Płatność za mandat w Internecie
Dostałeś mandat. Przekroczenie prędkości, fotoradar, radiowóz albo inne wykroczenie. Funkcjonariusz nie skorzystał z prawa do pouczenia cię, tylko od razu wypisał mandat. Od momentu jego wypisania masz siedem dni, by opłacić karę. Możesz to zrobić albo na poczcie, albo w oddziale twojego banku lub przez internet, a także kartą kredytową, jeśli radiowóz wyposażony jest w terminal. Jeśli uważasz, że mandat został ci wystawiony nieprzepisowo, możesz (póki co!) odmówić jego przyjęcia, a wtedy sprawa trafia do sądu. Jeśli przegrasz sprawę, będziesz musiał zapłacić również koszty postępowania sądowego. Tak czy inaczej: jeśli przyjdzie ci zapłacić mandat, zrób to tak, jak jest ci wygodnie, ale pamiętaj, że najszybszy i najbardziej komfortowy sposób, bo bez wychodzenia z domu, to płatność internetowa – dodaje Tomasz Wykowski z portalu motoryzacyjnego motoklub.pl
Jeśli chcesz zapłacić mandat za pomocą przelewu internetowego, postępuj według poniższej instrukcji:
- zaloguj się na konto bankowe w swoim banku
- odnajdź wybór przelewu do Urzędu Skarbowego, ale pamiętaj, że nazwa takiego przelewu może się różnić w zależności od banku; czasem jest to po prostu przelew podatkowy
- odnajdź urząd skarbowy, do którego jesteś przypisany
- wybierz formularz mandatowy
- w odpowiednim miejscu wpisz swój numer PESEL i kwotę mandatu
- potwierdź swoją tożsamość i dane, by dokonać przelewu
Pamiętaj, że jeśli radiowóz funkcjonariusza, który wypisał ci mandat, zaopatrzony jest w terminal, płatności możesz dokonać natychmiast za pomocą karty płatniczej.
ZOBACZ TEŻ: https://motoklub.pl/mandat-z-fotoradaru
Konsekwencje niepłacenia za mandaty
Mandat staje się prawomocny wtedy, gdy go przyjmiesz. To oznacza, że nie ma już możliwości negocjowania czegokolwiek: ani zasadności jego wystawienia, ani jego wysokości. Musisz opłacić mandat. Masz na to siedem dni. Trzeba to zrobić stosunkowo szybko, bo jeśli będziesz zwlekał z opłatą, twoja sprawa może zostać przejęta przez urząd skarbowy. Wtedy musisz się już liczyć z postępowaniem egzekucyjnym. Na szczęście urzędy (w tym przypadku) nie są aż tak szybkie w działaniu, ale możesz być pewien, że któregoś dnia przyjdzie wezwanie do zapłaty. Urząd może pobrać odpowiednią kwotę na przykład z nadpłaty twojego podatku, z twojej wypłaty czy emerytury, a czasem nawet zająć całe konto bankowe.
Ile zapłacisz? Tego możesz się dowiedzieć z taryfikatora na portalu internetowym Policji. Na stronie pozyskasz informacje o kwocie do zapłaty, a także o liczbie punktów karnych, która przysługuje za dane wykroczenie bądź przestępstwo drogowe.
O tym, ile będzie cię kosztować określone wykroczenie drogowe, możesz dowiedzieć się z taryfikatora na stronie policji. Znajdziesz w nim nie tylko informacje o kwocie, o jaką może zostać uszczuplony twój portfel, ale także ile punktów karnych otrzymasz.
Podsumowanie
Przepisowa jazda samochodem to jedyny sposób, który może cię uchronić przed zbędnymi opłatami w postaci wysokich mandatów za przekroczenie prędkości. Tak czy inaczej: jeśli już przyjdzie ci zapłacić za swoje wykroczenie, zrób to szybko i nie zwlekaj. Postępowanie egzekucyjne nie jest przyjemne i w pewnej chwili możesz dostrzec, że oto ilość pieniędzy na twoim koncie bankowym została magicznie uszczuplona lub dostęp do niego został całkowicie zablokowany ze względu na działania komornika. Płać mandaty na czas i korzystaj z szybkich metod opłacania wykroczeń. Jeśli radiowóz posiada terminal, skorzystaj z płatności kartą kredytową. Opłacisz mandat od razu i nie będziesz musiał się martwić, że zapomnisz o nim, a później spotkasz się z wezwaniami do zapłaty albo postępowaniem egzekucyjnym. Prowadź auto zgodnie z przepisami, uważaj na drodze, przestrzegaj przepisów, a płacenie mandatów nie będzie Twoim problemem.
SPRAWDŹ TEŻ: https://motoklub.pl/co-grozi-za-jazde-bez-prawa-jazdy