Oferta Festiwalu Nauki była różnorodna, ale gimnazjaliści zdecydowali się na wykład „Wirus- jak to łatwo powiedzieć, czyli ciekawostki wirusologiczne”, prowadzony przez dr Katarzynę Zwolińską . Pani doktor przedstawiła zróżnicowanie wirusów i ich rolę na świecie, a oprócz krótkiego rysu historycznego badań nad wirusami, przybliżyła również najnowsze odkrycia mimi- i pandorawirusów. Prowadząca omówiła przykładowe wirusy, ciekawe z różnych względów, które były znane w historii ludzkości od wieków oraz nowe, które udało się wyeliminować, a także te najgroźniejsze, które wciąż zbierają śmiertelne żniwo. Dr K. Zwolińska opowiedziała również o eksperymentalnej terapii bakteriofagami, czym wzbudziła duże zainteresowanie zgromadzonych na sali.
Drugi wykład, połączony z pokazem, przedstawił doktor Wydziału Chemii Uniwersytetu Wrocławskiego, p. Hubert Bartosz- Bechowski. Wykład „Ile masła w maśle, czyli o maśle, margarynie i handlowych sztuczkach” był próbą odpowiedzi na kontrowersyjne pytanie, co jest zdrowsze-masło czy margaryna? Prowadzący przybliżył budowę tłuszczów nasyconych i nienasyconych, wyjaśnił przydatność kwasów omega-3 i omega -6 w tłuszczach, ale także ostrzegł przed sztuczkami handlowymi, jakie czyhają na konsumentów.
Czas na festiwalu z pewnością nie był czasem straconym. To inna, jakże ciekawa forma nauki, dzięki której takie pojęcia jak bakteriofagi, pandorawirusy, tłuszcze nasycone i nienasycone, nie są już obce gimnazjalistom.
Napisz komentarz
Komentarze