Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarki
poniedziałek, 28 lipca 2025 17:43
Reklama
Reklama
Reklama
ReklamaCentrum Drewna Gryfów - Profesjonalny skład drewna
Reklama

Organizacja lokalnych festynów a podatki

Jako że okres wakacyjny to czas organizowania dużej ilości festynów, Izba Skarbowa we Wrocławiu we współpracy z Izbą Celną we Wrocławiu przygotowały materiał informacyjny dla organizatorów lokalnych festynów, który posłużyć ma prawidłowemu wypełnianiu obowiązków podatkowych związanych z tego rodzaju działalnością.
Organizacja lokalnych festynów a podatki


Organizacja lokalna podczas organizowanego przez siebie festynu może uzyskiwać środki finansowe z różnych źródeł, min. ze sprzedaży lokalnych wyrobów (np. domowego ciasta), alkoholu (w tym alkoholu własnej produkcji), jak również z loterii fantowej (ze sprzedanych losów), licytacji i ze zbiórek publicznych. W trakcie festynów mogą być również organizowane zawody sportowe z wygranymi, które w pewnych sytuacjach mogą oznaczać dla organizatora obowiązki podatkowe. Każda taka działalność wiąże się z określonymi obowiązkami podatkowymi. Będą one polegały przede wszystkim na ewidencjonowaniu dochodów oraz ich wykazaniu i rozliczeniu w urzędzie skarbowym, natomiast z reguły, z uwagi na istniejące zwolnienia podatkowe, organizacja społeczna nie będzie miała obowiązku zapłaty podatku na rachunek urzędu skarbowego.

Wypełnienie przez lokalną organizację społeczną obowiązków podatkowych wymaga uprzedniej rejestracji w urzędzie skarbowym i uzyskania numeru podatkowego NIP. Rejestracja ta jest uproszczona dla organizacji podlegających rejestracji w KRS, wówczas dane rejestracyjne z KRS przesyłane są automatycznie do urzędu skarbowego, natomiast w terminie 21 dni organizacja dostarcza do urzędu skarbowego dane uzupełniające na druku NIP-8. Jeśli organizacja rejestrowana jest w innych niż KRS rejestrach/ewidencjach (np. wojewódzkie związki rolników, kółek i organizacji rolniczych), wówczas sama musi dokonać zgłoszenia bezpośrednio do urzędu skarbowego na druku NIP-2, z podaniem wszystkich wymaganych danych rejestracyjnych (nazwa, adresy, Regon, nr rachunków bankowych itp.).

Uwaga
Rozliczenia w urzędzie skarbowym przychodów uzyskiwanych w trakcie festynów może dokonać podatnik, którym nie może być niesformalizowana grupa lokalnych działaczy. W takiej sytuacji wymagane jest wcześniejsze sformalizowanie działania takiej grupy w oparciu o m.in. przepisy prawa stowarzyszeń, prawa fundacji lub prawa o społecznych organizacjach rolników.

SPRZEDAŻ LOKALNYCH WYROBÓW I USŁUG

Zgodnie z prawem podatkowym podatnikiem są nawet organizacje „non profit” działające na rzecz lokalnej społeczności, przeznaczające uzyskane w trakcie takiej imprezy jak festyn dochody na cele społeczne. Pamiętać jednak należy, że przepisy podatkowe zawierają dla nich wiele zwolnień podatkowych. Aby jednak z nich skorzystać muszą być spełnione warunki określone w ustawach podatkowych.

W trakcie festynu sprzedaży dokonywać mogą organizacje (w tym lokalnie działające organizacje społeczne, jak koło gospodyń wiejskich, stowarzyszenia, fundacje, Ochotnicza Straż Pożarna) oraz osoby fizyczne (np. niezrzeszona gospodyni sprzedająca serwetki, rolnik sprzedający chleb z własnej mąki, konfitury z owoców z własnego sadu, lub też przedsiębiorca). Każdy z tych wystawców dokonujący sprzedaży w trakcie festynu we własnym imieniu i na własny rachunek podlega odrębnemu opodatkowaniu (z wyjątkiem rolnika, który nie podlega opodatkowaniu o ile sprzedaje nieprzetworzone produkty rolne, np. owoce z własnego sadu).

Uwaga

Sołectwo jako jednostka pomocnicza gminy działa w ramach jej budżetu. Z tego powodu nie może być traktowane jako odrębny podatnik. Przychody uzyskane w trakcie organizowanego przez radę sołecką festynu stanowią zatem dochód gminy, która z kolei jest zwolniona z podatku dochodowego w zakresie dochodów określonych w ustawie o dochodach jednostek samorządu terytorialnego. Jednocześnie, organizacja przez gminę (faktycznie przez radę sołecką) festynów, dożynek wpisuje się w definicję działalności gospodarczej w rozumieniu ustawy o VAT i podlega opodatkowaniu tym podatkiem na zasadach ogólnych, z możliwością skorzystania ze zwolnienia w tym podatku ze względu na wielkość sprzedaży gminy.

