Relacja rodzic-nauczyciel
Wydawać by się mogło, że to co się dzieje w domu to jedno, a w szkole to drugie, wszędzie jest tak samo, więc nie ma co się zagłębiać w szczegóły. Nic bardziej mylnego. Każde dziecko jest inne i każda sytuacja wymaga indywidualnego podejścia. Dlatego tak ważne jest, aby rodzice współpracowali z nauczycielami i odwrotnie. Mają jeden cel jakim jest kształcenie i wychowywanie dziecka, dlatego kluczowe jest wypracowanie wspólnej strategii i jej wspieranie. Rodzice mogą dostarczyć nauczycielom ‘kluczyk’ do ich dzieci, ponieważ to oni znają je najlepiej. Z kolei nauczyciel może służyć wsparciem dotyczącym wychowania, zdobytego w teorii i praktyce. Mogą także obiektywnie ocenić pracę dziecka na tle rówieśników. Najgorszą możliwą opcją jest sytuacja, gdy te dwie grupy podważają wzajemnie swoje autorytety. W takim wypadku nauka w ogóle nie przyniesie dobrych rezultatów. Dziecko zagubi się w tym kogo właściwie ma słuchać, kto ma rację i czy nauka ze szkolnych książek ma w ogóle sens. Chyba nie o to chodzi.
Dobre stosunki to kwestia kompromisu
Relacje na linii rodzic-nauczyciel nie różnią się niczym innym jak stosunki między innymi ludźmi. Wszystko jest kwestią dobrej komunikacji i kompromisów. Nauczyciele i rodzice są dwoma stronami, a pośrodku nich jest dziecko, dla którego chcą jak najlepiej. Dlatego zamiast udowadniać sobie która ze stron jest lepsza powinni nawzajem sobie zaufać i wspólnie budować przyszłość ucznia. Umiejętności interpersonalne są kluczowe jeśli chodzi o autorytet nauczyciela w oczach rodziców i uczniów. Z kolei nauczyciele potwierdzają, że najbardziej cenią rodziców, którzy interesują się życiem dziecka, pomagają mu w rozwiązywaniu zadań w książkach szkolnych, a także biorą sobie do serca ich rady. Ludzie w obecnych czasach nie potrafią ze sobą rozmawiać, jednak jeżeli chodzi o dobro naszych dzieci warto spróbować.
Rada rodziców ma ogromny wpływ na funkcjonowanie szkoły
Na początku każdego roku wybierana jest rada rodziców, z przewodniczącym na czele. Szkoła jest placówką państwową, z określonymi celami i budżetem, dlatego bardzo ważne jest jej wsparcie przez rodziców. Kwestie finansowe to jedno, ponieważ czasem zakup niezbędnego w szkole urządzenia, książek szkolnych czy zorganizowanie jakiegoś wydarzenia wiąże się z kosztami, na które szkoła nie może sobie pozwolić. Jednak nie tylko to się liczy. W ciągu roku organizowanych jest szereg przedsięwzięć, do których niezbędna pomoc rodziców. Strojenie sali na studniówkę, organizacja Dnia Nauczyciela czy nawet rozpoczęcie i zakończenie roku. Szkołę tworzą nauczyciele, uczniowie i rodzice, bez którejkolwiek grupy cała reszta nie ma sensu.