Jeden przetarg na cały obszar
Program zakłada podział Dolnego Śląska na 9 obszarów obejmujących po dwa lub trzy powiaty. Zamiast wielu pojedynczych przetargów, dla każdego obszaru ogłaszane będzie jedno postępowanie.
Zmieniamy strategię inwestycyjną jeśli chodzi o remonty i budowę dróg. Będziemy zlecać inwestycje obszarowo w ramach jednego postępowania, zamiast kilku czy kilkunastu postępowań na wiele odcinków dróg. W ramach zmiany strategii w podejściu do inwestycji planujemy oszczędności i możliwość zrealizowania większej liczby kilometrów. – mówi dla eLuban.pl Andrzej Padniewski, rzecznik Dolnośląskiej Służby Dróg i Kolei.
W pierwszej kolejności przetargi rozpisano dla trzech obszarów, w tym obejmującego powiaty lubański, zgorzelecki i bolesławiecki. Dwa pozostałe obszary to powiaty polkowicki, głogowski, lubiński oraz milicki, trzebnicki. oleśnicki,

Kompleksowe remonty zamiast łatania dziur
Jak zapowiedzieli przedstawiciele zarządu województwa, w nowym modelu nie będzie już remontowania „od dziury do dziury”. Zamiast tego realizowane będą większe odcinki z wykorzystaniem nowoczesnych technologii.
Wprowadzamy dwie metody, tradycyjne frezowanie z nakładkami asfaltowymi oraz tam gdzie droga jest mocno eksploatowana tzw. metodę MCE, czyli wzmocnienie podbudowy z użyciem destruktu asfaltowego. Pozwoli to uzyskać trwałość nawet na 20 lat – wyjaśnia Mateusz Masłowski, dyrektor Dolnośląskiej Służby Dróg i Kolei.
Oszczędności wynikające z uproszczonych procedur przetargowych mają przełożyć się na większy zakres prac, nawet o 43% więcej kilometrów wyremontowanych dróg niż pierwotnie zakładano.

Nowy standard dróg dla Dolnego Śląska
Prace mają objąć główne trasy transportowe, a każdy z dziewięciu obszarów otrzyma około 25 mln złotych. Celem jest nie tylko poprawa komfortu jazdy, ale też podniesienie bezpieczeństwa, także pieszych i rowerzystów.
W powiecie zgorzeleckim planujemy modernizację kilkunastu kilometrów dróg. To realna walka z wykluczeniem komunikacyjnym. - zapowiedział radny wojewódzki Kamil Barczyk.
Program ma potrwać 2,5 roku i nie zastępuje dotychczasowych inwestycji. To osobna inicjatywa, która, jak zapowiadają władze województwa, pozwoli znacząco podnieść standard dolnośląskich dróg.
Nie wiadomo jeszcze, które drogi trafią do modernizacji
Choć program został oficjalnie uruchomiony, Dolnośląska Służba Dróg i Kolei nie podaje jeszcze, które dokładnie odcinki dróg wojewódzkich zostaną objęte remontami.
Szczegóły odcinków oraz metody budowlane zostaną zakomunikowane osobnym komunikatem prasowym po zakończeniu analiz – zapowiada Andrzej Padniewski, rzecznik DSDiK.
Napisz komentarz
Komentarze