Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarki
czwartek, 9 maja 2024 17:44
Reklama
ReklamaCentrum Drewna Gryfów - Profesjonalny skład drewna
Reklama
Reklama

Lubańskie ciemności, kiedy latarki nie będą potrzebne?

Lubańskie oświetlenie uliczne nieprzerwanie od kilkunastu miesięcy przechodzi modernizację. Najpierw latarnie świeciły w dzień, a w nocy niekoniecznie, później na jednych ulicach oświetlenie działało bez przerwy, żeby w innym rejonie miasta zapanowały egipskie ciemności. Ostatnio widok mieszkańców z latarkami zmierzających rano do pracy wcale nie jest rzadki, bo w newralgicznych punktach miasta - ciemno, jasno, ciemno, jasno...
Lubańskie ciemności, kiedy latarki nie będą potrzebne?

Autor: iStock

Większość mieszkańców Lubania źle znosi trwającą od 2021 roku modernizację miejskiego oświetlenia. Nikt nie wątpi w konieczność i sensowność inwestycji, jednak mieszkańcy powoli mają dość lubańskich ciemności. Tym bardziej, że wraz z jesienną aurą, dziennego światła jest niewiele i bez ulicznego oświetlenia rano i wieczorem trzeba się posiłkować latarkami.

To jest jakaś masakra, centrum miasta powiatowego, a ciemno jak w d.... Albo świecą wszędzie przez cały dzień, albo tygodniami ciemnica. Co to ma być?! Nie wspomnę już o tym, że im ciemniej tym lepiej dla złodzieja, ręce opadają - napisał na redakcyjną skrzynkę Pan Radosław.

Modernizacja oświetlenia trwa już kilkanaście miesięcy i polega na wymianie blisko 500 słupów oświetleniowych, 1700 istniejących opraw i prawie 4000 metrów kabli. Od początku nie jest to łatwa inwestycja, bo mieszkańcy wielokrotnie zgłaszali do magistratu swoje uwagi. W toku prac pojawiły się też nieujęte w projekcie, a konieczne do wykonania zadania, jak choćby wymiana okablowania podziemnego, którego stanu technicznego nie można było sprawdzić na etapie projektowania. I to właśnie okablowanie jest przyczyną większości problemów z oświetleniem, a jego wymiana w pełnym zakresie będzie czasochłonna i magistrat będzie musiał ją wykonać z własnych środków.

Przyczyną ciągłych włączeń na obwodach są nowe szafki i nowe zabezpieczenia. Po prosu jeżeli jakość kabla w ziemi jest taka jak jest, to te zabezpieczenia "wywala". W tej chwili pracujemy nad tym, aby te zabezpieczenia wzmocnić, ale trzeba to robić z głową, żeby nie popalić lamp. Tak naprawdę problemy z oświetleniem są na 15% sieci, ale za to w newralgicznych punktach miasta, czyli Armii Krajowej czy Górnicza. Niby niedużo, ale jest to uciążliwe. Niestety projekt modernizacji nie zakładał wymiany okablowania wszędzie - tam były ograniczone możliwości. Wykonaliśmy wszystkie założone wymiany kabla, jednak przy wymianie słupów część kabli została nadwyrężona. Po prostu okazało się, że w części słupów okablowanie było zabetonowane wraz z podstawą, więc przy wymianie słupa nie dało się uniknąć nadwyrężeń. I o ile dotyczy to kabla ponad gruntem, to nie było problemu z jego naprawą. Sytuacja się komplikuje, gdy kabel znajduje się w ziemi, bo za to już nie odpowiada wykonawca modernizacji, tylko miasto. Liczymy się z tym, że będziemy musieli wymieniać sukcesywnie kable na całej sieci, przynajmniej tam gdzie są problemy z oświetleniem. I myślę, że będziemy to realizować w przyszłym roku. - powiedział Mariusz Tomiczek, główny specjalista do spraw funduszy zewnętrznych i rozwoju Urzędu Miasta Lubań.

Z podobnymi problemami boryka się chociażby Bolesławiec, który wymianę oświetlenia w mieście realizuje z tego samego programu. Ostatnio bolesławieccy samorządowcy zwrócili się do mieszkańców z apelem o zgłaszanie zaobserwowanych nieprawidłowości dotyczących wykonanej już inwestycji oświetleniowej.

Zgodnie z umową modernizacja oświetlenia ulicznego w Lubaniu miała się zakończyć w lutym 2023 roku. Inwestycja warta 4,2 mln zł ma polepszyć jakość światła i obniżyć koszty zużycia energii o 71%. Nowe oświetlenie przyjazne dla środowiska ma poprawić bezpieczeństwo i wizerunek miasta. Mieszkańcom pozostaje uzbroić się w cierpliwość i latarki i liczyć na szybkie wykonanie prac.

Projekt realizowany jest w partnerstwie z Gminą i Miastem Lwówek Śląski, Gminą Miejską Zgorzelec, Gminą Miejską Duszniki - Zdrój, Gminą Miejską Lubań, Gminą i Miastem Bogatynia, Gminą Miejską Zawidów. Gmina Miejska Bolesławiec jest liderem projektu.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Grzegorz 27.11.2023 07:42
Na skwerze przy ul. Różanej cały czas miga co nie jest przyjemne dla okolicznych mieszkańców

Qiw 26.11.2023 22:33
Beznadziejne tłumaczenie wiadomo było od razu że trzeba wymieniać wszystkie kable ponieważ pamiętają lata 80 na chwilę obecną mamy awarię nawet tam gdzie kable rzekomo zostały wymienione albo nie świecą pojedyncze lampy albo nie świecą całe ciągi ulic albo tak nieudolna firma albo nieudolny zarządca

avanti 26.11.2023 21:57
ul. Górnicza - newralgiczny punkt miasta! Pan Tomiczek to zyje chyba w innej czasoprzestrzeni.

Pieszy 26.11.2023 21:57
Inwestycja jeszcze nie ukończona a już zdarzają się kradzieże opraw. Na Antera przy przejściu pod torami brak oprawy i ławek. Może tam założyć monitoring?

Iwona 26.11.2023 13:57
Tlumaczenie nie trafia do mnie. Co rada , burmistrz robili w tej sprawie dwie kadencje? Teraz przed wyborami nabrali rozpędu? Porażająca nieudolność

Leonidas 26.11.2023 13:39
Wina Tuska

Hebel 26.11.2023 12:58
Ostatnio znajomy elektryk oparł się o słup metalowy bo z imprezy wracał i prąd go kopnął; nic mu się wprawdzie nie stało, jak w piosence, ale nie dowierzał i sprawdzał jeszcze 2x. Podwieźliśmy go rechcząc z sytuacji bo była okazja porechotać, co ostatnio coraz rzadziej. Lampa nie świeciła, nie świeci i nie wiadomo czy zaświeci, ale nazajutrz sprawdziłem fazerem 777 na okoliczność i brak napięcia wykazał. To chyba te nowe zabezpieczenia zadziałały. Teren prestiżowy przed mostem, na wjeździe do stadionów. Jeszcze kogoś kopnie prąd...

Reklama
Reklama
Reklama
ReklamaPunk Pobrań COVID-19 i badania laboratoryjne
Reklama
Reklama
Reklama
ReklamaPowiat Lubań
Reklama