×

Bolesławiec. Nowe inwestycje

  • 19.06.2019, 12:38 (aktualizacja 19.06.2019, 14:05)
  • Piotr Roman /Wspólnota.org
Bolesławiec. Nowe inwestycje bolec.info
Podziel się:
Oceń:
Zakończyły się prace przy zagospodarowaniu terenu nad Bobrem w Bolesławcu. W okolicy wiaduktu powstał pumptrack, skatepark i ścianka wspinaczkowa. Wykonane zostały pochylnie, wybudowano schody, utwardzono drogi wokół budowanych obiektów oraz zamontowano elementy małej architektury: kosze, ławki, stojaki dla rowerów.

Pumptrack jest torem rowerowym, który składa się z garbów, zakrętów profilowanych oraz małych "hopek" ułożonych w takiej kolejności, by możliwe było rozpędzanie się i utrzymywanie prędkości bez pedałowania. Pumptrack stwarza możliwości obycia z rowerem, rozwija koordynację ruchową oraz zmysł równowagi. Jest to prosty i przyjemny sposób na aktywność sportową bez względu na wiek.

Bolesławiecki pumptrack to bardzo urozmaicony, największy tor typu FLOW TRACK, łączący w sobie sekcje racingowe (wyścigowe), flow (do oddawania skoków) oraz easy dla początkujących i średnio zaawansowanych.  Nie zapomniano również o najmłodszych użytkownikach. Dla maluchów powstały dwa obiekty.

Obiekt ma nieregularny kształt z dużą ilością przeszkód. Dla maksymalnego wykorzystania terenu zaplanowano liczne odnogi i alternatywne linie przejazdu. Powierzchnia toru FLOW TRACK pozwala go zakwalifikować do tzw. parku rowerowego, stanowiącego połączenie wielu odmian sportów rowerowych. Start rozpoczyna się z dwupoziomowej górki wysokości 1,2 i 2 metry. Pierwsza sekcja toru to szybka pętla z przeszkodami o charakterze wyścigowym. Pozwala ona na trenowanie elementów dyscypliny olimpijskiej BMX racing. Nitka zewnętrzna toru została wyposażona w skoczne przeszkody z innowacyjną, nie stosowaną wcześniej w Polsce - "satelitką", która jest traktowana jako "Pro sekcja" - użytkownicy muszą przeskoczyć przez trawę wskakując na satelitkę i z niej zeskakując. Szybka nitka okalająca tor prowadzi do asfaltowego bowla łączącego kilka nitek trasy. Przeszkody w części centralnej tworzą sekcję "easy" przeznaczoną dla mniej zaawansowanych. Wszystkie sekcje połączone są ze sobą dużą ilością transferów i przelań, scalających tor po którym można jeździć w różnych kierunkach. Inwestycja kosztowała  5,7 mln zł. Środki pochodzą z budżetu miasta.

Na uwagę zasługuje również fakt, że technologia realizacji inwestycji uwzględnia warunki lokalizacji w terenie, który znajduje się w sąsiedztwie obszaru ewentualnego zagrożenia powodziowego. Chociaż sama inwestycja nie powstaje na terenie zalewowym,  to konstrukcja obiektów, ich fundamenty, zostały odpowiednio zaprojektowane, celem ich zabezpieczenia przed dodatkowymi obciążeniami (wyjątkowymi) działającymi na obiekty budowlane, związane z wystąpieniem zagrożenia powodziowego i powodzi.

W drugim etapie zagospodarowania terenu nad Bobrem pod funkcję sportowo – rekreacyjną zaplanowano wykonanie parku sensorycznego, boisk do piłki siatkowej, szatni, placów zabaw. W planach są również strefy imprez i strefa grillowa, pomost dla kajaków, plaża, miejsca postojowe dla samochodów oraz ogrodzenie i oświetlenie terenu.

Jak informuje Piotr Roman, prezydent Bolesławca ogólny zamiar jest taki, aby wrócić nad rzekę. Ale wrócić nad rzekę, aby coś robić, aktywnie spędzać czas. To miejsce, które dotychczas było tylko trasą amatorów spacerów i biegaczy, zamienia się na pewno w kultowy punkt na mapie naszego miasta. Warto przypomnieć, że jest to kolejny obiekt rekreacyjno - sportowy w Bolesławcu, który pozwala na spędzanie czasu wolnego w sposób aktywny przez dzieci, młodzież oraz osoby dorosłe.

Piotr Roman /Wspólnota.org

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe