W oparciu o WordPress powstają niewielkie strony internetowe, jak i duże i rozbudowane portale. Z czego wynika jego popularność? Jakich błędów nie popełniać korzystając z tego CMS-u?
WordPress skąd ta popularność?
Każdy, kto posiada i prowadzi własną stronę internetową, niezależnie czy będzie to blog, strona www dla Twojej firmy, czy tani sklep internetowy z pewnością spotka się z takim zagadnieniem, jak system zarządzania treścią. Co więcej, nawet jeśli samą budowę strony zlecimy agencji interaktywnej to i tak później, najprawdopodobniej będziemy sami ją obsługiwać i to właśnie CMS będzie tym narzędziem, które umożliwi i ułatwi tę obsługę.
WordPress od wielu lat cieszy się ogromną popularnością, zajmując czołowe miejsce w rankingu najczęściej wybieranych CMS-ów. Dlaczego jest taki popularny?
➔ po pierwsze jest darmowy, oczywiście znajdą się rozszerzenia, za które trzeba będzie zapłacić, jeśli tylko wyda nam się to konieczne, ale jeśli chodzi o sam czysty CMS, jest on całkowicie darmowy, dzięki czemu nie generuje dodatkowych kosztów
➔ po drugie nie wystarczy tu powiedzieć duża ilość pluginów, znacznie lepiej będzie pasować słowo ogromna ilość, zarówno wspomnianych wtyczek, jak i motywów, w większości darmowych, a jeśli z dopłatą to tylko, kiedy sami uznamy to za niezbędne instalując płatną wersję
➔ po trzecie rozszerzona społeczność, dzięki czemu mamy możliwość uzyskania szybkiej pomocy od innych użytkowników
➔ po czwarte bezpieczeństwo, pewnie Ci, którzy nie są fanami WordPress-u skrytykują mnie za tę opinię, ale uważam, że obawa o bezpieczeństwo nie wynika bezpośrednio z braku odpowiedniego zabezpieczania tego CMS-u, ale z braku odpowiedniej aktualizacji, zarówno całego systemu, jak i wtyczek, a to już leży po stronie właściciela, zarządzającego stroną internetową.
Najczęściej popełniane błędy, których powinniśmy unikać
Zarówno podczas tworzenia strony internetowej na WordPress, jak i już kiedy posiadamy taką stronę możemy popełnić błędy, które utrudnią nam życie, a których po prostu możemy uniknąć. Oto kilka z nich:
Niewłaściwa platforma- ten błąd możemy popełnić już na początku, kiedy strona dopiero powstaje i popełniamy go zazwyczaj, jeśli tworzymy stronę internetową po raz pierwszy. Należy pamiętać, że WordPress to dwie odrębne platformy:
● WordPress.org- całkowicie darmowy, do stworzenia strony będzie potrzebny zakup hostingu, ale pliki na naszej stronie www są w pełni nasze i pod naszą kontrolą.
● WordPress.com- usługa hostingowa, dzięki czemu nie musimy już zawracać sobie głowy kupowaniem hostingu, jednak nie jest to platforma darmowa, musimy ponosić w związku z jej wyborem koszty, oraz nie mamy pełnej kontroli nad naszą witryną.
Duża ilość niepotrzebnych wtyczek- jest z czego wybierać, jeśli chodzi o dostępne pluginy, dlatego też można się nieco „zachłysnąć” ich ilością i po prostu przesadzić, co może nawet spowolnić naszą stronę internetową, dlatego do instalowania rozszerzeń należy podchodzić z głową i dobrze zastanowić się, które będą niezbędne.
Brak kopii zapasowej- to jeden z tych błędów, których konsekwencje mogą być bardzo dotkliwe, pomyślmy tylko ile czasu i pieniędzy może nas kosztować odzyskanie utraconych danych, dlatego też warto na bieżąco tworzyć kopie zapasowe, np. używając do tego odpowiedniej wtyczki.
Nieaktualizowanie CMS-u i wtyczek, oraz słabe hasła- takie działanie może nas narazić na niechciane ataki hakerskie.
Instalowanie podejrzanych dodatków z nieoficjalnych źródeł.
Ignorowanie SEO i optymalizacji.
Podsumowanie
Będąc nowicjuszem łatwo jest popełnić błędy, dlatego też warto poczytać o nich i starać się ich unikać, dzięki temu nie będziemy musieli tracić cennego czasu, czy nawet pieniędzy na ich naprawianie.