Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarki
czwartek, 9 maja 2024 06:34
Reklama
Reklama
Reklama
ReklamaNeoPunkt Lubań sprawdź na Allegro

O ile więcej płacimy teraz za zakupy? Sprawdź, jak wzrosły ceny

Ceny w sklepach wciąż rosną. I to dwucyfrowo. Najbardziej podskoczyły dodatki typu ketchup czy majonez oraz chemia. Najmniej m.in. nabiał.

Według GUS – we wrześniu inflacja wyniosła 8,2 proc. Jak to się przełożyło na podwyżki na półkach sklepowych? Pokazuje to najnowszy „Indeks cen w sklepach detalicznych”, którego autorami są UCE Research i Uniwersytet WSB Merito. 

Coraz mniej możemy kupić za 100 zł

Otóż we wrześniu ceny poszły w górę średnio o 10,1 proc. rok do roku. W sierpniu było to 12,4 proc., w lipcu – 15,5 proc. 

„Dynamika wzrostu cen kolejny miesiąc z rzędu spada, ale wzrosty wciąż utrzymują się na dwucyfrowym poziomie” – piszą autorzy.

Nie oznacza to jednak – podkreśla cytowany przez TVN24 dr Robert Orpych z Uniwersytetu WSB Merito –  że „(…) schodzimy ze szczytu drożyzny, której doświadczamy podczas codziennych zakupów”. 

I dodaje: „Z każdym miesiącem za przysłowiowe 100 złotych możemy kupić coraz mniej produktów. I dopóki wzrost pensji nie zrekompensuje podwyżek z ostatnich lat, dopóty nie wrócimy do poziomu życia sprzed drastycznych skoków cen”.

Co najbardziej podrożało?

Najbardziej podrożały dodatki spożywcze: ketchupy, majonezy, musztardy, przyprawy. W przypadku tych produktów to efekt wyższych cen energii, surowców oraz opakowań. A tu spadków raczej spodziewać się nie można. 

Na drugim miejscu znalazła się chemia gospodarcza ze wzrostem o 25,1 proc. rok do roku. 

„Tu do podstawowych czynników cenotwórczych należą wysokie ceny energii i paliw. Do tego dochodzi rosnąca presja na wynagrodzenia, wywołana głównie inflacją. Ponadto do tej kategorii zalicza się artykuły branży papierniczej, a ta już od dłuższego czasu sygnalizowała, że niedobory i wysokie ceny celulozy przełożą się na podwyżki” – analizuje dr Robert Orpych. 

Na trzecim miejscu są artykuły dla dzieci ze średnią podwyżką o 16,6 proc. rok do roku. 

Czwarte miejsce w tym zestawieniu zajęły słodycze i desery, których ceny wzrosły o 13,6 proc. 

Pierwszą piątkę zamykają warzywa, które we wrześniu podrożały średnio o 13,5 proc. 

Wolniej natomiast rosły ceny artykułów tłuszczowych i nabiału. Zdaniem cytowanej przez TVN24 Justyny Rybackiej z Uniwersytetu WSB Merito nie jest to zaskoczenie. To – jak wyjaśnia – efekt walki o klientów promocjami.

Biedne portfele Polaków

„Najbardziej będą drożały artykuły, których koszty produkcji są mocniej związane z cenami energii i paliw – podsumowuje dr Robert Orpych. Wysokie ceny gazu, energii elektrycznej i paliw bezpośrednio przełożą się na koszty zakupów w sklepach detalicznych”. 

I dodaje: „Większość kosztów codziennych zakupów już nigdy nie wróci do poziomu sprzed wybuchu inflacji”. 

A to oznacza wciąż wysokie koszty utrzymania i trudny czas dla naszych portfeli. 

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Wybory 22.10.2023 14:25
Tuskowcy VAT 27 % do góry od stycznia ceny prądu i gazu o 300% do góry brawo j pis teraz to platforma j WAS

Jaro 22.10.2023 09:15
Tusk załatwi kasę w Brukseli co PIS nie mógł i będzie dobrze .Wszystko wina Będzie PIS ,już opozycja się wycofuje z obietnic .Wraca komuna ,państwo policyjne zobaczycie jak będą bić pałami górników za protesty jak w Francji .

Obserwator1 21.10.2023 11:35
Brawo dla tych co z nich niejaki przedstawiciel obcych interesów w Polsce zrobił zdrajców polskiego interesu narodowego niezdający sobie sprawy odmawiając udziału w referendum!Ale niech się nie martwią obiecał paliwa mniej niż 5zł.i walkę z drożyzną PiS i prawdziwy raj tylko tyle że dla swoich mocodawców.

Pis 20.10.2023 19:15
Tak wybraliście to zobaczycie co się będzie działo zatęsknicie za rządami Pis

Hogsofwar 20.10.2023 11:14
A ja wam powiem tak : kupujcie na zapas ponieważ dobrze to już było , zaraz minimalna i paliwo do góry 😊. Rynek domów i mieszkań też nie potanieje !

Reklama
Reklama
ReklamaZakład Pogrzebowy Hades S.C. 24/h 600451593, 781791731
ReklamaPunk Pobrań COVID-19 i badania laboratoryjne
Reklama
Reklama
Reklama
ReklamaPowiat Lubań
Reklama