Jakie odpady budowlano-remontowe wymagają wywozu?
W skład odpadów z budowy i remontu, które muszą zostać prawidłowo zutylizowane, wchodzić może wiele śmieci. Budowa, rozbudowa, rozbiórka czy wyburzanie generuje w największej części oczywiście gruz budowlany. Skład takiego gruzu to między innymi betonowe elementy konstrukcyjne, cegły, czasem kamienie naturalne, jak marmur czy granit. Gruz zmieszany lub zanieczyszczony może zawierać również tynk, siatki montażowe, stalowe pręty zbrojeniowe, warstwy izolacyjne budynku (styropian, wełnę mineralną). W składzie odpadów znajdują się często kafle, panele, płyty gipsowo-kartonowe, ale też armatura łazienkowa, w tym stare umywalki czy muszle klozetowe. Nie brakuje również takich śmieci jak opakowania po chemii budowlanej, folie malarskie, zużyte elementy odzieży roboczej, szmatki, ścierki, zużyte wiadra, metalowe puszki itp. Budowa domu może też wymagać wywiezienia ziemi. Wykopy fundamentowe generują sterty ziemi, z którą należy wszak coś zrobić.
Z kolei remont pociąga za sobą nierzadko wymianę starych, zużytych mebli. Odpady wielkogabarytowe bywają kłopotliwe w wywozie ze względu na swoją wagę, duże rozmiary czy nietypowe kształty. Jeżeli w okolicy nie ma organizowanej zbiórki odpadów wielkogabarytowych, trzeba pozbyć się mebli samodzielnie.
Metody wywozu odpadów
Gruz z samodzielnie prowadzonego remontu można wywieźć z posesji na dwa sposoby — samemu lub z pomocą specjalistycznej firmy. Z kolei wywóz odpadów z budowy w praktyce zawsze wiąże się z korzystaniem z firmy wywozowej.
Samodzielny wywóz gruzu remontowego dotyczy utylizacji śmieci z gospodarstwa domowego, które było remontowane i polega na dostarczeniu odpadów do Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych. Taki punkt funkcjonuje w każdej gminie. Poleca się jednak wcześniej zapytać o warunki dostarczania gruzu z przeprowadzanych prac remontowych, ponieważ wiele PSZOK-ów przyjmuje tylko niezanieczyszczone frakcje odpadów budowlanych, np.czysty gruz ceglany albo betonowy, ceramikę itp. Co więcej, nikt z pracowników punktu nie przyjedzie po odbiór odpadów, dlatego trzeba dostarczyć śmieci na własną rękę.
Alternatywą jest odbiór odpadów przez firmę świadcząca wywóz śmieci remontowo-budowlanych. To rozwiązanie ma swoje dwie zasadnicze zalety. Po pierwsze, nie trzeba organizować żadnego samodzielnego transportu odpadów. Firma utylizacyjna wywiezie śmieci za nas. Po drugie, w ramach usługi wynajmuje również kontener na śmieci, który pozwoli na bezpiecznie, ale też wygodne umieszczanie odpadów w pojemniku. Kontener może być podstawiony pod wskazany adres, np. pod blok czy na wewnętrzny dziedziniec kamienicy.
Jeśli zaś chodzi o typowe prace budowlane, czyli budowę domu, jego rozbudowę czy rozbiórkę, kontenery na gruz są nieodzownym elementem każdego placu budowy. Nie można składować odpadów na gołej ziemi, dlatego kontener na śmieci z budowy jest rozwiązaniem chroniącym środowisko i zgodnym z literą prawa.
Jak wygląda wywóz gruzu?
Aby zamówić pojemnik na gruz należy skontaktować się firmą, która świadczy w naszej okolicy usługę wywozu gruzu. Usługa jest odpłatna, jednak cena obejmuje zazwyczaj:
- Dostarczenie w oczekiwanym czasie kontenera pod wskazany adres.
- Możliwość dysponowania kontenerem przez kilka dni.
- Odbiór kontenera wraz z całą zawartością.
- Otrzymane potwierdzenia wywozu, a tym samym gwarancji, że odpady trafią do legalnie działającej sortowni i zostaną w jak największym stopniu zrecyklingowane.
Najlepsze firmy wywozowe oferują kontenery naprawdę szerokiego przeznaczenia. Na gruz-alibaba.pl wybierzemy pojemniki, w których umieszczać można gruz budowlany, czyli głównie cegły i beton, ale też śmieci drewniane, metalowe, styropianowe, a nawet makulaturę. Są kontenery na ziemię (piasek, czarnoziem, żwir), odpady zielone (gałęzie, krzewy, liście, skoszoną trawę) czy śmieci dużych gabarytów (np. stare meble).
Prawidłowy, legalny wywóz gruzu jest kluczowy nie tylko z powodów prawnych. Sprzyja czystości gleby, wody i powietrza. Wywożenie gruzu na nielegalne składowiska odpadów podlega karze grzywny lub aresztu, a jeśli nieprawidłowe postępowanie ze śmieciami przyczyni się do skażenia środowiska — podlega nawet karze pozbawienia wolności.