Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarki
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Rozmowa o pracę – jak przekonać do siebie pracodawcę?

Znalezienie pracy jest nie lada wyzwaniem. Najpierw musisz sporządzić profesjonalne i ciekawe CV oraz list motywacyjny. Jeżeli wyróżnisz się na tle konkurencji, zostaniesz zaproszony na rozmowę kwalifikacyjną. Doszedłeś już do tego etapu? Gratulujemy. To znacznie dalej niż większość kandydatów.
  • 02.11.2022 12:49
  • Autor: Grupa Tipmedia
Rozmowa o pracę – jak przekonać do siebie pracodawcę?

Na rozmowie kwalifikacyjnej musisz przekonać pracodawcę, że to właśnie ty sprawdzisz się w pracy najlepiej. W tym artykule przedstawiamy, jak przekonać do siebie pracodawcę i zdobyć wymarzoną pracę. 

Dowiedz się wszystkiego o firmie, w której masz szansę pracować 

Rekrutacja nowych pracowników kosztuje firmę sporo czasu, a także pieniędzy. Właśnie dlatego pracodawcy chcą mieć pewność, że podejmują właściwą decyzję, wybierając danego kandydata. To z tego względu tak ważne jest pokazanie, że wiesz dokładnie, czym zajmuje się firma i że twoja decyzja o aplikowaniu na konkretne stanowisko nie była przypadkowa, lecz przemyślana. 

Zanim wybierzesz się na rozmowę kwalifikacyjną, dowiedz się wszystkiego o firmie. W ten sposób pracodawca nie zaskoczy cię trudnym pytaniem. Pokażesz także, że doskonale zdajesz sobie sprawę z tego, jaką pracę oferuje firma. Jeżeli rekruter zauważy, że znasz wartości firmy, z pewnością będzie zadowolony, ponieważ świadczy to o tym, że jesteś świadomym swoich decyzji, profesjonalnym kandydatem. 

Bądź punktualny 

Punktualność to bardzo ważna cecha dla pracodawcy. Jeżeli spóźnisz się na rozmowę o pracę, raczej nie zrobisz dobrego pierwszego wrażenia. Zamiast ryzykować i potem tłumaczyć się ze spóźnienia dużymi korkami czy spóźnionym autobusem, wybierz się na rozmowę odpowiednio wcześnie. Jeśli przyjedziesz przed ustaloną godziną, zawsze możesz poczekać w siedzibie firmy lub w pobliskiej kawiarni.

Przyjeżdżając na rozmowę o pracę wcześniej, dajesz sobie czas na to, by nieco ochłonąć i złapać oddech. Na pewno nie chcesz wbiegać do biura rekrutera zdyszany, zapocony i z płaszczem w zębach. 

Przynieś ze sobą dokumenty aplikacyjne

Obecnie pracodawcy najczęściej przyjmują dokumenty aplikacyjne w formie elektronicznej. Prawdopodobnie na rozmowie kwalifikacyjnej będą oni je mieli otwarte na komputerze. Warto jednak zabrać ze sobą swoje CV i list motywacyjny, na wypadek, gdyby pracodawca chciał na nie ponownie spojrzeć.

Nawet jeśli pracodawca nie poprosi o dokumenty, poczujesz się pewniej i nie będziesz obawiał się zaskoczenia. Co więcej, jeżeli czekasz na rozmowę kwalifikacyjną w recepcji firmy, możesz ponownie rzucić okiem na informacje zawarte w dokumentach aplikacyjnych. W ten sposób nie dasz się zaskoczyć prostym pytaniem, na przykład o twoje wykształcenie.

Pamiętaj, że pierwsze wrażenie jest najważniejsze. Nie zabieraj ze sobą wygniecionych kartek, lecz zapakuj je w elegancką, jednokolorową teczkę. 

Zadbaj o odpowiedni ubiór 

Skoro mowa o pierwszym wrażeniu, należy wspomnieć o ubiorze. Rozmowa kwalifikacyjna to oficjalne spotkanie. Nie możesz pojawić się na niej w dresie. W zależności od tego, gdzie aplikujesz o pracę, możesz wybrać oficjalny strój, na przykład garsonkę czy garnitur, albo styl smart-casual, na przykład proste materiałowe spodnie i koszulę. 

Pamiętaj, żeby nie przesadzać z wzorami i kolorami, nawet jeżeli aplikujesz do kreatywnej branży. Ubranie powinno być wyprasowane, bez plam i świeżo wyprane. Zwróć też uwagę na buty – nie mogą być brudne i ubłocone. Adidasy raczej nie sprawdzą się w oficjalnej stylizacji. Jeżeli nie ma takiego wymogu w dress code firmy, nie musisz ubierać butów na obcasie. Eleganckie półbuty będą trafnym wyborem. 

Zadbaj też o schludne uczesanie. Panie mogą dodać delikatny makijaż, a panowie powinni zwrócić uwagę na to, jak wygląda ich zarost.

--- Artykuł sponsorowany ---


Reklama
Rolki
owd
Wystawa Magdalenki
Szkrab
noc muzeów
LAWA
Koncert plenerowy
3 maj
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
ReklamaPowiat Lubań
Reklama