Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarki
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Dziś znów są spore szanse na zobaczenia zorzy

Aktualnie na Słońcu trwa intensywna burza magnetyczna, dzięki której najprawdopodobniej będziemy mogli drugą noc z rzędu zobaczyć zorzę. Jak się do tego zabrać na facebookowej grupie Lubań i okolice astronomicznie wyjaśnia Jacek Sławiński.
Dziś znów są spore szanse na zobaczenia zorzy

Autor: iStock

ALERT ZORZOWY:

Czy dziś będzie zorza? Tak! Choć zazwyczaj zorza to takie krótkotrwałe zjawisko, szczególnie jeżeli obserwujemy ją u nas w Lubaniu. Ale nie tym razem!

Na Słońcu ostatnio działo się dość sporo i mamy burzę magnetyczną, która jeszcze się nie skończyła.

Tak jak widać na animacji z soa24.com, Ziemia (zielona kropka) wczoraj oberwała jedną skumulowaną falą, a dziś dostanie kolejnymi. Na wykresie widać, że należy się spodziewać najlepszych warunków w okolicy północy. Jednak przy takich kumulacjach fal potrafią one dotrzeć do nas wcześniej.

Pogoda, mimo że w kratkę to może dziś być lepsza niż wczoraj. W chmurach jest więcej dziur niż wczoraj. Niestety będzie mniej przyjemnie, bo mokro...

Krótki poradnik jak polować na zorze:

1. Zainstaluj aplikację SpaceWeatherLive. W niej znajdziesz Index Kp: jeżeli ma wartość 6 lub więcej, jest spore prawdopodobieństwo zauważenia zorzy w okolicach Lubania. Kolejnym ważnym elementem w tej aplikacji jest wykres Bz. Ten odczyt z sondy, będzie naszą prognozą na najbliższe pół godziny. Bz musi być południowy, czyli ujemny, im mniejszy tym lepiej. U nas musi być on przynajmniej na poziomie -20nT. Na wykresie to, co się znajduje przed linią "Ziemia" to nasza prognoza. Jeżeli na końcu wykresu mamy spadek do -20nT, to czekamy, aż dotrze do Ziemi.

2. Udaj się za miasto. Najlepiej na północ, bo zorze wypatrujemy właśnie na północy. Światła miasta przeszkadzają: po pierwsze oświetlają chmury, po drugie nie pozwalają nam przyzwyczaić wzroku. To samo dzieje się z patrzeniem w telefon, więc najlepiej zerkać na niego możliwie rzadko.

3. Jeżeli robisz zdjęcia telefonem, ustaw go na tryb "Noc" lub znajdź tryb "Pro" i ustaw długość naświetlania na sekundy, 10s jest na początek. Później możemy reagować w zależności od warunków (im mniej sekund tym ciemniejsze zdjęcie). Ważne, by telefon w trakcie robienia zdjęcia był nieruchomy, tutaj przyda się jakiś uchwyt, statyw, albo chociaż podparcie.

4. Ubierz się ciepło, noce, nawet te letnie potrafią być mroźne, warto też się zaopatrzyć w coś ciepłego do picia. Im dłuższe obserwacje, tym większe szanse, że zobaczymy coś ciekawego.

Źródło: Lubań i okolice astronomicznie - grupa na Facebooku
 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
ReklamaZakład Pogrzebowy Hades S.C. 24/h 600451593, 781791731
Zajęcia korekcyjne
Rolki
owd
Wystawa Magdalenki
Szkrab
noc muzeów
LAWA
Koncert plenerowy
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
ReklamaPowiat Lubań
Reklama