Dziś podpisany został akt inauguracyjny Regionalnej Instalacji Przetwarzania Odpadów Komunalnych. Będzie to nowa jednostka powstała na bazie Centrum Utylizacji Odpadów Gmin Łużyckich w Lubaniu.
RIPOK, bo tak właśnie brzmi skrót nowej nazwy, to taki zakład zagospodarowania odpadów, którego moc przerobowa jest wystarczająca do przyjmowania i przetwarzania odpadów z obszaru zamieszkałego przez co najmniej 120 tys. mieszkańców oraz spełniający wymagania najlepszej dostępnej techniki lub technologii.
4 października 2013 roku to data historyczna dla 14 gmin, które w przeciągu dwóch lat, bo tyle trwały przygotowania do tego spotkania. Podpisały one porozumienia międzygminne z miastem Lubań dotyczące wspólnej budowy i eksploatacji RIPOK.
Naszemu zakładowi brakowało tak naprawdę jedynie kompostowni krytej. Zostanie ona wybudowana właśnie dzięki tym porozumieniom. – mówił prezes ZGiUK, Michał Turkiewicz - Inwestycja, którą dziś podpisujemy oddana do użytku będzie w bardzo szybkim tempie - do końca kwietnia przyszłego roku. A już planujemy kolejne. Będziemy budować również sortownie paliw alternatywnych, która w konsekwencji pozwoli na składowanie tylko 20% odpadów. Będzie to jedna z najnowocześniejszych tego typu instalacji w Polsce.
Akt inauguracji podpisali osobiście reprezentanci wszystkim gmin biorących udział w projekcie a kopie dokumentów wrzucali do pamiątkowego pojemnika na śmieci, który ma zostać symbolem zmiany w gospodarce odpadami komunalnymi i w przyszłości być eksponowany właśnie w nowopowstały RIPOKu.
Mógłbym dziś mówić wyłącznie o naszej samorządowej i biznesowej skuteczności, ale przy takim ujęciu sprawy musiałbym przemilczeć rzecz najważniejszą – pokorę. Pokorę rozumianą nie jako potulność i wycofanie, leczy wyrażającą się w powrocie do starej, dobrej oszczędności, gospodarności i poszanowania dla otaczającego nas środowiska. – w swoim przemówieniu powiedział Burmistrz Miasta Lubania Arkadiusz Słowiński - Nie zapominajmy, że w odniesieniu do naszych małych ojczyzn samorządy mają jedynie służebny charakter. Inwestycja ta jest wzorowym przykładem działania w imieniu dobra ogółu. Jej celem jest oszczędność i poszanowanie surowca, a bezpośrednie i pośrednie zyski jakie ona wygeneruje będą czerpać wszyscy mieszkańcy naszego regionu.
Napisz komentarz
Komentarze