Na czym polegają uprawnienia podatkowe organizacji lokalnych?

Co do zasady, sprzedaż towarów (w tym lokalnych wyrobów) przez organizację społeczną podczas lokalnej imprezy podlega jednoczesnemu opodatkowaniu na zasadach ogólnych zarówno podatkiem dochodowym od osób prawnych (CIT) jak i podatkiem od towarów i usług (VAT). Jest ona, pod warunkiem spełnienia określonych w ustawach warunków, uprawniona do korzystania ze zwolnień podatkowych, jednak żadne z zwolnień nie przysługuje w przypadku sprzedaży napojów alkoholowych (w tym alkoholu własnej produkcji).

Jeśli gospodyni będąca członkiem koła gospodyń wiejskich przekaże upieczone ciasto na rzecz swojego stowarzyszenia w ramach darowizny, to przychód ze sprzedaży do opodatkowania uzyska to stowarzyszenie i będzie on, o ile będą spełnione warunki z ustawy, korzystał ze zwolnienia od podatku. Jeżeli natomiast gospodyni ta podczas festynu będzie okazjonalnie sprzedawała wypieki we własnym imieniu i na własny rachunek, to wówczas ma obowiązek rozliczenia takiego przychodu w zeznaniu rocznym w podatku dochodowym PIT-37 lub PIT-36, jako „przychód z innych źródeł”.

Z czym się wiąże sprzedaż napojów alkoholowych?
Sprzedaż napojów alkoholowych (np.: piwa, nalewek) na festynach nie korzysta ze zwolnień podatkowych i podlega opodatkowaniu:
- podatkiem dochodowym od osób prawnych (CIT) oraz
- podatkiem od towarów i usług (VAT).

Dodatkowym obowiązkiem dla sprzedającego alkohol na rzecz uczestników festynu jest obowiązek stosowania kasy fiskalnej (i to od momentu rozpoczęcia sprzedaży), od którego nie ma żadnych wyjątków (bez znaczenia pozostaje więc miejsce sprzedaży, kto sprzedaje i na jaki cel przeznaczone zostaną uzyskane dochody).

Dodatkowo, należy zwrócić uwagę na sprzedaż napojów alkoholowych własnej produkcji (alkohol etylowy, piwo, wino, napoje fermentowane i wyroby pośrednie). Ich produkcja co do zasady odbywa się w składzie podatkowym i podlega opodatkowaniu podatkiem akcyzowym. Rozliczenie tego podatku prowadzi naczelnik urzędu celnego.

Poza składem podatkowym, czyli miejscem określonym w zezwoleniu wydanym przez naczelnika urzędu celnego, może odbywać się min.:
- roczna produkcja do 1.000 hektolitrów win gronowych uzyskanych z winogron pochodzących z upraw własnych (odrębna ustawa wyjaśnia co jest uprawą własną),
- roczna produkcja do 10 hektolitrów alkoholu etylowego, dokonywanej przez gorzelnie prawnie i ekonomicznie niezależne od wszelkich innych gorzelni oraz niedziałające na podstawie licencji uzyskanej od innego podmiotu.

Obowiązki podatkowe w akcyzie w związku sprzedażą alkoholu własnej produkcji to:
- rejestracja w urzędzie celnym,
- miesięczne rozliczanie akcyzy,
- oznakowanie alkoholu znakami akcyzy.

Warto również pamiętać, że zwalnia się z akcyzy piwo, wino i napoje fermentowane, wytworzone domowym sposobem przez osoby fizyczne na własny użytek i nieprzeznaczone do sprzedaży, a ich produkcja może odbywać się poza składem podatkowym.

Więcej ciekawych informacji znajdziecie Państwo w ulotce „ORGANIZACJA FESTYNÓW PRZEZ LOKALNE ORGANIZACJE SPOŁECZNE A PODATKI” (PDF)


