Do używania marihuany przynajmniej raz w życiu przyznało się 97,9 proc. respondentów. 85 proc., przynajmniej raz w ostatnich 12 miesiącach.
Te wyniki są najlepszym dowodem na to, że marihuana jest najczęściej stosowaną substancją psychoaktywną po alkoholu, kofeinie i nikotynie.
Na kolejnych miejscach znalazły się MDMA oraz mefedron.
Poczucie samotności w społeczeństwie
Aż 60 proc. badanych zadeklarowało, że przynajmniej raz w życiu zaniedbało swoje codzienne obowiązki z powodu używania substancji psychoaktywnych. 16,8 proc. miało problemy z prawem.
Tylko 40 proc. uczestników badania ujawniłoby lekarzowi zażywanie substancji niezależnie od okoliczności.
Niepokojąco rośnie natomiast liczba osób, które same zażywają narkotyki.
Zadeklarowało to 25 proc. naszych tegorocznych respondentów - precyzuje dr Gniewko Więckiewicz z Katedry Psychiatrii Śląskiego Uniwersytetu Medycznego.
Dla porównania w 2021 i 2023 odsetki te wynosiły odpowiednio 18,2 proc. i 20,2 proc.
Może to być objaw naszego poczucia samotności w społeczeństwie i wymaga dalszych badań - podkreśla dr Gniewko Więckiewicz.
Autorzy raportu zwracają uwagę na bardzo niski poziom kontroli jakości używanych substancji - aż 83,6 proc. nigdy nie testowało ich składu, a 51,4 proc. polegało na „wizualnym oszacowaniu dawki”.
Najpopularniejszym napojem alkoholowym jest piwo
Do spożywania alkoholu przyznaje się 72,9 proc. badanych. Najpopularniejszym napojem alkoholowym wciąż jest piwo. Więcej osób deklaruje też abstynencję i rzadsze picie.
Nikotynę używa 67,3 proc. badanych, najczęściej w postaci e-papierosów (26,2 proc.) lub klasycznych papierosów (23,8 proc.).
Napisz komentarz
Komentarze