Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarki
Reklama
Reklama
Reklama
ReklamaCentrum Drewna Gryfów - Profesjonalny skład drewna

Jak dbać o opony całoroczne? 3 złote zasady

Sporo kierowców, którzy decydują się na opony całoroczne, robi to ze względu na wygodę. Zakładając opony całoroczne, nie trzeba zaprzątać sobie głowy wymianą w odpowiednim terminie – np. jesienią nie trzeba obawiać się nagłego spadku temperatury i pojawienia się warstwy śniegu na drodze, jak przy oponach letnich. Modele wielosezonowe nie zwalniają jednak z dbałości o ogumienie. Jeżeli założymy opony całoroczne i zapomnimy o nich do momentu, gdy się zużyją, to mogą utracić sprawność stosunkowo szybko. Jak zatem dbać o opony całoroczne, aby służyły przez możliwie długi czas?
  • 01.07.2024 09:15
  • Autor: Grupa tipmedia
Jak dbać o opony całoroczne? 3 złote zasady

Po pierwsze: kontrola ciśnienia

Opony całoroczne stają się coraz bardziej zaawansowane. Nowe materiały konstrukcyjne oraz rozwiązania takie jak lamele 3D sprawiają, że parametry letnie i zimowe w oponach wielosezonowych mogą być lepiej zrównoważone. Przekłada się to także na coraz większy wybór modeli – co doskonale widać patrząc np. na ofertę dostępną na SklepOpon.com. Mimo wszystko główna zasada działania opon pozostaje taka sama – odpowiednia ilość powietrza w środku zapewnia ciśnienie mogące utrzymać ciężar samochodu. W efekcie od ciśnienia zależy m.in. prawidłowy ślad opony. Niedobór albo nadmiar powietrza zmienia rozkład nacisków i bieżnik nie odciska się na drodze całą swoją powierzchnią. W efekcie niektóre obszary wycierają się szybciej, a inne wolniej, co prowadzi do przedwczesnego zużycia opony.

Jeżeli zmieniamy opony zimowe i letnie, to zaleca się kontrolę ciśnienia mniej więcej raz w miesiącu. Ta sama zasada dotyczy opon całorocznych. Naturalna utrata ciśnienia sprawia bowiem, że powietrza powoli ubywa i po kilku miesiącach będzie go w oponie zdecydowanie zbyt mało. Do tego na ciśnienie powietrza w kołach wpływa temperatura otoczenia. Dlatego, jeżeli podczas zmiany sezonu nastąpi znaczny wzrost lub spadek temperatury, warto podjechać pod kompresor na stacji i sprawdzić ciśnienie, nawet jeżeli robiliśmy to całkiem niedawno. 

Po drugie: regularne wizyty u wulkanizatora

Korzystanie z opon całorocznych nie zwalnia całkowicie od wizyt kontrolnych u wulkanizatora, a jedynie pozwala wykonać je, gdy akurat nie ma kolejki. Rozsądnie jest udać się do specjalisty raz na pół roku, aby sprawdził, czy z oponami wszystko w porządku. W pakiecie czynności serwisowych powinna zawierać się ocena zużycia. Jeżeli bieżnik ściera się nierównomiernie, to może to świadczyć o problemach m.in. z geometrią zawieszenia. Ponadto koła muszą zostać wyważone. Wraz z utratą kolejnych milimetrów bieżnika zmienia się rozkład masy na powierzchni koła – zwłaszcza jeżeli bieżnik zaczął ścierać się nierównomiernie. Jeżeli problem ze zużyciem opon zostanie wykryty i wyeliminowany wcześnie, to komplet dłużej zachowa swoje parametry. Dlatego, jeśli zdecydowaliśmy się na opony całoroczne, nie należy całkowicie odpuszczać wizyt u wulkanizatora.

Po trzecie: rotowanie opon

Gdy już wybierzemy się na kontrolę opon całorocznych do wulkanizatora, to czasem warto spędzić u niego dłuższą chwilę i przeprowadzić rotowanie opon. Zaleca się, aby robić to, co około 8-10 tys. km. Z uwagi na konstrukcję wszystkich samochodów opony na tylnych kołach i na przednich kołach zużywają się nieco inaczej. Dlatego trzeba je zamieniać miejscami, czyli właśnie rotować. Jednak opony całoroczne najczęściej wykorzystują bieżnik kierunkowy. W efekcie, aby przeprowadzić rotowanie prawidłowo, trzeba będzie zdjąć oponę z felgi, odwrócić i założyć ponownie. Zajmuje to mniej więcej tyle czasu co normalna wymiana opon sezonowych, ale dzięki temu zużycie jest jeszcze bardziej równomierne, a opony wystarczają na dłużej.

Artykuł sponsorowany


Reklama
Reklama
Zajęcia korekcyjne
Rolki
owd
Wystawa Magdalenki
Szkrab
noc muzeów
LAWA
Koncert plenerowy
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: XyzTreść komentarza: Jak zagłosują na rafałka albo drugiego z popisu, na mentzena, to już dawno jesteśmy sprzedani... Taka prawda..Data dodania komentarza: 30.04.2025, 13:29Źródło komentarza: Wybory 2025. Na kogo zagłosują młodzi? I czy w ogóle chcą iść na wybory?Autor komentarza: Gryf IzerskiTreść komentarza: Pijemy coli coli , Glin I inne dodatki w wodzie pitnej. Rolek nas truł latami i Edzia robi to samo. Złotówki nie wydała na poprawę jakości wody pitnej przez ro swojego urzedowania . Pani burmistrz nie informuje nas o niezdatnosci wody pitnej do spożycia. I to jest jej największe przewinienie. Może eluban zapyta w lubańskim sanepidzie o tegoroczne mandaty dla gminy ? To jest temat , o którym warto napisać .Data dodania komentarza: 30.04.2025, 13:21Źródło komentarza: Mieszkańcy zdecydują o przyszłości burmistrz. Referendum 15 czerwcaAutor komentarza: Masz duże mieszkanieTreść komentarza: Czy to prawda, że trzaskająca radna Marlena ma zamiar wziąść pod swój dach migrantów i innych inżynierów, których jej kandydat w ramach solidarności z UE wprowadzi masowo do Polski?Data dodania komentarza: 30.04.2025, 13:03Źródło komentarza: W Lubaniu drożej, bo krócej. W Zgorzelcu kwadrans za darmoAutor komentarza: SłowianieTreść komentarza: Może dość ogłupiania ludzi my mamy oczy uszy i widzimy co się dzieje w Polsce i w Europie.STOP umowie merkosur niszczącej nasze rolnictwo, STOP zielonej propagandzie, STOP imigrantom obcych kulturowo wwożonym przez niemcow do Polski, STOP ośrodkom dla imigrantów obcych kulturowo. STOP przyzwoleniu mordowania nienarodzonych dzieci.Data dodania komentarza: 30.04.2025, 12:54Źródło komentarza: Mieszkańcy zdecydują o przyszłości burmistrz. Referendum 15 czerwca
ReklamaPowiat Lubań
Reklama