Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarki
Reklama
Reklama
Reklama
ReklamaNeoPunkt Lubań sprawdź na Allegro

Stare ubrania trzeba wywozić na PSZOK, bliżej mamy do paczkomatu

Od 1 stycznia selektywna zbiórka tekstyliów jest obowiązkowa i zużyte ubrania, buty czy firany trzeba wywieźć do punktu selektywnej zbiórki, w Lubaniu na ul. Bazaltową. Ubrania, które są w dobrym stanie można przekazać do paczkomatu, skąd trafią do organizacji wspierających potrzebujących.
Stare ubrania trzeba wywozić na PSZOK, bliżej mamy do paczkomatu

Autor: Canva

Zużyte ubrania, buty, firany czy narzuty nie mogą być już wyrzucane do pojemników na odpady zmieszane. Obowiązek przyjmowania takich rzeczy mają teraz punkty selektywnej zbiórki odpadów komunalnych. W praktyce jednak w wielu gminach, podobnie jak w Lubaniu, funkcjonuje tylko jeden taki punkt i nie zawsze jest czynny, co utrudnia realizację nowych przepisów. Tymczasem brak segregacji tekstyliów może skutkować podwójną opłatą za odbiór śmieci.

Problematyczna segregacja

Nowe przepisy wynikają z unijnych wymogów dotyczących gospodarki odpadami. Wprowadzenie obowiązkowej segregacji tekstyliów budzi jednak sporo kontrowersji, bo dla mieszkańców oznacza to spore utrudnienia i konieczność szukania alternatywnych sposobów na pozbycie się niepotrzebnych ubrań. Jednym ze sposobów i to przy najmniejszym wysiłku i praktycznie pod nosem są EKOzwroty. Ubrania, które są w dobrym stanie, można przekazać do paczkomatu, skąd trafią do organizacji wspierających potrzebujących. 
Nadanie przesyłki odbywa się poprzez aplikację mobilną lub stronę internetową i jest dostępne w paczkomatach w całej Polsce.

Jak działa system EKOzwrotów?

Program EKOzwroty funkcjonuje od kilku lat i początkowo obejmował sprzęt elektryczny i elektroniczny. Później został rozszerzony o odzież, obuwie, artykuły dziecięce, książki i zabawki. Przekazane przedmioty trafiają do firm, które oceniają możliwość ich ponownego użycia. 

Dzięki współpracy z Fundacją Odzyskaj Środowisko dary są przekazywane do świetlic, schronisk oraz innych placówek pomocowych. Usługa jest bezpłatna i dostępna w całym kraju. Dlatego uchodzi za wygodną alternatywę dla często nie tak łatwo dostępnych PSZOK-ów.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Eco 01.03.2025 13:55
Już widzę jak ludzie chodzą do PSZOK-u by pozbyć się niepotrzebnych ciuchów czy butów. Jakby nie można było postawić kilka kontenerów rozstawionych po mieście, a ZGiUK opróżniałby je tak jak zbiera śmieci.

Rysiek 28.02.2025 16:01
Kto te przepisy wymyśla ? już widzę jak 80-latka z Radostowia ciągnie wózeczek ze starą garderobą do Lubania , albo tego gościa z ul. Torowej w Lubaniu jak pogina z muszlą klozetową pieszo do PSZOKu. Ludzie płacą grube pieniądze za odbiór śmieci a władza z nas wszystkich zrobiła w balona. Teraz w miastach ludziska będą wyżucać wszystko do Kwisy a na wsiach do lasów i Kwisy. Takie to będzie EKO.

Rea 28.02.2025 17:42
Wystarczyłoby dorzucić dodatkowy worek na te szmaty i byty i byłaby selekcja. A tak po lasach będą sie poniewierać ciuchy i stare buty, w rzece, rowach i krzakach.

Konkret 01.03.2025 10:32
Tak samo owa staruszka lub staruszek nie wyśle paczkomatem używanych ubrań. Trzeba to spakować w odpowiedni karton, przywieźć ciężką paczkę do miasta i umieć wysłać paczkę paczkomatem. Po drodze jeszcze ponaklejać wydrukowane kody, posłużyć się komórką. Seniorzy 70+ będą mieć z tym duze problemy. W piecu łatwiej i szybciej to zutylizować.

skandal 28.02.2025 15:15
ekoświry czynią nasze życie po prostu irytującym !!!! pytam się gdzie są dodatkowe pojemniki ?!!!! Pamiętajcie o tym przy kolejnych wyborach !!!

Jwp 28.02.2025 14:12
Eko sreko

Strefa 28.02.2025 14:03
Zobaczymy jak długo... Jak ludzie zaczną wrzucać tam szmaty i inne nie potrzebne kawałki rzeczy, to szybko się to skończy...

Reklama
Reklama
Zajęcia korekcyjne
Rolki
owd
Wystawa Magdalenki
Szkrab
noc muzeów
LAWA
Koncert plenerowy
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
ReklamaPowiat Lubań
Reklama