W ciągu ostatnich kilku dni strażacy z powiatu lubańskiego wyjeżdżali wiele razy gasić płonące nieużytki. Pożary wybuchały m.in. dwa razy w Pobiednej przy ul. Hetmańskiej, dwa razy w Grabiszycach, Jałowcu, Henrykowie Lubańskim, Nawojowie Śląskim i Olszynie. W dwóch przypadkach, w Grabiszycach i Henrykowie Lubańskim, płonące trawy kryły nielegalne wysypiska śmieci, co doprowadziło do emisji trujących substancji do atmosfery.
Ogień był pod kontrolą, ale do czasu
Wielu podpala suche trawy, bo wierzy, że będą mieć nad nimi kontrolę. Problem pojawia się, gdy nagły podmuch wiatru rozprzestrzenia płomienie na sąsiednie tereny, a ogień zbliża się do zabudowań - tak było wczoraj w Grabiszycach. Niestety takie sytuacje mogą prowadzić do ogromnych strat materialnych, a nawet tragedii.
Strażacy i policja przypominają – wypalanie traw nie tylko szkodzi środowisku, ale jest też surowo karane.
Surowe konsekwencje prawne
Za wypalanie traw grozi kara grzywny do 30 000 zł, a w przypadku poważnych skutków nawet 10 lat więzienia. To nie tylko naruszenie prawa, ale również ogromne zagrożenie dla ludzi i zwierząt.
Dlaczego wypalanie traw jest niebezpieczne?
🔥 Dym zawiera toksyny, które szkodzą zdrowiu ludzi i zwierząt.
🔥 Ogień zabija małe zwierzęta, owady zapylające i niszczy glebę.
🔥 Zadymienie może prowadzić do wypadków drogowych.
🔥 Pożar łatwo wymyka się spod kontroli, zagrażając budynkom i lasom.
Reaguj, zanim będzie za późno
Każdy, kto widzi wypalanie traw, powinien natychmiast zgłosić to na numer 112. Wspólnie możemy powstrzymać tę szkodliwą i niebezpieczną praktykę. Nie warto ryzykować ani mandatu, ani czyjegoś życia.
Napisz komentarz
Komentarze