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

ReklamaZakład Pogrzebowy Hades S.C. 24/h 600451593, 781791731
Reklama
Izerbejdżan
zbiórka
Poradnia
powstanie
trio jaz
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: hansTreść komentarza: W Olszynie nie ma rzeki tylko ogólnodostępny ściek.Data dodania komentarza: 28.07.2025, 15:37Źródło komentarza: Ścieki w Siekierce. Dzięki interwencji mieszkańców i miejskich służb szybko usunięto wyciekAutor komentarza: Temida.Treść komentarza: Przede wszystkim pozdrawiam komentatorów z zasłużonego urlopu. Tu, pogoda nie czyni urlopowiczom niespodzianek. Temat oszustów, jeszcze przez wiele, wiele lat nie będzie schodził z pierwszych stron mediów , gdyż to oszukiwanie stało się jedną z największych przywar polskiego społeczeństwa. Wielu stawia sobie pytanie- "czemu"? I ja to często czynię, a widzę, że już niektórzy powtarzają to za mną. Otóż dlatego, że przykład od wielu lat płynie z góry. Mimo, że historia byłego pana premiera odeszła przed półtora roku w niebyt, do dziś, jako zwykły poseł dalej czyni to, co potrafi najlepiej, czyli kłamie, oszukuje, mając za cel wywołanie zamieszania w także przecież i moim państwie. W celu wywołania niepokojów, skłócenia społeczeństwa za wszelką cenę. A teraz fakty, bo zawsze to na nie się powołuję. Dlatego, tak już niewielu, po przeczytaniu mojego felietonu, stawia jedyny na swój sposób znak bytności-kciuka w dół. Prawda , jak już wcześniej pisałam, stała się dla tutejszych zwolenników poprzedniej władzy, mową nienawiści. "Niemieckie wojsko czuje się w Polsce jak u siebie. Pytanie do rządu - kiedy z tym skończycie" - napisał ów poseł PiS, onegdaj premier, na X. Szybko okazało się jednak, że widoczny na jego filmiku pojazd to samochód terenowy NATO. Od wielu lat wjeżdża i wyjeżdża z terenu Polski każdego dnia w tym samym miejscu. O tej samej porze. Pudło, panie były już na szczęście dla obywateli-premierze. I tu wrócę do starszej historii, powiązanej z tym ostatnim epizodem konfabulacji (kłamstwa). Otóż Mateusz Morawiecki, w siedzibie Muzeum Katyńskiego udzielił onegdaj wywiadu dwóm blogerom – Stefanowi Tompsonowi i Patrickowi Neyowi. Tematami rozmowy były m.in. najnowsza historia Polski, polityka historyczna oraz działalność obecnego szefa rządu w szeregach opozycji antykomunistycznej, zwłaszcza w założonej przez jego ojca Kornela Morawieckiego „Solidarności Walczącej”. Mateusz Morawiecki stwierdził, że brał udział w odbywających się we Wrocławiu manifestacjach. „Wiele razy rzucałem koktajlami Mołotowa. Razem z kolegami za komuny naszym celem były nyski milicyjne i armatki z zimną wodą, które pacyfikowały strajki. To był nasz główny cel” – powiedział w wywiadzie. Brak w życiorysie Mateusza epizodu odbycia służby wojskowej , oraz znajomości przez każdego chłopaka marki samochodu i jego przeznaczenia świadczy do dziś o prowadzeniu z wyborcami konfabulacyjnej metody informowania , czyli permanentnych kłamstw. Nawet według ówczesnych wrocławskich opozycjonistów, oraz z zachowanych dokumentów MO, wynika, że pojazdów marki NYSA na placu gdzie się odbywały się owe manifestacje nie było. Były tam użyte pojazdy terenowe GAZ-67. Dla niekumatych: Pinokio, to postać fikcyjna stworzona przez Carla Collodiego, autora powieści Pinokio , która ukazywała się w odcinkach w latach 1881–1883. Pinokio jest też bohaterem licznych teatralnych i filmowych ekranizacji oraz ich sequeli. Najnowszy spektakl, gdzie postać Pinokia dalej gdzieś stara się namieszać w polskim bezpieczeństwie, trwa od 11 grudnia 2017 kiedy to bohater tej opowieści wszedł w skład rządu. Polskiego rządu. Tylko on jeden wyróżniał się w każdej swojej wypowiedzi gabarytami nosa. Smutne. Przypominam, że w swoich felietonach poruszam trudne tematy, ale opisuję za to tylko te zdarzenia i fakty, które można znaleźć w oficjalnej przestrzeni medialnej- które układają się w pewien trend, który nazywam po swojemu i w takiej właśnie formie dzielę się jego opisem z Wami. Copyright @ TemidaData dodania komentarza: 28.07.2025, 14:58Źródło komentarza: Trzy osoby oszukane "na BLIKa". Policja ostrzega mieszkańcówAutor komentarza: jaTreść komentarza: Bydlaki! Ale kto trzyma 90 tysięcy w domu???!!! Seniorka, która zwykle "nie ma na leki i owocki"Data dodania komentarza: 28.07.2025, 14:21Źródło komentarza: Seniorka straciła 90 tysięcy złotych. Trzech podejrzanych w areszcieAutor komentarza: Von_JohnTreść komentarza: Bo na tym odcinku zaraz za skrzyżowaniem z Lwówecką kretyństwo urządza ścigi. Naganne tym bardziej że widzą z daleka iż droga schodzi w jeden pas ruchu.Data dodania komentarza: 28.07.2025, 13:57Źródło komentarza: Kolizja na zwężeniu ul. Warszawskiej
ReklamaPowiat Lubań
Reklama