejskie placówki oświatowe przygotowują się na powrót uczniów. W czasie nieobecności dzieci w szkołach podstawowych trwały remonty i prace porządkowe (więcej w artykule „Za szkolnymi murami...”).
 • Do lubańskich szkół podstawowych klas I-III powróciło łącznie 9 dzieci.
 • Samorząd podpisał umowę z Ministerstwem Cyfryzacji w ramach programu „Zdalna szkoła+” na grant w wysokości 55 tysięcy złotych. Za tą sumę miasto zakupi 23 laptopy dla szkół, które przekazane zostaną rodzinom wielodzietnym (3+).
 • W związku z trwającym stanem epidemiologicznym obsługa Interesantów w Urzędzie Miasta Lubań odbywa się osobiście, elektronicznie, telefonicznie, korespondencyjnie lub bezpośrednio z pracownikami poszczególnych wydziałów, referatów (więcej w artykule „Obsługa interesantów UML”).
 • Muzeum Regionalne rusza z nową wystawą pt. "800 lat Lubania". Drzwi Muzeum otwarte zostaną dla zwiedzających 2 czerwca. Zaprezentowane zostaną historyczne hity, m.in. XV-wieczne monety i o 200 lat młodsze rękopisy.
 • W sobotę 6 czerwca z filmową ofertą wraca Kino „Wawel” w Lubaniu.
 • 26 maja odbyła się XXIV sesja Rady Miasta Lubań (więcej w artykule „Dwudzieste czwarte obrady”).
 • W parku na Kamiennej Górze, przeprowadzono kolejne wiercenia badawcze. Po dwóch dniach wierceń do sztolni nr I (ponad 20 metrów odwiertu) nie udało się trafić w sztolnię. (więcej w artykule "Kamienna Góra nie chce zdradzić swoich tajemnic")
 • Od 1 czerwca Informacja Turystyczna w Lubaniu przy ul. Brackiej 12 ponownie jest otwarta dla mieszkańców i turystów.
 • W każdy wtorek i czwartek (od 2 czerwca) w Ośrodku Wsparcia Dziennego ponownie prowadzone są indywidualne zajęcia z terapii pedagogicznej. Spotkania z psychologiem odbywają się w każdy wtorek. Rodzice zainteresowani udziałem dzieci w zajęciach proszeni są o kontakt telefoniczny pod numerem telefonu 75 7223969.
 • Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna w Lubaniu otrzymała dotację w wysokości 24 400,00 zł z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego na wsparcie i rozwój działalności kulturalnej i artystycznej w sieci czasie epidemii koronawirusa - „Kultura w sieci”.
 • Lubańska młodzież, działająca w Klubie Liderów Młodzieżowych przy Stowarzyszeniu Południowo-Zachodnie Forum Samorządu Terytorialnego "Pogranicze" otrzymała dotację z unijnego programu Erasmus+ na organizację kolejnego międzynarodowego projektu. Trójstronny - polsko-łotewsko-litewski - projekt zatytułowany "Krótka lekcja ekologii" otrzymał dofinansowanie w wysokości ponad 13 tys. euro.
 • Urząd Stanu Cywilnego w Lubaniu na bieżąco przyjmuje zgłoszenia par zamierzających zawrzeć związek małżeński. Od czasu ogłoszenia epidemii w Lubaniu ślub cywilny wzięło 8 par (stan na dzień 25.05.2020 r.).
 • Od 1 czerwca do 7 lipca 2020 r. na terenie Lubania prowadzona jest zbiórka odpadów wielkogabarytowych.
ŁCR

Komentarze (5)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Szczery
Szczery 04.06.2020, 16:22
A kiedy miasto namyśli się w jaki sposób będą zbierać odpady w sposób selektywny? Bo łapy po pieniążki wyciągnęli od 1. czerwca ale nie stworzyli możliwości sortowania- brak koszy i pomysłu jak wszystko zorganizować.... Żałosne!!!
Lutka
Lutka 04.06.2020, 06:49
Co ze śmieciowiskami na terenie miasta, wystarczy przejść się po "TYŁACH" miasta i pomyśleć jak to zagospodarować.
Fajny
Fajny 03.06.2020, 15:52
A latarnie w Lubaniu to dalej nie swieca. Po godzinie 00:00 to raj dla zlodzieji.
Poszkodowany
Poszkodowany 04.06.2020, 21:28
To prawda. Zupełnie nie przemyslana akcja. Szczególnie na obrzeżach miasta. W nocy z soboty na niedzielę próby włamania na ul. Starolubsnskiej, byla też kradzież. Pomyslodawcy zapewne spokojnie spali. Dlaczego nie wymienia się lamp na energooszczędne. W niektorych miejscach lampa na lampie. Za podatników pieniądze rośnie radosna polityczna twórczość.
MPalik
MPalik 04.06.2020, 09:28
Po co mają świecić skoro noc taka krótka?

Pozostałe