Dla większości uczestników konkursu, modelarstwo to hobby, któremu poświęcają się od wielu lat. Konkursy jak ten w Lubaniu stają się okazją do zaprezentowania modeli budowanych nieraz kilka miesięcy.
- W 2000 roku wróciłem do pasji z młodzieńczych lat - opowiadał wyróżniony modelarz, Krzysztof Cielecki. - Przez 10 lat sklejałem modele z pisma „Mały Modelarz”, zaś w 2010 roku zacząłem zajmować się sklejaniem pancerników i lotniskowców w skali 1:200, gdzie każdy model ma co najmniej metr. Prezentowany w konkursie lotniskowiec Novorosijsk ma 1 metr 37,5 centymetra i jest to drugi największy model, jaki wyszedł w wydawnictwie polskim. Aby powstał jeden model, potrzebuję średnio trzech miesięcy, choć obecnie już od kwietnia pracuję nad nowym projektem, i myślę, że skończę go do końca roku. Potrzeba cierpliwości i wytrwałości, bo im więcej elementów, tym to wszystko dłużej trwa. Swoje prace, niczym domorośli poeci piszący do szuflady, trzymam raczej w domu. Znajomi mnie namówili, abym się pochwalił małą częścią swojego dorobku. Jest to hobby pochłaniające wolny czas, ale dające przy tym wiele satysfakcji - przekonywał pasjonat.
Siódma edycja festiwalu modelarskiego odbyła się pod hasłem „Bitwa o Lubań 1945”, toteż wśród wystawionych prac można było znaleźć wiele modeli przedstawiających pojazdy i żołnierzy biorących udział w lubańskiej bitwie. Nie zabrakło modeli budowanych od podstaw – dioram i scratchy. Oprócz tego pojawiły się okręty, samoloty czy pojazdy typowo wojskowe.
W trakcie dwudniowej rywalizacji obok pokazu modeli i warsztatów modelarskich dla dzieci można było zapoznać się z drukiem 3D.
Konkurs zorganizowany został przez Łużyckie Stowarzyszenie Miłośników Modelarstwa w Lubaniu „Pasjonat”, Urząd Miasta Lubań, Starostwo Powiatowe w Lubaniu, Miejski Dom Kultury oraz Łużyckie Centrum Rozwoju. Nie sposób wymienić wszystkich nagrodzonych, jednak warto zaznaczyć, że Puchar Starosty Lubania trafił do Janusza Poprawskiego za Asy lotnictwa polskiego.
Zdobywcą trzech pucharów - Puchar Burmistrza Miasta Lubań (za Bentleya 4.5 1930), GRAND PRIX festiwalu od Prezesa ZAKMET (za AVRO Triplane) oraz Puchar za model w barwach polskich (za EC135), został Grzegorz Mądry.
Puchar Wójta Gminy Lubań wywalczył Artur Domański modelem Mustang IV.
Pozostałych zwycięzców i osoby wyróżnione można znaleźć w Komunikacie z VII Międzynarodowego Łużyckiego Konkursu Plastikowych i Kartonowych Modeli Redukcyjnych o Puchar Starosty Lubańskiego i Burmistrza Miasta Lubań 2016.
Napisz komentarz
Komentarze